1. Стефак Михайло Федорович, “Підкова”.

Родом зі села Рунгури Коломийського р-ну Івано-Франківської області. Ширший життєпис невідомий; в УПА з 1944 р. Загинув 9 лютого 1951 р.; блоковані в криївці в урочищі Юрашів 5 повстанців знищили документи і пострілялися. Їхні тіла були транспортовані в Печеніжин на опізнання, а згодом скинуті у воронку від снаряда на місцевому цвинтарі. Туди ж емгебисти викинули ще 6 тіл з сусіднього бункера. Згодом на тому місці люди встановили хрест із написом: “Тут спочиває Довірак Андрій Васильович і десятеро його друзів” (Василь Стефак. Рунґури. Коломия: Вік, 2002.− С. 135–136).

2. Іванів Микола Васильович, “Кіз”, “Скорий”.

Родом зі с.Рунгури Коломийського р-ну; загинув 6 квітня 1951 р. разом з побратимом Кобилянським Дмитром «Гранітом» в селі Лісна Слобідка Коломийського р-ну біля дому Гайових. Дівчину з цього дому Софію він покохав і 25 грудня 1949 у них народилася дочка Галина. Нині дочка “Скорого” Галина Гайова (по чоловікові Заграновська) проживає там же, тобто у с.Лісна Слобідка. Місце поховання “Скорого” невідоме, на місці загибелі рідним братом Михайлом встановлений пам’ятний хрест.

3. Григорів Василь Миколайович, “Вільха”.

Народився 1922 р. в с.Рунгури (присілок Решетів) Коломийського р-ну. В УПА з 1945 р., учасник боїв у с.Космач; кулеметник. Постійно користувався угорським “Cолотурном” (повстанська назва “Сура”). Поранений у ногу в бою з МҐБ влітку 1947 р.; згодом перебував у групі СБ Федора Кузенка-“Каменя”. Загинув у с.Марківка на Великдень 9 квітня 1950 року (пораненим дострілився з власного пістолета), а Федір Кузенко-“Камінь” був смертельно поранений. Тіло вбитого було доставлене у Печеніжин на подвір’я місцевого МҐБ і згодом найімовірніше вкинуте в криницю на території нинішнього меблевого комбінату. На місці загибелі племінником встановлено невеличкий хрест.

4. Невідомий.

5. Явдошняк Іван Дмитрович, “Мишка”.

Стрілець сотні “Спартана” з 1944 р., згодом – боївкар СБ, охоронець кущового “Тура”. Народився 18 червня 1925 р. в с.Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл., загинув 20 січня 1952 р. в с.Сопів Коломийського р-ну разом з кущовим провідником Шовковим Миколою-“Туром” і станичним Костюком Василем-“Пімстою”. Похований на місцевому цвинтарі.

6. Микитюк Василь Іванович, “Рись”.

Народився 15 червня 1926 р. в смт.Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. Стрілець сотні “Спартана” з 1944 р., згодом – боївкар кущової боївки, пізніше заступник провідника Коршівського районного проводу ОУН. Загинув через наведення спецагентом Романом Тучаком-“Кіровим” на його зв’язкового МҐБ 10 березня 1952 р. у криївці неподалік батьківської хати разом з провідником Коршівського районного проводу ОУН Миколою Долішняком-“Вовком”, охоронцями Коршівського районного проводу Ясінчуком Михайлом-“Орликом” і Потятинником Степаном-“Упертим”, охоронцем Печеніжинського районного проводу Федоришиним Михайлом-“Гайовим”; тіла загиблих вивезли, імовірно, до обласного МҐБ, місце поховання невідоме (на місці останнього бою “Рися” встановлено стилізований березовий хрест).

7. Кузів Василь Іванович, “Базь” (“Чорнота”, “Галайда”).

Народився 7 жовтня 1927 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. Вступив до лав УПА в 16 років (ТВ-22 “Чорний ліс”), охоронець П.Мельника-“Хмари”. Захоплений у квітні 1951 р., засуджений до розстрілу; згодом вирок замінили на 25 років таборів. Покарання відбував у Воркуті, був покалічений на шахті і переведений на спецпоселення. Одружився, мав сина і дочку. Помер 7 жовтня 1981 р. в Омській області, де й похований.

8. Мельник Петро Васильович, “Хмара”.

Народився 10.10.1910 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області. Сотник УПА, Лицар Срібного Хреста бойової заслуги 1-го класу, командир ТВ-21 (на момент фотографування цього сюжету – надрайонний провідник ОУН Надвірнянщини). Загинув 27.04.1953 р. в с.Лоєва Надвірнянського р-ну; місце поховання невідоме.

9. Вінтоняк Микола Васильович, “Орел”.

Народився 1921 р. в с.Марківка Коломийського р-ну Івано-Франківської області. Кущовий провідник, командир боївки СБ. Загинув восени 1952 року на окраїні села Молодятин Коломийського р-ну разом зі своїм охоронцем Вінтоняком Федором-“Смерекою”, колишнім охоронцем окружного референта пропаганди “Колі” Горецьким Іваном-“Вишнею” і Тафійчуком Дмитром-“Сомком”. Ймовірно їхні тіла були вкинуті у криницю на території теперішнього меблевого комбінату у Печеніжині (?). На місці загибелі сином Василем у 1992 році встановлено пам’ятний знак.

10. Мельник Іван Васильович, “Залізняк”, “Гай”.

Молодший брат П.Мельника-“Хмари”. Родом зі с.Камінне (1923 р.) Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області. В УПА з 1943 р. (Чорний ліс), в 1946-49 рр. на Гуцульщині, потім – в підпіллі Надвірнянщини. В бою в с.Лоєва 27.04.1953 р. захоплений важко пораненим, екстренно прооперований і після одужання завербований МҐБ як аґент “Второй”; приймав участь у спецопераціях з ліквідації залишків підпілля на Прикарпатті. Проживав у м.Снятині Івано-Франківської області, де й помер (2006 р.) та похований.

11. Кузенко Федір Дмитрович, “Камінь”.

Народився 1923 р. в с.Рунгури Коломийського р-ну. В УПА – в сотні “Спартана”, згодом хорунжий, пізніше кущовий провідник СБ. 10 квітня 1950 р. був смертельно поранений на окраїні рідного села і 11.04.1950 р. помер. Таємно похований на городі свого тестя Василя Поп’юка, а в 1993 р. перепохований на новому цвинтарі в с.Рунгури у першому ряду при вході зліва.

  • Негатив: 6 х 9 см
  • Фотографував: Дмитро Білінчук-«Хмара»
  • Місце фотографування: урочище Котел під хребтом Варатик на межі Печеніжина і Марківки Коломийського р-ну
  • Дата фотографування: Великдень, 9 квітня 1950 р.
  • Ідентифікацію здійснили: Андрій Мацьків-“Орел” і Василь Гуменюк-“Явір”.

Публікація присвячена Великодню-2023. Христос воскрес!

На замітку

Криївки УПА на Косівщині

Facebook коментарі
Share