Фестивальний рух на Західній Україні і особливо в Карпатах розвивається дуже активно. Цього, на жаль, не можна сказати про Верховинський та Косівський райони. Раз на 10 років, у нас відбувається традиційний мандруючий «Гуцульський фестиваль». Але назвати його фестивалем у сучасному значенні важко – скоріше це шароварний проект радянського зразка, для розпилу грошей місцевими чиновниками. Він давно втратив актуальність і кількість його учасників та глядачів яскраве цьому підтвердження.
Ще є хороший проект «Полонинське літо», у селі Верхній Ясенів (урочище «Запідок») Верховинського району, який з року в рік лише набирає обертів. Це свято символізує урочисті проводи вівчарів на полонину і фінансується з бюджету Верховинщини.
А в Косові та районі ситуація взагалі плачевна.
З 2003 по 2006 рік у селі Шешори Косівського району проводився масштабний міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту. Саме там я вперше побував на виступі «Даха Браха» і зрозумів, що це найкраща група в Україні. Чи існував кращий захід для розвитку туризму в Косові? Очевидно, що ні! Але у 2007 році фестиваль «Шешори» відбувався не в селі Шешори, а біля села Воробіївки (Немирівський район, Вінницька область).
Як згодом повідомили організатори, фестиваль перенесли з нашого району через бажання місцевої влади отримати величезного хабаря. З 2009 року фестиваль називається «Арт-Поле» і проходить в селі Уніж Городенківського району Івано-Франківської області, неподалік Дністровського каньйону. На сьогодні фестиваль «Арт-Поле» є одним з найбільших та найкращих фестивалів в Україні. Думаю коментарі тут зайві…
Кілька років існували цікаві і потрібні для громади проекти «Лудинє-фест» та «Великдень у Космачі», але через брак коштів вони припинили своє існування. Хоча варто відзначити, що минулого року команда, яка працювала над «Лудинє-фестом» зробила ще один чудовий захід – «Купала в Косові». Цей проект не був маштабний і його не можна назвати фестивалем, але для Косова це був прорив в культурному плані. Традиційно для нашого міста його організаторами були Олександра Сапріянчук та родина Гордійчуків – Ольга, Оксана та Анатолій. Дуже хочеться, щоб такий захід став щорічним.
2-4 травня 2014 року у с. Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області вже вдруге відбудеться фестиваль, який можна назвати зразковим для нашого краю. «Черемош-фест» – фестиваль карпатської культури та екологічного туризму. Минулого року я побував на цьому чудовому фестивалі і з нетерпінням чекаю нового, який обіцяє бути ще масштабнішим. Детальніше про Черемош-фест 2013 року.
Так, як попередній Черемош-фест відбувся 10-12 травня, одночасно з іншими двома великими фестивалями та днем міста в Івано-Франківську, то приїхало не дуже багато людей. Також, досить мало було і місцевих жителів, але фестиваль від цього не став гірший. Вдень можна було піти в гори, скупатися в холодних водах Черемошу або отримати порцію адреналіну на рафтингу. Рівень води не був високий, тому це не було дуже екстремально – цього року фестиваль відбудеться раніше і це дуже добре! Музична частина фестивалю пройшла на ура і лише пилюка, яка утворилась на стадіоні від танців трохи заважала. Пісок був і в легенях і в палатках – досить важко дихати було.
З погодою також пощастило, лише вночі було холодно. Але саме місце для фестивалю вибране дуже вдало! Навколо гори, можна піти на: Писаний Камінь, Синиці, Ігрець, Чорний Грунь, Білу Кобилу. Екскурсію по найбільш відомому селі Гуцульщини, Криворівні, проводив безкоштовно сам голова села. Можна було взяти участь в акції прибирання річки від сміття, а вечором випити смачного Верховинського пива, прямо із заводу! Загалом було різноманіття в проведенні часу і саме це робить «Черемош-фест 2014» таким бажаним і очікуваним днем. В мене залишились лише позитивні і навіть романтичні враження від фесту! Дякую всім, хто домомагає цьому проекту!
На жаль, найвідоміша людина Верховинського району, Роман Кумлик, вже не зможе взяти участь у фестивалі. Нещодавно він помер від серцевого нападу. Ситуація в країні нікому не додає здоров’я, тим більше старшим людям. Пам’ятаємо його виступ на Черемоші минулого року. Роман мав відкривати фестиваль 14 року. Вічна пам’ять…
Детальніше про фестиваль «Черемош-фест» розповідає один з організаторів Андрій Мельничук:
На території фестивалю вже не буде «китайської продукції», і різного роду «атракціонів» — будуть лише майстри з власними виробами. Працюємо над розробкою маршрутів в навколишні горби, щоб люди не сиділи в наметах. Харчуванням на фестивалі займаються організатори — ми уважно слідкували за критикою, і це той момент, який потрібно підтягнути на належний рівень.
