У квітні цього року Косівський музей народного мистецтва та побуту запрошує оглянути у своїх виставкових залах твори знаного художника і педагога Євгена Сагайдачного (1886–1961). Він також відомий як колекціонер гуцульських художніх виробів і музей власне йому завдячує своїм існуванням.

Народжений у степовому краю — Херсоні, Сагайдачний навчався у холодному Санкт-Петербурзі. В 1918 він — професор Київської академії мистецтв. Після численних драматичних перипетій опинився у гуцульському Косові, де й прожив до кінця своїх днів.

Унікальність творчої спадщини Сагайдачного полягає у збереженості певної кількості малюнків періоду, який назвали Розстріляним Відродженням 1920-х років. Тисячі талановитих письменників, артистів, художників загинули або були змушені покинути свою професію. Жорстоких репресій зазнала художня школа Михайла Бойчука, яка орієнтувалася на загальноєвропейські авангардні тенденції, синтезуючи їх з традиціями давньоукраїнського іконопису. Твори «бойчукістів» знищували разом з їх авторами. Сагайдачний формально не був членом школи Бойчука, але по його роботах виразно помітно, що він послідовно дотримувався естетичних і стильових засад школи.

На виставці представлено 60 малюнків, виконаних аквареллю, тушшю, темперою, які охоплюють період від 20-х до 50-х років минулого століття. З них 22 роботи датуються тридцятими роками, коли сім’я Сагайдачних проживала в Луганську, і являють собою цікавий художній образ східноукраїнського регіону часів Голодомору і репресій. Найбільше замальовок збереглося з п’ятдесятих років: карпатські пейзажі, портрети гуцулів, народна архітектура, особливо ескізи, виконані на славнозвісному косівському базарі. Характерно, що автор не ставив собі завдання досягнути фотографічної точності зображення. Його приваблювали рух життя, емоційний настрій, жест, миттєва етнографічна мізансцена — явища, котрі так непросто передати в живописі.

«Косівська» творчість Сагайдачного за стильовими ознаками радикально відрізняється від попередньої, проте, радянські художні організації ігнорували опального митця за колишній «формалізм». Буквально на пальцях можна перерахувати число виставок, у яких брав участь Євген Сагайдачний. У післявоєнний час їх було всього дві: 1967 р. — у Львові і 2011р. — у Києві (обидві посмертні). Теперішня виставка у Косівському музеї присвячена 130-й річниці з дня його народження.

Юрій Джуранюк

Facebook коментарі
Share