Активний відпочинок вже давно увійшов у моду: це здорово і доступно, це приносить справжнє задоволення.

А Карпати — це найкраще в Україні місце для активного відпочинку і не тільки взимку. Карпати влітку — це чиста природа, мало людей, ягоди і гриби, світанки під хмарами — краще гір можуть бути тільки гори!

Від часу створення волонтерського проекту «Гуцулія», про туризм на Косівщині та в Карпатах, ми вже опублікували більше 500 статтей, описів маршрутів та карт (gps-точок). На сайті є інформація про туристичні точки не лише Косівського та Верховинського району, а також і українських Карпат та всієї України.

В Косові є маршрути різної складності для пішохода і велосипедиста, тут можна ходити три тижні в межах Косова і сусідніх сіл — кожен день новий маршрут.

У нас маленький рекорд! Вперше на Косівських сайтах подолано позначку в 100 тисяч переглядів в одній публікації — Такий загадковий і цілющий гриб Веселка.

За 10 років на наших косівських сайтах зібрано 200! gps-треків, 200! gps-точок і кілька тисяч фотографій та відео. Загальна кількість статтей та маршрутів про туризм на Косівщині і Карпатах на трьох наших сайтах перевищує 1000! статтей.

Туристичному порталу «Гуцулія» — 10 років!

 

1. Косівські «Таємничі водоспади»

Цікавим об’єктом неподалік хребта Острого є каскад з п’яти водоспадів на струмку Лючки. Це унікальне місце, каньйон, де залишився кам’яний акведук. Енергія цього місця унікальна і вражаюча, хоча коли посуха, то водоспади можуть пересихати.

Потік цікавий тим, що в його руслі налічується не менше п’яти живописних водоспадів, середня висота яких біля 2-ох метрів. Особливо красиві вони в повноводний період після дощових паводків.

В руслі потоку зустрічаються невеликі скельні виступи та відслонення. Найбільш зручними місцями для відпочинку є руїни старого кам’яного моста та кам’яна кладка, що, ймовірно є залишком старого акведука (водовід, канал, труба), яким раніше вода з потока прямувала на Москалівку по вулиці Ірчана.

Часто можна побачити саламандр. Потрапити до потока можна звернувши вправо з дороги, яка веде на гору Михалкова в районі «трьох доріг» або ж від Форельного господарства.

Особливість таємничих водоспадів така, що 4 із них розташовані поруч, неподалік вулиці Дружби у Косові, а от п’ятий розташований далі від них, прямо під горою Острий. Місце дуже дике, маловідоме і від цього сильне енергетично. Це справжнє місце сили у Косові. Після оглядин водоспаду, можна піднятись новим маркованим маршрутом на Острий.

Місто Косів: Туристичні місця

 

2. Камінь Довбуша в Космачі (Завоєли)

Візирна лінія, яка проходить через жертовну яму в південно-східному напрямку, спрямована на святилище у Завоєлах. Далі вона проходить біля гори Ґрегіт через Терношорське мегалітичне святилище, гору Ігрець і Писаний Камінь.

Нагадаємо, що в цьому напрямку сходить Сонце в день зимового сонцестояння. Весь цей неповний перелік стародавніх святилищ і дохристиянських оронімів, розташованих на одній лінії, яка проходить з південного сходу на північний захід, не може бути випадковим і потребує детальнішого вивчення.

Присілок Завоєли є одним із найвіддаленіших від центральної частини Космача, відомим осередком збереження найдавніших традицій Карпатської землі. Він розташований на північному заході в долині річки ставник, що є лівою притокою річки Пістиньки. За 2 км від присілка в північно-західному напрямку на схилі (750 м над р. м.) стоїть відомий своїми дивними формами Камінь Довбуша.

З усіх карпатських культових каменів-вівтарів дохристиянської доби Драконячий камінь несе на собі найпомітніші сліди цілеспрямованої обробки. Скелю невідомі скульптори минулих епох обробили так, щоби вийшла «драконяча голова», яка південна назустріч Батькові-Сонцю.

