
26 лютого 2016-го в Музеї історії міста Коломиї була презентована книга «Літопис УПА, том 25 (нова серія). Коломийська округа ОУН: Документи і матеріяли, 1945-1952 рр.».
Солідний фоліант (1104 сторінки) впорядкував буковинець Дмитро Проданик (він також автор аналогічного 22-го тому «Станиславівська округа. Документи і матеріали 1945-1951 рр., 2013.− 1376 с.»; як бачимо на Прикарпатті не виявилося дослідника, котрий би виконав цю потрібну історичну працю – давайте, шановні земляки, переглядати своє ставлення до подій новітнього часу!).

Презентація книги «Літопис УПА, том 25 (нова серія). Коломийська округа ОУН: Документи і матеріяли, 1945-1952 рр.»
Само собою зрозуміло: вихід у світ подібного тому неможливий без сприяння видавців та фінансування проекту, чому слід завдячувати видавництву «Літопис УПА» (як комітетові в Канаді, насамперед професору П.-Й. Потічному, Р. Кулику, Е. Нагірній-Зінько, Н. Солтис, так і українській філії – І. Гомзяку, Б. Столяру, М. Посівничу та іншим) й благодійникам − Фундації ім. Романа Дубиняка (16 Bexley Avenue, LEEDS, West Yorks, LS8 5LU, England), за що ми їм щиро вдячні.
Той, хто дочитав написане до цього місця мимоволі задумається: а чому це автор назвав свій опус «Книга про Косівщину…», коли вона присвячена Коломийській окрузі? Але в тім то й справа, що наш район там фіґурує ледь не в третині повстанських документів, які ВПЕРШЕ зі сторінок 25-го тому нової серії «Літопису УПА» постають доступними для ознайомлення найширшим колам бажаючих.
Запитайте пересічних перехожих на вулиці, що вони знають про ОУН і УПА, й можете бути певні – у відповідь почуєте далеку від реальності інформацію, мовляв ховалися лісами, зимували в бункрах під землею і періодично нападали на якісь комуністичні установи, вбивали неугодних та гинули самі. Одні скажуть – «герої», інші – «проблема неоднозначна», ще хтось (позавчорашній homo soveticus) заявить «вороги»… Лише одиниці щось чули, ніби «лісові хлопці» в проміжках між боями інтенсивно вишколювалися в ідеологічному плані, писали художні й публіцистичні твори, малювали, фотографували, складали пісні, компонували мелодії, а ще фіксували правдиву інформацію про події на теренах своєї дислокації й закопували це в бідонах у потаємних місцях з надією, що колись постане вільна Українська Держава і їхня Правда восторжествує.
Нині можемо сказати: СТАЛОСЯ! В презентованій у Коломиї книзі якраз і зібрано документи підпілля 1945-52 рр., котрі збереглися в бункрах і схронах (наприклад, у всім відомому Пістинському архіві, віднайденому навесні 2015-го), як і у високих чекістських кабінетах й котрі нині розсекречені та доступні для опрацювання дослідниками.
Переповідати зміст презентованої книги і перебіг презентації я не буду (враження про дійство шановні Читачі винесуть від перегляду репортажних світлин), але витяги з надрукованого хочу привести. В них жахлива правда про те, як насиллям і терором насаджувався на Косівщині «справедливий» соціалістичний лад і «найгуманніша в світі» радянська влада. Читайте і думайте:
«1.[12].1949 р. в с. Яворів Косівського р-ну на прис. Плоскім органи МГБ заарештували Гасюка Василя і його дружину Анну, яких зразу забрано в Косів. Тут протоколували їх протягом двох днів. Під час протоколування їх так сильно били прикладами в груди і плечі, що Гасюкові зламали два ребра. Били до непритомності, а потім відливали водою і дальше протоколували. Причина арешту та, що большевики знайшли коло його хати на віддалі криївку повстанців. Від арештованих хотіли довідатись, хто був у тій криївці. Не довідавшись нічого, арештованих звільнили (с. 360)».
