Фестивальний рух на Західній Україні і особливо в Карпатах розвивається дуже активно. Цього, на жаль, не можна сказати про Верховинський та Косівський райони. Раз на 10 років, у нас відбувається традиційний мандруючий «Гуцульський фестиваль». Але назвати його фестивалем у сучасному значенні важко – скоріше це шароварний проект радянського зразка, для розпилу грошей місцевими чиновниками. Він давно втратив актуальність і кількість його учасників та глядачів яскраве цьому підтвердження.
«Черемош-фест» – 2014
Ще є хороший проект «Полонинське літо», у селі Верхній Ясенів (урочище «Запідок») Верховинського району, який з року в рік лише набирає обертів. Це свято символізує урочисті проводи вівчарів на полонину і фінансується з бюджету Верховинщини.

А в Косові та районі ситуація взагалі плачевна.

З 2003 по 2006 рік у селі Шешори Косівського району проводився масштабний міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту. Саме там я вперше побував на виступі «Даха Браха» і зрозумів, що це найкраща група в Україні. Чи існував кращий захід для розвитку туризму в Косові? Очевидно, що ні! Але у 2007 році фестиваль «Шешори» відбувався не в селі Шешори, а біля села Воробіївки (Немирівський район, Вінницька область).

Як згодом повідомили організатори, фестиваль перенесли з нашого району через бажання місцевої влади отримати величезного хабаря. З 2009 року фестиваль називається «Арт-Поле» і проходить в селі Уніж Городенківського району Івано-Франківської області, неподалік Дністровського каньйону. На сьогодні фестиваль «Арт-Поле» є одним з найбільших та найкращих фестивалів в Україні. Думаю коментарі тут зайві…

Кілька років існували цікаві і потрібні для громади проекти «Лудинє-фест» та «Великдень у Космачі», але через брак коштів вони припинили своє існування. Хоча варто відзначити, що минулого року команда, яка працювала над «Лудинє-фестом» зробила ще один чудовий захід – «Купала в Косові». Цей проект не був маштабний і його не можна назвати фестивалем, але для Косова це був прорив в культурному плані. Традиційно для нашого міста його організаторами були Олександра Сапріянчук та родина Гордійчуків – Ольга, Оксана та Анатолій. Дуже хочеться, щоб такий захід став щорічним.

2-4 травня 2014 року у с. Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області вже вдруге відбудеться фестиваль, який можна назвати зразковим для нашого краю. «Черемош-фест» – фестиваль карпатської культури та екологічного туризму. Минулого року я побував на цьому чудовому фестивалі і з нетерпінням чекаю нового, який обіцяє бути ще масштабнішим. Детальніше про Черемош-фест 2013 року.

Так, як попередній Черемош-фест відбувся 10-12 травня, одночасно з іншими двома великими фестивалями та днем міста в Івано-Франківську, то приїхало не дуже багато людей. Також, досить мало було і місцевих жителів, але фестиваль від цього не став гірший. Вдень можна було піти в гори, скупатися в холодних водах Черемошу або отримати порцію адреналіну на рафтингу. Рівень води не був високий, тому це не було дуже екстремально – цього року фестиваль відбудеться раніше і це дуже добре! Музична частина фестивалю пройшла на ура і лише пилюка, яка утворилась на стадіоні від танців трохи заважала. Пісок був і в легенях і в палатках – досить важко дихати було.

З погодою також пощастило, лише вночі було холодно. Але саме місце для фестивалю вибране дуже вдало! Навколо гори, можна піти на: Писаний Камінь, Синиці, Ігрець, Чорний Грунь, Білу Кобилу. Екскурсію по найбільш відомому селі Гуцульщини, Криворівні, проводив безкоштовно сам голова села. Можна було взяти участь в акції прибирання річки від сміття, а вечором випити смачного Верховинського пива, прямо із заводу! Загалом було різноманіття в проведенні часу і саме це робить «Черемош-фест 2014» таким бажаним і очікуваним днем. В мене залишились лише позитивні і навіть романтичні враження від фесту! Дякую всім, хто домомагає цьому проекту!

