В 1715 році Кути отримали Магдебурське право – можливості міста на самоврядування з гербом та іншими привілеями.
Важливим документом із вивчення міста є карта Кутів фон Міга, укладена у 1779-1782 роках при австрійському імператорі Йосифі ІІ і «францисканська» метрика 1820 року, укладена за імператора Франциска І.
Згідно зазначених документів, ще у 1785 році на карті були зафіксовані такі обʼєкти як ратуша та місцевий ринок, на якому тричі на рік відбувався великий ярмарок із гуртовою торгівлею міждержавного значення. Вівторками і пʼятницями проводилися торги місцевого значення.
Сам ринок, будівлі, які були розміщені на площі перед ратушею, були сплюндровані і спалені 1942 році під час знищення німецькими окупантами єврейського населення. Існуюче нині адміністративне приміщення Кутської селищної ради розміщене в ратуші, збудованої в середині ХХ ст.
Ратуша зуміла пережити криваве лихоліття Першої світової війни, коли місто переходило з рук в руки під час жорстоких артилерійських обстрілів з обох сторін. Прокотився повз неї і вал Другої світової війни. Над нею почергово встановлювалися прапори Австро-Угорщини, ЗУНР, Речі Посполитої, Радянського Союзу, нацистської Німеччини, знову червоний.
Тепер гордо майорить прапор України. Ратуша і площа Ринок бачили багатолюдне віче кутчан та жителів довколишніх сіл у листопаді 1918 р. під час проголошення ЗУНР, перед ними промайнули криваві картини знищення євреїв в 1942 році. Під стіни ратуші викладали тіла вбитих повстанців УПА. Була вона свідком проголошення незалежної України в 1991 році.
На ратуші стоять певні архітектурні декоративні оздоби, відомі як маскарони. Маскарон – вид скультурпної прикраси (балєрєф або горельєф) у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти виконується з каменю, деревини, гіпсу, металу, тощо і вміщується на фасадах будинків, фронтонах деревини і віконних прорізів, стовпах.
Маскарони на ратуші
Спочатку їхньою функцією було відлякування злих духів. Зрештою, маскарони стали декоративним елементом архітектурних споруд, які в наш час можуть спостерігати поціновувачі матеріального ужиткового мистецтва.
За інформацією Євгена Німця