Нема найменшого сумніву в тому, що про існування криївки (хай і неподалік їхнього обійстя) Гасюки НІЧОГО НЕ ЗНАЛИ. Якби знали, то витримати тортур навряд чи змогли б. Повстанський звіт про це не повідомляє, але після «спілкування» з чекістами Василь Гасюк став інвалідом на все подальше життя…
Те, як утверджувався «соціалізм» у гуцульских селах, свідчить ось такий запис:
«21.10.1949 р. в с. Яворів Косівського р-ну прибув партактив в ч. 5 чол., який провів збори з десятниками. На зборах виступив голова с/ради, заявляючи, що кожний возій села (тобто той, хто ще має коня – В.Г.) має вивезти по 6 кубометрів дерева з Яворова до Заболотова для переселенців у Херсонщину. Хто відхиляється, буде відповідати перед судом. Опісля сказав, щоб десятники і депутати зігнали все населення на мітинг. Там голова с/ради говорив, що всі працездатні від 16-60 років мають іти в заготівлю лісу в с.Гриняву. Кожний лісоруб має врубати 150 кубометрів лісу, а возій вивезти 250 кбм. Дальше говорив, щоб до 30.10. населення вирівняло всі держналоги… (с. 367)».
Знову ж таки в повстанському звіті не зазначено, але з розповідей батька (який зрубав належних 150 кбм. деревини) знаю: всі ті повинності належало виконати БЕЗОПЛАТНО і харчуватися за власний кошт. Ні раби давнього Риму, ні кріпосні царської Росії такої експлуатації НЕ ЗНАЛИ…
А ось як організовувалися колгоспи в селах Яворів та Соколівка:
«3.10.1950 р. в с. Соколівка відбулися збори під головуванням зав.райфінвідділу Генсецького. Він, представивши спочатку селянам незавидне становище малоземельних одноосібняків, яких в Соколівці більшість, почав малювати та вичисляти позитиви артільного господарства /…/, а наприкінці своєї промови сказав піднести руки всім, хто за колгоспом. Коли ж не піднялася ні одна рука, він почав грозити кажучи, що на другий рік податки ще підвищуться втроє і тоді селяни самі будуть проситися в колгосп. Партактив залишився в селі через 4 дні. Ходили по селі стягати держналоги, а при тому брали господарів одинцем до с/ради, приарештовували, замикали на кілька годин до пивниці, стараючись змусити селян подати заяву на вступ в колгосп /…/ 7.10.1950 р. такі самі збори відбулися в с. Яворів. Провадив ними другий секретар райкому партії Самойлов, який наперед закликав населення впливати на місцевих повстанців, щоб здалися /…/ При кінці ще раз згадав про чотирьох яворівських підпільників, які, мовляв, служать англо-американським імпреріалістам. Актив залишився в селі через тиждень, організовуючи сільсько-господарську артіль (тобто колгосп – В.Г.). Притиснене неймовірними податками населення подало багато заяв… (с. 412)».
Така ось «добровільність» по-радянськи, про що не знайдете в ЖОДНІЙ книжці чи газетній публікації часів СССР!
На презентації в Коломиї був вагомий «десант» з Косова: голова «Просвіти» Богдан Глібчук, першовікривач Пістинського архіву Петро Пліхтяк, дочка курінного «Недобитого» Оксана зі своїм чоловіком І.В.Кабином, співробітники Косівського музею визвольної боротьби Віра та Олег Рак (п. Олег фотографував дійство, і всі наведені тут сюжети саме його авторства), а також легендарний сотенний УПА Мирослав Симчич-«Кривоніс» з дружиною Раїсою (він хоча номінально і є почесним громадянином Коломиї, все-таки реально проживає на теренах Косівщини – в с. Вижній Березів, звідки й родом).
В обговоренні презентаційної доповіді, яку виголосив упорядник тому Дмитро Проданик пролунала думка, що аналогічний захід слід провести в Косові чи Косівському районі, адже це по-суті ПЕРША книга документів означеного хронологічного періоду нашого терену й вона повинна знайти свого зацікавленого читача.
Василь ГУМЕНЮК (huwaswas@i.ua)
Фото: Олег РАК
Коментарів: 2
Гуцулія, 03.03.2016 о 14:20
Книжку можна придбати в Коломиї (магазин «Книжкова хата», проспект В’ячеслава Чорновола, 51).
Гуцулія, 10.04.2016 о 11:32
14 квітня (четвер) о 12.00 в сесійному залі Косівської райдержадміністрації і районної ради відбудеться презентація книги «КОЛОМИЙСЬКА ОКРУГА ОУН: ДОКУМЕНТИ і МАТЕРІЯЛИ 1945-1952 рр.» («Літопис УПА», том 25 Нової серії).
Ласкаво запрошуємо всіх, кому небайдужа новітня історія боротьби за незалежність України в 40-50-х роках ХХ-го століття.