Велетенська брила-голова звужується до шиї, що переходить у восьмиметрове «тіло». А нижче розташований співрозмірний хвіст. На камені можна побачити також вторинні за значенням зооморфні зображення та петрогліфи.

Село Космач: Туристичні Місця

 

3. Соляна криничка у Пістині

Пістинська соляна криниця — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні.

Розташована на території Косівського району Івано-Франківської області, село Пістинь. Площа 0,1 га, статус отриманий у 1996 році. Перебуває у віданні Пістинської сільської ради.

Цікавим феноменом в кулінарії на Гуцульщині є сало в ропі! Таке можна купити лише на Косівському базарі! Сало дуже м’яке і смачне! Його заливають в банках саме водою з таких соляних криниць, яких на території Косівського району дуже багато, але найвідомішою є криниця в селі Пістинь. Пити таку воду не варто, будьмо уважні! Хоча як журналіст, я її таки попробував, — нічого солонішого в житі не пробував :).

Раніше на Західній Україні, ще з часів Київської Русі, масово видобували кам’яну сіль, яка тоді була на вагу золота. Тому тут здавна жили «гуцульські чумаки», які її розвозили по світу. Мешканці Пістиня знають про це місце і радо вам підкажуть, де знайти цю унікальну туристичну принаду.

Село Пістинь: Туристичні Місця

 

4. Печера Довбуша у Шешорах

Даж-Божа печера висічена пращурами (родом племені карпів) у кам’яній ущелині в масиві крем’яної гори — відрогу хребта Корми–Тура на південному схилі.

Грандіозна підготовча робота закінчувалась двома невеликими приміщеннями у чоловій суцільній скелі: 27-метровим тунелем, спрямованим на Північний Схід, і високим дугоподібним приміщенням довжиною 6 метрів. До них підводить 12-метровий коридор, ширина долівки якого становить 1,2 м. Коридор спрямований з Півдня на Північ.

Що собою являє на сьогоднішній день названий об’єкт? Його треба розглядати в комплексі зі стоянкою людей, яка знаходиться поруч. Це комора для збереження дичини, у якій могло вміститися із запасом м’яса на місяць. Є тут оборонні приміщення: зліва — високе дугоподібне приміщення довжиною 6 метрів (стоянка для воїнів, вартівня), 7-метровий тунель (місце укриття мешканців стоянки) і 12-метровий коридор, третину якого займає комора.

Комора – це колодязь, викопаний у кам’яній товщі, глибиною 7 метрів. В коморі встановлена драбина, бильця якої зроблені з кедра і затиснуті між двома бічними вертикальними стінками. При нападі розбійників таку довгу й глибоку яму перестрибнути ніхто не міг.

Село Шешори: Туристичні Місця

 

5. Терношорський Гук і “Купіль Мавок”

Одним з найбільш популярних туристичних місць на Косівщині є «Місце Сили» — «Терношорська Лада» або «Нижні Терношори».

Неподалік від легендарних скель, де езотерики з усієї України проводять свої «таємні ритуали», є дуже красивий водоспад на річці Безулька. Кажуть у воді навіть є райдужна форель. Позаду водограю, який приваблює туристів не менше ніж Лада, розташована «Містична Купіль» — там часто купаються (дехто навіть голяка) протягом всього року для «очищення енергії».

Є легенди, що там «приймають ванни» навіть лісові мавки та русалки, тому вода дуже холодна, але має чудодійну силу для людей, які там окунались.

Купіль Мавок біля водоспаду Терношорський Гук — це ерозійна яма овальної форми розміром 2х4 м і завглибшки бл. 1,5 м, де в літню спеку можна охолодитись. Тобто, можна впевнено сказати, що на одній туристичній локації розташовано одразу чотири Місця Сили Косівщини — «Лада», «Терношорський Гук», «Купіль Мавок» та «Верхні Терношори».

Село Снідавка: Туристичні місця

 

6. Хата-музей гуцульських музичних інстументів Михайла Тафійчука

З буковецького перевалу також можна потрапити в гості до найкращого гуцула, генія-музиканта — Михайла Тафійчука.