Готуємо сплав Чорним Черемошем на дарабі — від Красника до Криворівні. Основний захід буде в кінці квітня, крізь фестиваль дараба символічно пропливе суботнього вечора. На «Черемош фесті» плануємо зібрати і уважити кілька старих, ще живих керманичів — ми продовжуємо їхні традиції сплаву на модернізованих засобах. Готуються більше ділянок для сплаву, та й дата на самі травневі свята вибиралася з розрахунку, що саме тоді — пік талої води в Черемошах.
Сам фестиваль починається з екотолоки, за тиждень до Великодня (2-4 травня). Мистецький проект «Вода все забере» — складання фігур і фарбування каміння на березі Черемошу, щоб урізноманітнити процес прибирання.
Буде реалізований проект «де народжується сир» — на символічній ватрі, у столітровому великому казані, під наглядом ватага, буде готуватися буц. 3 травня, у стінах Народного дому села Криворівня, відбудеться круглий стіл, організований національним парком “Верховинський”, — де знаючі хлопці «торкатимуться» теми туризму та рекреації на Чорному та Білому Черемошах.
Головна територія наметового містечка буде на протилежному від сцени березі. А на стадіоні будуть різноманітні рухомі ігри та активне проведення часу. Ми робимо все для того, щоб на фестивалі було цікаво як тоді, коли почала грати музика з головної сцени — так і до того.
Яку роль в організації фестивалю виконують косівчани і жителі нашого району?
Найбільше минулого року долучився Рибчук Василь (Юстимович), з Яворова — в якості консультанта по роботі з місцевою специфікою. Цього року він виконує ті ж функції, але із розширеними повноваженнями. У свою чергу він залучає людей з косівського району.
На «Черемош-фест 2013» косівчанин Роман Романів, з друзями з Косівського Інституту, викував найбільшу дримбу в світі, яка зараз мандрує Україною. Минулого року дуже часто від журналістів звучало питання: «Яка родзинка фестивалю?» Роль родзинки цього року виконуватиме Ромко — він шукатиме працівників ЗМІ по території фестивалю і розповідатиме, яка у фестивалю родзинка — їм же так хочеться це почути!))) З малюнками і фото допомагає на фестивалі косівчанка Христина Стринадюк.
Зараз ведемо мову про дефілювання одягу від косівського «Лудинє», зі свого боку проектуємо подіум з червоною доріжкою. А також хочемо залучити проект «Велокосів», для розширення туристичних можливостей фестивалю! Попередньо є мова про участь Володимира Ілліча — колоритного шахматиста з Косова. Ще буде Наталка Кіщук з Яворова, майстриня по ліжниках. Маємо вже зараз витканий ліжник «Черемош фест». На фестивалі буде верстат, на визначені години проводитимуться майстер-класи. Наприклад, Сергій Дутка з Рожнова проводитиме майстер-клас по кераміці.
Ще косівські – Руслан Слижук (Руня), Бузьо (з Кривого поля, але вчиться в Косові) були і будуть інструкторами на сплавах Чорним Черемошем. Фактично, косівські студенти витягнули на собі більшу частину волонтерки — керував цим процесом Петро Стефурак (з Кривого поля, також вчився в Косові).
Якщо є зміст робити знижку на квиток на фестиваль для якогось студентства — хай то буде косівське, територіально близьке студентство. Окрім того, вони мають пріоритет у підключенні до волонтерки — ми набираємо обмежену команду людей. Майстри та інші учасники — також в першу чергу мова йде про місцевих — яворівських, косівських.
Відео про фест:
Детальніша інформація про фестиваль:
- http://www.cheremosh-fest.org/
- http://www.facebook.com/festival.cheremosh
- http://vk.com/cheremosh.fest
Фотографії фестивалю:
Коментарів: 32
Марта, 10.03.2014 о 18:58
Гарна стаття, мені цікаво було читати, тема розвитку культури в нашому районі нечасто порушуються. Ми всі знаємо, що в Україні є такі відомі фести, як “Захід-фест”, “Гаряча кров” та інші, вони є популярними, ми часто про них чуємо. Мені здається більша частина косівчан знає про ці фести, але не знає які фестивалі проводилися у Косівському районі в 2013 році. І невідомо чи це через пасивність наших односельчан, чи через недостатню рекламу. Прочитала статтю і самій захотілося цього року побувати і можливо по можливості підтримати фестивалі чи певні заходи у Косові, чи у нашому районі.
