1. Явдошняк Іван Дмитрович, “Мишка”.

Стрілець сотні “Спартана” з 1944 р., згодом – боївкар СБ, охоронець кущового “Тура”. Народився 18 червня 1925 р. в с.Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл., загинув 20 січня 1952 р. в с.Сопів Коломийського р-ну разом з кущовим провідником Шовковим Миколою-“Туром” і станичним Костюком Василем-“Пімстою”. Похований на місцевому цвинтарі.

2. Невідома.

3. Микитюк Василь Іванович, “Рись”.

Народився 15 червня 1926 р. в смт.Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. Стрілець сотні “Спартана” з 1944 р., згодом – боївкар кущової боївки, пізніше заступник провідника Коршівського районного проводу ОУН. Загинув через наведення спецагентом Романом Тучаком-“Кіровим” на його зв’язкового МҐБ 10 березня 1952 р. у криївці неподалік батьківської хати разом з провідником Коршівського районного проводу ОУН Миколою Долішняком-“Вовком”, охоронцями Коршівського районного проводу Ясінчуком Михайлом-“Орликом” і Потятинником Степаном-“Упертим”, охоронцем Печеніжинського районного проводу Федоришиним Михайлом-“Гайовим”; тіла загиблих вивезли, імовірно, до обласного МҐБ, місце поховання невідоме (на місці останнього бою “Рися” встановлено стилізований березовий хрест).

4. Невідомий.

5. Іванів Микола Васильович, “Кіз”, “Скорий”.

Родом зі с. Рунгури Коломийського р-ну; загинув 6 квітня 1951 р. разом з побратимом Кобилянським Дмитром «Гранітом» в селі Лісна Слобідка Коломийського р-ну біля дому Гайових. Дівчину з цього дому Софію він покохав і 25 грудня 1949 у них народилася дочка Галина. Нині дочка «Скорого» Галина Гайова (по чоловікові Заграновська) проживає там же, тобто у с.Лісна Слобідка. Місце поховання «Скорого» невідоме, на місці загибелі рідним братом Михайлом встановлений пам’ятний хрест.

6. Невідомий.

7. Кузенко Федір Дмитрович, “Камінь”.

Народився 1923 р. в с. Рунгури Коломийського р-ну. В УПА – у сотні “Спартана”, згодом хорунжий, пізніше кущовий провідник СБ. 10 квітня 1950 р. був смертельно поранений на окраїні рідного села і 11.04.1950 р. помер. Таємно похований на городі свого тестя Василя Поп’юка, а в 1993 р. перепохований на новому цвинтарі в с.Рунгури у першому ряду при вході зліва.

8. Григорів Василь Миколайович, “Вільха”.

Народився 1922 р. в с. Рунгури (присілок Решетів) Коломийського р-ну. В УПА з 1945 р., учасник боїв у с.Космач; кулеметник. Постійно користувався угорським “Cолотурном” (повстанська назва “Сура”). Поранений у ногу в бою з МҐБ влітку 1947 р.; згодом перебував у групі СБ Федора Кузенка-“Каменя”. Загинув у с.Марківка на Великдень 9 квітня 1950 року (пораненим дострілився з власного пістолета), а Федір Кузенко-“Камінь” був смертельно поранений. Тіло вбитого було доставлене у Печеніжин на подвір’я місцевого МҐБ і згодом найімовірніше вкинуте в криницю на території нинішнього меблевого комбінату. На місці загибелі племінником встановлено невеличкий хрест.

9. Невідома

10. Білінчук Дмитро Дмитрович, “Хмара”.

Народився 1919 р. в с.Жаб’є-Ільці (нині с.м.т. Верховина Івано-Франківської області). В підпіллі з травня 1941 р. – моменту депортації родини в Красноярський край. Організував власний загін “опришків”, був розшукуваний гестапо. З 1943 р. – в УПА. Навчався в старшинській школі в Космачі; чотовий у сотні ім.Богуна, згодом – командир сотні ім.Б.Хмельницького; з осені 1946 р. – в безпосередньому підпорядкування к-ра ТВ-21; з 1949 р. – член проводу Косівського надрайону, пізніше – референт СБ і районий провідник Збройного підпілля ОУН. Один з фотолітописців ТВ “Гуцульщина”, автор багатьох сюжетів Яворівського архіву. Захоплений 24.06.1952 р. внаслідок зради (виданий Р.Тучаком-“Кіровим”) і після тривалого слідства в Києві засуджений до розстрілу, розстріляний в Лук’янівській тюрмі; місце поховання невідоме.

11. Мельник Петро Васильович, “Хмара”.

Народився 10.10.1910 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області. Сотник УПА, Лицар Срібного Хреста бойової заслуги 1-го класу, командир ТВ-21 (на момент фотографування цього сюжету – надрайонний провідник ОУН Надвірнянщини). Загинув 27.04.1953 р. в с.Лоєва Надвірнянського р-ну; місце поховання невідоме.

12. Кузів Василь Іванович, “Базь” (“Чорнота”, “Галайда”).

Народився 7 жовтня 1927 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. Вступив до лав УПА в 16 років (ТВ-22 “Чорний ліс”), охоронець П.Мельника-“Хмари”. Захоплений у квітні 1951 р., засуджений до розстрілу; згодом вирок замінили на 25 років таборів. Покарання відбував у Воркуті, був покалічений на шахті і переведений на спецпоселення. Одружився, мав сина і дочку. Помер 7 жовтня 1981 р. в Омській області, де й похований.

13. Стефак Михайло Федорович, “Підкова”.

Родом зі села Рунгури Коломийського р-ну Івано-Франківської області. Ширший життєпис невідомий; в УПА з 1944 р. Загинув 9 лютого 1951 р.; блоковані в криївці в урочищі Юрашів 5 повстанців знищили документи і пострілялися. Їхні тіла були транспортовані в Печеніжин на опізнання, а згодом скинуті у воронку від снаряда на місцевому цвинтарі. Туди ж емгебисти викинули ще 6 тіл з сусіднього бункера. Згодом на тому місці люди встановили хрест із написом: “Тут спочиває Довірак Андрій Васильович і десятеро його друзів” (Василь Стефак. Рунґури. Коломия: Вік, 2002.− С. 135-136).

14. Вінтоняк Микола Васильович, “Орел”.

Народився 1921 р. в с.Марківка Коломийського р-ну Івано-Франківської області. Кущовий провідник, командир боївки СБ. Загинув восени 1952 року на окраїні села Молодятин Коломийського р-ну разом зі своїм охоронцем Вінтоняком Федором-“Смерекою”, колишнім охоронцем окружного референта пропаганди “Колі” Горецьким Іваном-“Вишнею” і Тафійчуком Дмитром-“Сомком”. Ймовірно їхні тіла були вкинуті у криницю на території теперішнього меблевого комбінату у Печеніжині (?). На місці загибелі сином Василем у 1992 році встановлено пам’ятний знак.

Опис світлини №168 з Яворівського фотоархіву УПА: Великдень 1950 року

  • Негатив: 6 х 9 см
  • Фотографував: невідомий фотоапаратом Дм.Білінчука-«Хмари»
  • Місце фотографування: урочище Котел під хребтом Варатик на межі Печеніжина і Марківки Коломийського р-ну
  • Дата фотографування: 09 квітня 1950 р. (Великдень)

Присвячую Великодню–2023!
Василь Гуменюк-“Явір”.

На замітку

Криївки УПА на Косівщині

Facebook коментарі
Share