Цьогорічна Різдвяна виставка в Косівському Музеї народного мистецтва та побуту представляє твори образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, котрі за тематикою витримані у руслі свят зимового календарного циклу. Орієнтуючись на приїжджого глядача (якого тепер особливо багато зі східних областей) працівники музею намагалися, по можливості, підібрати експонати, котрі не лише несуть ідею Свята, але й представляють кращі мистецькі особистості нашого міста, їх творчі пошуки та здобутки. Сакральна тематика у творчості косівських митців здавна є важливою творчою складовою.

Вже не вперше в музеї експонуються живі, колоритні полотна Анатолія Калитка, академічні краєвиди Василя Бойчука, екологічно чисті, салонні картини Андрія Репети. Варто також відзначити роботи молодшого покоління митців: ліричний краєвид зимових Карпат Володимира Стецика, зображення церкви у селі Острівець Віктора Білого та інших. Дещо несподівано запрезентував себе викладач Косівського інституту Сергій Гнатчук. Його інтерпретація багатофігурної ікони ‘’Різдво’’ виконана у стилі класичного живопису і відзначається виділенням основної мізансцени з своєрідним ‘’рембрандтівським ‘’ притіненням навколишнього простору.

Зі здивуванням і цікавістю оглядають іногородні відвідувачі вироби косівських майстрів гобелена. Твори Вікторії Дутки-Жавронкової, Оксани Гордійчук, Оксани Богатчук відзначаються багатством кольорових відтінків, фактури, оригінальними композиційними вирішеннями. Деякі відвідувачі з Дніпропетровська, Кривого Рога, Мелітополя, Запоріжжя, яких в радянський час тримали (і продовжують утримувати) у культурній ‘’клітці’’, несподівано для себе усвідомлюють, що художнє ткацтво може виражати складні асоціативні поняття та ідеї, а не тільки служити декорацією для стіни, чи підлоги.

Художники-керамісти представлені дипломними роботами Сергія Проскурняка та Юрія Ковцуняка , які в гумористичній формі ілюструють пригоди колядників та щедрівників. Персонажі тематичних пластів і тарелів виконані з шамотної маси і розписані різноколірними барвниками. Принесли свої вироби на виставку відомі представники традиційного напрямку гончарного ремесла – Оксана Вербівська-Кабин, Ірина Заячук-Серьогіна, Валентина Джуранюк, Орест Чорний.

В галузі різьби по дереву експонується робота талановитого художника, випускника Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської Національної Академії мистецтв Олега Кондратюка. Його барельєфний пласт ‘’Ісус і діти’’ виконаний на високому технічному рівні з липового дерева. Представлено також монументальний оклад для Євангелія, декорований рослинним орнаментом В. Яковенчука і настінну домашню капличку із двома електричними свічками-неонками по боках В. Рибоконика. Подібні каплички (часом з міні-вівтарем) іноді зустрічалися в Галичині у вжитку практикуючих парафіян до і під час Першої Світової війни.

Проводячи екскурсії по виставці і постійній експозиції, наукові працівники музею намагаються якомога краще донести до пересічного відвідувача зі , скажімо так – скромним культурно-національним світоглядом красу і багатство українського образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва. Нам є чим пишатися (але не варто лише цим обмежуватися).

Юрій Джуранюк

Facebook коментарі
Share