Тарас, 12.03.2014 о 13:30
Марта, можна бути волонтером на фестивалі і поширювати інформацію в соціальних мережах, щоб більше людей про нього дізналося – думаю це вже буде хороший вклад і допомога
Тарас Волошин, 10.03.2014 о 19:16
то є файно. а ціна квитка яка?
Андрій, 11.03.2014 о 11:35
Класно, але не знаю чи буду, у Франі ковальський фест, а я учасник. Якшо не співпадуть то там здибаэмся
Край Неба, 11.03.2014 о 11:37
дякую) дуже гарна стаття) до речі…..мможе ти знаєш до кого можна звернутися, щоб подати заявку на Черемош Фест?
Тарас, 12.03.2014 о 18:06
звернись до організаторів в соц. мережах
Володимир Федорів, 11.03.2014 о 12:28
Атракціонів не буде? А я стрільбу з луків ще зможу поставити?
Назар, 12.03.2014 о 11:38
файно! а що, цього року Черемош буде платним? і скільки буде вхід? ну, бо якщо вони заломлять якусь захмарну суму, то не буде сенсу їхати. Вони ще не напрацювали на серйозні ціни, хоча якісь 50 гривень я б заплатив, бо гроші на організацію теж треба, я розумію
Тарас, 12.03.2014 о 13:03
Справді погоджуюсь з Назаром, але ще 2 місяці лишилось і ціна буде залежати від багатьох чинників, наприклад вартості долара і ситуації в країні загалом!
Тарас, 13.03.2014 о 21:55
дуже добре, що є бажання об’єднати сили Лудинє і Черемош-фесту – тре було так зробити минулого року!
це чудова ідея! сподіваюсь все вийде!
Тарас, 16.03.2014 о 15:02
Вже оголошені учасники Черемош-Фесту 2014, який відбудеться 2-4 травня в Криворівні:
Гуцули (м.Косів)
Kozak System (м.Київ)
КораЛЛі (м.Івано-Франкіивськ)
ДримбаДаДзига (м.Київ)
Гуцул Каліпсо (м.Чернівці)
ТаРута (м.Київ)
Los Colorados (м.Тернопіль)
Фліт (м.Івано-Франківськ)
Петрос (смт.Ворохта)
Тарас, 17.03.2014 о 13:13
Від ініціативної групи «Лудинє» з міста Косів на «Черемош-Фесті 2014»:
– демонстрація раритетних національних строїв з приватної колекції музею М.Струтинського;
– етнічні ансамблі актуального сучасного одягу, створені випускниками Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (КІПДМ).
Дії відбуватимуться на Подіумі перед Великою сценою Другого фестивального дня.
http://cheremosh-fest.org/?m0prm=27&m1prm=114
Від ініціативної групи «Лудинє» з міста Косів на «Черемош-Фесті 2014» | «Лудинє-фест», 18.03.2014 о 11:12
[…] на «Черемош-Фесті 2014» — показ одягу автентичного та того, яким би він міг (і […]
Тарас, 21.03.2014 о 00:52
ЧЕРЕМОШ-ФЕСТ 2014. ОФІЦІЙНА ГРУПА.
Перші 100 квитків – по 100грн., наступні – 120грн., в травні – 150грн.
Андрій, 23.03.2014 о 12:08
вчора я зайшов до склепу, купив собі козінаків, щербету і халви. 32 грн.
Це – вартість одного дня фестивалю (перших 100 квитків).
Ми за те, щоб люди заробяли достатньо грошей. Але погодитись, що 100 чи 150 грн це “велика ціна” – можемо подискутувати, тіко без переходу на особистості.
Vox populi vox Dei
Проекту «Місто КОСІВ» — 6 років!, 25.03.2014 о 05:58
[…] таких корисних проектів, як фестиваль «Лудинє», «Черемош-фест», «ВелоКосів», «Гуцулія», «МапаКосів», а також […]
Тарас, 11.04.2014 о 18:46
Ввечері на “Черемош-Фесті” запалюватиме театр вогню ArkanA з Косова.
Тарас, 11.04.2014 о 18:46
Для тих, хто хоче змінити весла на колеса – “ВелоКосів” забезпечує на “Черемош-Фесті” прокат роверів (велосипедів/біциклів).
