«Не можна торкатися руками!» –  у цьому музейному залі ви ніколи не почуєте таку фразу. Можна і навіть треба!

Інтерактивна експозиція кераміки у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини створена саме для цього. Ігрові модулі, сенсорна панель та тактильні експонати дарують яскраві емоції навіть наймолодшим відвідувачам.

Відвідувачі цієї категорії взаємодіють із керамічними тактильними зразками, анотаціями та путівником шрифтом Брайля. А ігрові модулі, сенсорна панель та тактильні експонати дарують яскраві емоції навіть наймолодшим відвідувачам.

Про музей

Косів – мальовниче містечко у Карпатах, відоме талантами місцевих майстрів гуцульських ремесел. Зазвичай туристи розпочинають мандрівку краєм з візиту до Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини. Заклад є однією з філій Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського та має найбільшу у районі збірку автентичних художніх виробів гуцулів 19 – 20 століть.

Косівський музей Гуцульщини, філія Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, розташований у центрі міста, на Майдані Незалежності. Це одна з найстаріших у місті споруд – її звели у кінці ХІХ століття як резиденцію рабина.

До огляду відвідувачів представлені 4 просторих зали та виставковий простір. Експозиція представляє історію Косівщини як центру народних гуцульських ремесел: ткацтва та вишивки, гончарства, художньої обробки дерева, шкіри, металу. Музей є одним з активних осередків культурно-мистецького життя громади. Тут презентують виставки митці, проводяться лекції, майстер-класи, етно покази, фестивалі, інтерактивні програми для дітей та молоді.

Музей є одним з активних осередків культурно-мистецького життя громади. Тут презентують виставки митці, проводяться лекції, майстер-класи, етно покази, фестивалі, інтерактивні програми для дітей та молоді. Про події у Косівському музеї Гуцульщини пишуть у регіональних новинних інтернет-виданнях. Співробітники закладу ведуть музейну сторінку у Фейсбуці, публікують освітні дописи у місцевих групах.

Косівська кераміка – автентичне ремесло з цікавою історією

Чи не в кожному великому місті у крамничках сувенірних виробів можна побачити керамічний посуд з характерним розписом. Вигравіруваний на білому тлі елегантний лінійний малюнок розфарбований трьома кольорами: зеленим, жовтим та коричневим. Поверхня виробів має глянцевий блиск завдяки застосуванню прозорої поливи. Вражає багатство та складність сюжетів розписів. Це і є косівська кераміка – ремесло, що безперервно з діда-прадіда живе і розвивається у містечку Косів на Прикарпатті. Зараз тут живуть і працюють близько 70 майстрів-гончарів різного віку і статі. Давнє ремесло у 2019 році внесли до переліку об’єктів Всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Чому саме у Косові дотепер зберігся потужний осередок традиційної кераміки, в той час як майже всі інші українські гончарні центри занепали? Про це докладно розповідають на екскурсії співробітники Косівського музею Гуцульщини.

Колись на Косівщині було три великих гончарних осередки. Крім Косова, кераміку виготовляли у Пістині та Кутах. Дослідники вважають, що першими стали наносити розпис на вироби пістинські майстри у 18 столітті. У музеї виставлені найдавніші зразки мальованої кераміки: кахельна піч, декоративний посуд, свічники та навіть годинники.

Гончарним ремеслом  займалися цілі родини. Діти змалечку допомагали дорослим та переймали професію, якій згодом навчали своїх нащадків. Ця традиція у родинах кераміків збереглась дотепер. Серед сучасних косівських гончарів є такі, які походять з давніх гончарних династій.

Косівська мальована кераміка: історія та цікаві факти

Тож історія розвитку цього автентичного ремесла твориться і прямо зараз. Щоб осягнути всю глибину та багатогранність традицій косівської мальованої кераміки, варто відвідати новостворену музейну експозицію у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Музейний зал з інноваціями

Незвичайний інтерактивний простір, присвячений історії косівської кераміки, діє в музеї з 2021 року. Сучасний стриманий дизайн з яскравими акцентами та продумана система освітлення створює незабутнє враження. У вітринах представлені вироби місцевих гончарів різних періодів: від 18 століття до сучасності.

Головною родзинкою цього залу є можливість взаємодіяти з окремими елементами експозиції та бути в ролі дослідника. Тут є сенсорний кіоск та плазмовий телевізор з якісним цікавим контентом. Крім світлин експонатів, є розділи про керамічні музичні інструменти, гончарну технологію, використання сюжетів косівської кераміки в дизайні та ін.

До уваги відвідувачів представлені також ігрові немультимедійні модулі: висувні шухляди з цікавим вмістом; панелі, що обертаються; комірки, що висуваються; магнітні пазли на стіні; фотозона. За допомогою сенсорної панелі можна пройти квест із ігровими завданнями.

Косівська кераміка для людей з порушенням зору

Музейний зал є першою в Україні експозицією кераміки, що частково адаптована для осіб з порушеннями зору. Відвідувачі цієї категорії взаємодіють із керамічними тактильними зразками, анотаціями та путівником шрифтом Брайля.

До розробки проєкту була залучена фахівчиня з тифлоадаптації виставок Кіра Степанович з Києва. Важливо було перевірити ефективність такого підходу ще на етапі проєктування, адже раніше ніхто тему музейної кераміки для незрячих не адаптував. Тому спочатку виготовили пробні тактильні зразки, які протестували волонтери з порушеннями зору та висловили свої зауваження. Для розробників було важливо, щоб зразки були керамічними, що теж стало інновацією. Виготовити тактильні вироби з глини взявся місцевий майстер Сергій Дутка.

Протягом трьох років діяльності нової експозиції, музей отримав про неї тисячі схвальних відгуків відвідувачів. І саме можливість торкнутися керамічних зразків та інші інтерактивні компоненти викликали у людей найбільший захват. Як показала практика – тактильні зразки збагачують сприйняття та потрібні не тільки незрячим.

Наприклад, для ознайомлення відвідувачів з типами посуду для напоїв, відтворили характерні керамічні посудини з косівським розписом. Дзбанок, баньку, двійнята, плесканець та колач можна брати в руки, розглядати. Також пропонується виконати цікаве творче завдання – розкласти посудини по комірках відповідно до підписів з назвами. Підписи виконані великим шрифтом і продубльовані шрифтом Брайля.

Співпраця для розвитку громади

Відкриття інтерактивного залу в Косівському музеї Гуцульщини викликало неабиякий позитивний резонанс. Про нього писали українські видання та туристичні сайти. У Косівській громаді з’явився ще один привабливий туристичний об’єкт.

Інноваційний простір вдалося створити завдяки співпраці музею з Косівською міською радою.  Спільний проєкт «Інтерактивний музей» отримав перемогу у щорічному конкурсі грантів Асоціації Єврорегіон -Карпати-Україна та був профінансований за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Концепцію та дизайн новітнього простору розробила Вікторія Яремин – завідувачка Косівського музею Гуцульщини. Керівниця закладу запроєктувала реновацію усіх музейних залів. Вікторія мріє реалізувати цей задум шляхом подальшої участі у грантових конкурсах.

За повідомленням музею

Цікаве про музей

Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини

Путівник по Косівському музеї народного мистецтва та побуту

 

Facebook коментарі
Share