На жаль, найвідоміша людина Верховинського району, Роман Кумлик, вже не зможе взяти участь у фестивалі. Нещодавно він помер від серцевого нападу. Ситуація в країні нікому не додає здоров’я, тим більше старшим людям. Пам’ятаємо його виступ на Черемоші минулого року. Роман мав відкривати фестиваль 14 року. Вічна пам’ять…

Детальніше про фестиваль «Черемош-фест» розповідає один з організаторів Андрій Мельничук:

На території фестивалю вже не буде «китайської продукції», і різного роду «атракціонів» — будуть лише майстри з власними виробами. Працюємо над розробкою маршрутів в навколишні горби, щоб люди не сиділи в наметах. Харчуванням на фестивалі займаються організатори — ми уважно слідкували за критикою, і це той момент, який потрібно підтягнути на належний рівень.

Готуємо сплав Чорним Черемошем на дарабі — від Красника до Криворівні. Основний захід буде в кінці квітня, крізь фестиваль дараба символічно пропливе суботнього вечора. На «Черемош фесті» плануємо зібрати і уважити кілька старих, ще живих керманичів — ми продовжуємо їхні традиції сплаву на модернізованих засобах. Готуються більше ділянок для сплаву, та й дата на самі травневі свята вибиралася з розрахунку, що саме тоді — пік талої води в Черемошах.

Сам фестиваль починається з екотолоки, за тиждень до Великодня (2-4 травня). Мистецький проект «Вода все забере» — складання фігур і фарбування каміння на березі Черемошу, щоб урізноманітнити процес прибирання.

Буде реалізований проект «де народжується сир» — на символічній ватрі, у столітровому великому казані, під наглядом ватага, буде готуватися буц. 3 травня, у стінах Народного дому села Криворівня, відбудеться круглий стіл, організований національним парком “Верховинський”, — де знаючі хлопці «торкатимуться» теми туризму та рекреації на Чорному та Білому Черемошах.

Головна територія наметового містечка буде на протилежному від сцени березі. А на стадіоні будуть різноманітні рухомі ігри та активне проведення часу. Ми робимо все для того, щоб на фестивалі було цікаво як тоді, коли почала грати музика з головної сцени — так і до того.

Яку роль в організації фестивалю виконують косівчани і жителі нашого району?

Найбільше минулого року долучився Рибчук Василь (Юстимович), з Яворова — в якості консультанта по роботі з місцевою специфікою. Цього року він виконує ті ж функції, але із розширеними повноваженнями. У свою чергу він залучає людей з косівського району.

На «Черемош-фест 2013» косівчанин Роман Романів, з друзями з Косівського Інституту, викував найбільшу дримбу в світі, яка зараз мандрує Україною. Минулого року дуже часто від журналістів звучало питання: «Яка родзинка фестивалю?» Роль родзинки цього року виконуватиме Ромко — він шукатиме працівників ЗМІ по території фестивалю і розповідатиме, яка у фестивалю родзинка — їм же так хочеться це почути!))) З малюнками і фото допомагає на фестивалі косівчанка Христина Стринадюк.

Зараз ведемо мову про дефілювання одягу від косівського «Лудинє», зі свого боку проектуємо подіум з червоною доріжкою. А також хочемо залучити проект «Велокосів», для розширення туристичних можливостей фестивалю! Попередньо є мова про участь Володимира Ілліча — колоритного шахматиста з Косова. Ще буде Наталка Кіщук з Яворова, майстриня по ліжниках. Маємо вже зараз витканий ліжник «Черемош фест». На фестивалі буде верстат, на визначені години проводитимуться майстер-класи. Наприклад, Сергій Дутка з Рожнова проводитиме майстер-клас по кераміці.

Ще косівські – Руслан Слижук (Руня), Бузьо (з Кривого поля, але вчиться в Косові) були і будуть інструкторами на сплавах Чорним Черемошем. Фактично, косівські студенти витягнули на собі більшу частину волонтерки — керував цим процесом Петро Стефурак (з Кривого поля, також вчився в Косові).

Якщо є зміст робити знижку на квиток на фестиваль для якогось студентства — хай то буде косівське, територіально близьке студентство. Окрім того, вони мають пріоритет у підключенні до волонтерки — ми набираємо обмежену команду людей. Майстри та інші учасники — також в першу чергу мова йде про місцевих — яворівських, косівських.

Тарас Пасимок

Відео про фест:

Детальніша інформація про фестиваль:

Фотографії фестивалю:

Facebook коментарі
Share