Ровером (велосипедом/біциклєм) ви можете провезтися до найцікавіших урочищ довкола Криворівні.
“Черемош-Фест” є особливим саме за рахунок карпатської локації, і велопрогулянки – один із способів взяти від життя та Фестивалю більше.
Прокат ровера на цілий день – а також супровід волонтерів з “ВелоКосова” по найвартісніших маршрутах – вартує всього 100 грн. (за 1 велоодиницю).
більше на сайті http://velokosiv.if.ua/
Тарас, 11.04.2014 о 18:47
5 квітня, в суботу, в урочищі Терношори (Косівського району), відбудеться фотосет проекту Руслана Трача “туристинчиņ св!⊥”, що її буде презентовано на «Черемош-Фесті-2014»
Детальніше – http://cheremosh-fest.org/?m0prm=27&m1prm=113
Обов’язкова умова для учасників – природний стрій для фотосету. ( хоча б вишиванка). Ви виконуєте роль персонажів – нашого-туристичного, та иншого-напіввидимого.
Ночівля – в хаті в горбах у Юстимовича (той хто був, знає що це таке і де ).
З собою мати: особисте туристичне спорядження, спальник, килимок, харчі на себе.
Збори – в Косові 10 00, автостанція.
Організаційний внесок – 30 грн. з людини.
Кількість бажаючих – обмежена (за координацією пишіть у повідомлення).
Пріоритетною нормою поведінки є здоровий спосіб життя.
В неділю є можливість сплавитися Чорним Черемошем, але це вже – інша історія.
«Та, що танцює з вітром» (Ада В’яд) | Кафедра Дизайну КІПДМ, 19.04.2014 о 21:09
[…] Ти плануєш брати участь в показах мод Лудинє на Черемош-фесті 2014? […]
Громадський проект Місто КОСІВ | SENSAR, 21.04.2014 о 12:55
[…] таких корисних проектів, як фестиваль «Лудинє», «Черемош-фест», «ВелоКосів», «Гуцулія», «МапаКосів», а також […]
Тарас Пасимок (резюме) | SENSAR, 21.04.2014 о 22:49
[…] (участь, допомога, інформаційна підтримка, реклама,): «Черемош-фест 2013-2014», «Купала в Косові 2013», «Лудинє-2012-2011», «МапаКосів», […]
Тарас Пасимок, 29.04.2014 о 15:40
Вже є 2000 переглядів – походу найбільш популярна стаття на Гуцулії)
Гуцули на Черемош-фесті! | Рок-гурт «Гуцули», 29.04.2014 о 18:45
[…] […]
Варган і Дримба | SENSAR, 30.04.2014 о 19:40
[…] Дримботур на Памірі – “Черемош-Фест-2014″ промо […]
Лудинє на Черемош-фесті!, 05.05.2014 о 12:11
[…] «Лудинє» — дефіле-демонстрація гуцульської моди — автентичної та сучасної на Черемош-фесті. […]
Гра на джембе (Черемош-фест-2014) | SENSAR, 12.05.2014 о 20:15
[…] травня, на Черемош-фесті, ми з відомим франківським музикантом Володимиром […]
ВелоКосів запрошує на Черемош-фест! | ВелоКосів, 27.06.2014 о 21:08
[…] 2-4 травня у с. Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області вже вдруге відбудеться фестиваль карпатської культури та екологічного туризму «Черемош-фест». […]
Рафтинг — активний відпочинок у Карпатах | МапаКосів, 01.08.2014 о 14:19
[…] Раніше, я займався спелеологією і активно розвідував нові маршрути в тернопільських печерах. Всі ці підземелля, темрява, емоційні перенавантаження і підвищена відповідальність — спричинили певні зміни моєї свідомості і розуміння власного «я». Відповідно, варіант йти працювати з 9 до 18 на «нормальну роботу» вже не розглядається. Хотілось спробувати щось нове і з 2008 року я вже серйозно займаюся рафтингом. Паралельно організовую різного роду культурні заходи, найвідоміший з яких, звісно, «Черемош-фест». […]
Сплав по річці Чорний Черемош | МапаКосів, 29.06.2015 о 07:45
[…] культури. Читайте про попередні фестивалі в 2013 та 2014 […]
Тарас, 28.10.2022 о 00:47
Одна з моїх улюблених статтей на Гуцулії, приємно, що вона вже має 20 тисяч переглядів) шкода, що цього фестивалю вже не буде)
Сплав по Чорному Черемошу | МапаКосів, 17.07.2024 о 19:49
[…] культури. Читайте про попередні фестивалі в 2013 та 2014 […]