Як відомо, гори люблять сильних та сміливих людей. Саме таким і є музикант та виробник музичних гуцульських інструментів Михайло Тафійчук з села Буківець Верховинського району в Карпатах.

Михайло Тафійчук — народний майстер музичних інструментів і музикант, який не тільки виготовляє гуцульські трембіти і дудки, а й створив родинну капелу, яка виконує автентичні мелодії на старовинних музичних інструментах. Тафійчук народився в сім’ї коваля, який спробував привчити його до своєї справи. Проте з дитинства його вабила музика. Ще малим став виготовляти сопілки, у 7 років навчився грати на скрипці, а в 12 — самостійно виготовив першу скрипку.

Михайло Тафійчук є визнаним майстром трембіт. Ці інструменти добре відомі в Європі та Америці. На замовлення співачки Руслани він виготовив вісім трембіт, для виступу її на Євробаченні. Він сам виготовляє металічні стержні для цимбалів з 140 струнами, тому вони є справжніми авторськими роботами. Дуже популярні його дуди (гуцульські волинки).

Михайло Тафійчук разом з трьома синами створив «Ансамбль родини Тафійчуків». Вони виступали на багатьох фестивалях України, зокрема: Країні Мрій, Шешорах, «Великдні у Космачі», також побував з гастролями в Польщі та США. У Польщі були випущені два музичні компакт-диски з записами Михайла Тафійчука, його дружини та дітей гуцульських народних мелодій та пісень.

Село Буковець: Туристичні місця

 

7. Хребет Плоский і Страусина ферма в Яворові

В селі Яворів є автобусна зупинка «Рибниця», яка розташована на початку підйому на присілок та хребет Плоский.

Також орієнтиром служить встановлений ліворуч від траси Косів-Верховина дерев’яний знак на честь родини Шкрібляків. Побачивши його, потрібно переїхати річку вбрід і хорошою ґрунтовою дорогою їхати на вершину хребта Плоский, нікуди не звертаючи.

Досить швидко, 20–30 хвилин займе часу, щоб піднятися на вершину, а там… — така краса, що далі їхати вам точно не захочеться, — це ідеальне місце для привалу. Особливість хребта Плоский в тому, що його вершина не заліснена і добре обжита, з усіх відрогів хребта видніються гуцульські хатки.

Отож, з вершини відкриваються захоплюючі і, в деякій мірі, унікальні краєвиди на сусідні хребти: Хоминський, Сокільський, Писаний Камінь, Хребет Ігрець, які заліснені набагато більше і, відповідно, менше обжиті.

Відома також давня гуцульська хата Юстимовича на хребті Плоскому, де часто знаходять прихисток друзі-мандрівники, в тому числі і я неодноразово).

Село Яворів: Туристичні місця

 

8. Млинський водоспад і Кам’яна Баба

Водоспад розташований на потоці Млинському (ліва притока Черемошу). Висота перепаду води становить близько 2 м. Вода стікає віялоподібним потоком по скелі, утвореній зі стійкого до ерозії пісковика.

При підніжжі водоспаду утворилося порівняно глибоке плесо. Затишна лагуна влітку перетворюється на джакузі по-карпатськи з прохолодною водою, яка тонізує та бадьорить.

Для мене стало відкриттям, що в селі Білоберезка, на одній дорозі, практично в одному місці є аж 4 туристичні об’єкти: Писаний Камінь з чудовими краєвидами, водоспади «Надія» (Ціви), «Млинський» та скеля «Кам’яна Баба». Просто бомба!

На водоспаді Млинський є чудова кам’яна глибока чаша для купання, нічим не гірша, ніж легендарна Терношорська Купіль Мавок в Снідавці.

Село Білоберезка: Туристичні Місця

Найкращий спосіб мандрувати по Гуцульщині – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів та gps-треки описані мною на сайті ВелоКосів.

Автор тексту — гід та журналіст Тарас Пасимок

Facebook коментарі
Share