1. Григорів Василь Миколайович, “Вільха”

Народився 1922 р. в с.Рунгури (присілок Решетів) Коломийського р-ну. В УПА з 1945 р., учасник боїв у с.Космач; кулеметник. Постійно користувався угорським “Cолотурном” (повстанська назва “Сура”). Поранений у ногу в бою з МҐБ влітку 1947 р.; згодом перебував у групі СБ Федора Кузенка-“Каменя”. Загинув у с.Марківка на Великдень 9 квітня 1950 року (пораненим дострілився з власного пістолета), а Федір Кузенко-“Камінь” був смертельно поранений. Тіло вбитого було доставлене у Печеніжин на подвір’я місцевого МҐБ і згодом найімовірніше вкинуте в криницю на території нинішнього меблевого комбінату. На місці загибелі племінником встановлено невеличкий хрест.

2. Матійчук Іван Степанович, “Червоний”

Кущовий провідник. Народився в с. Хімчин Косівського р-ну у 1917 році. З 1944 року в УПА. Загинув біля с.Хімчин Косівського р-ну 29 травня 1952 р. разом з охоронцем Гаврилківим Дмитром-“Степком” ‒ їх на зустріч викликали колишні повстанці Мотрук Андрій Ілліч-“Сірко” (спецагент “Василько”, захоплений 08.04.1952) і Грабчук Ярослав Козьмович-“Дунай” (спецагент “Кузьміч”, захоплений 09.04.1952). Місце поховання невідоме.

3. Невідомий.

4. Гаврилків Дмитро Іванович, “Степок”

Народився у 1928 році у с. Пістинь Косівського р-ну. З 1947 року у підпіллі кулеметник, пізніше охоронець кущового провідника “Червоного”. Загинув біля с.Хімчин Косівського р-ну 29 травня 1952 р разом з кущовим Матійчуком Іваном “Червоним” ‒ їх на зустріч викликали колишні повстанці Мотрук Андрій Ілліч-“Сірко” (спецагент “Василько”, захоплений 08.04.1952) і Грабчук Ярослав Козьмович-“Дунай” (спецагент “Кузьміч”, захоплений 09.04.1952). Місце поховання невідоме.

5. Невідомий.

6. Кузьменюк Петро Іванович, “Кордуб”

Народився у 1919 р. в с.Старі Кути Косівського р-ну, помер орієнтовно 1993 р. в с.Боднарів Рожнятівського р-ну Івано-Франківської обл. Агент МҐБ, неодноразово до свого захоплення був чекістами компрометований перед підпіллям. В часи німецької окупації вишкільник УНС-УПА, згодом (і до кінця свого “підпілля”) — референт СБ Косівського району. Захоплений через зраду Романа Тучака-“Кірова” 18 листопада 1951 р. в криївці у с.Стрільче Городенківського р-ну. Погодився на співпрацю як спецагент і отримав кличку “Петро Іванович”. Приймав участь у відкритих пропагандистських мітингах в Косівському, Городенківському і Коломийському районах, на яких закликав підпільників здаватися і очорнював національно-визвольний рух. Видав і особисто розстріляв значну кількість повстанців, спричинився до вбивства низки багатодітних цивільних осіб, вербував колишніх повстанців на спецагентів МҐБ. З другої половини 50-х років працював у Рожнятівському р-ні продавцем магазину “Промтовари” і жив під прізвищем “Василенко”.

7. Невідомий.

8. Невідомий.

9. Перцович Іван Федорович, “Лісовик”

Народився 1922 р. в с.Середній Березів Косівського р-ну Івано-Франківської області, загинув там же восени 1945 р. (урочище Діл) під час облави. Чотовий у сотнях “Білого” та “Березівській”, учасник знаменитого бою під Рушором в січні 1945-го, в якому Березівська сотня (командував М.Симчич-“Кривоніс”) вщент розгромила батальйон НКВД. Похований у рідному селі.

10. Білінчук Дмитро Дмитрович, “Хмара”

Народився 1919 р. в с.Жаб’є-Ільці (нині с.м.т. Верховина Івано-Франківської області). В підпіллі з травня 1941 р. – моменту депортації родини в Красноярський край. Організував власний загін “опришків”, був розшукуваний гестапо. З 1943 р. – в УПА. Навчався в старшинській школі в Космачі; чотовий у сотні ім.Богуна, згодом – командир сотні ім.Б.Хмельницького; з осені 1946 р. – в безпосередньому підпорядкування к-ра ТВ-21; з 1949 р. – член проводу Косівського надрайону, пізніше – референт СБ і районий провідник Збройного підпілля ОУН. Один з фотолітописців ТВ “Гуцульщина”, автор багатьох сюжетів Яворівського архіву. Захоплений 24.06.1952 р. внаслідок зради (виданий Р.Тучаком-“Кіровим”) і після тривалого слідства в Києві засуджений до розстрілу, розстріляний в Лук’янівській тюрмі; місце поховання невідоме.

11. Мельничук Іван Григорович, “Галайда”

Народився 1915 р. в с.Береськ Локачиського р-ну Волинської області. До УПА прилучився від партизан Сидора Ковпака (1943 р.), які полишили його напризволяще пораненим. Командир чоти в сотні “Білого”, а згодом – “Вихора”. Загинув на Прикарпатті на початку 50-х; місце поховання невідоме.

12. Невідомий.

13. Невідомий.

14. Невідомий.

15. Хомин Іван Петрович, “Чумак”

Народився 1924 р. в с.Чагрів Рогатинського р-ну Івано-Франківської області. В УПА з 1945 року (перейшов з лав червоної армії як член ОУН). Стрілець. Загинув на Коломийщині в 1952 р.; Лук՚ян Вардзарук повідомляє, що був чотовим у сотні “Мороза” і наводить дату загибелі 09.07.1950 р. біля с.Космач (перше не підтвержує Мирослав Симчич-“Кривоніс”, а друге спростовує світлина І.Хомина, надіслана двоюрідній сестрі Михайлині й датована червнем 1951 р.). Місце поховання невідоме.

Світлина №198 з Яворівського фотоархіву УПА

  • Негатив: 6 х 9 см
  • Фотографував: невідомий (фотоапаратом Дм.Білінчука-«Хмари»)
  • Місце фотографування: невідоме
  • Дата фотографування: не пізніше літа 1945 р.

Підготував Василь Гуменюк-“Явір”.

 

На замітку

Криївки УПА на Косівщині

Facebook коментарі
Share