В 1715 році Кути отримали Магдебурське право – можливості міста на самоврядування з гербом та іншими привілеями.

Важливим документом із вивчення міста є карта Кутів фон Міга, укладена у 1779-1782 роках при австрійському імператорі Йосифі ІІ і «францисканська» метрика 1820 року, укладена за імператора Франциска І.

Схема руху укладача Йосифінської метрики (на оcнові фрагменту карти фон Mira).

Схема руху укладача Йосифінської метрики (на оcнові фрагменту карти фон Mira).

Згідно зазначених документів, ще у 1785 році на карті були зафіксовані такі обʼєкти як ратуша та місцевий ринок, на якому тричі на рік відбувався великий ярмарок із гуртовою торгівлею міждержавного значення. Вівторками і пʼятницями проводилися торги місцевого значення.

Сам ринок, будівлі, які були розміщені на площі перед ратушею, були сплюндровані і спалені 1942 році під час знищення німецькими окупантами єврейського населення. Існуюче нині адміністративне приміщення Кутської селищної ради розміщене в ратуші, збудованої в середині ХХ ст.

Ратуша зуміла пережити криваве лихоліття Першої світової війни, коли місто переходило з рук в руки під час жорстоких артилерійських обстрілів з обох сторін. Прокотився повз неї і вал Другої світової війни. Над нею почергово встановлювалися прапори Австро-Угорщини, ЗУНР, Речі Посполитої, Радянського Союзу, нацистської Німеччини, знову червоний.

Тепер гордо майорить прапор України. Ратуша і площа Ринок бачили багатолюдне віче кутчан та жителів довколишніх сіл у листопаді 1918 р. під час проголошення ЗУНР, перед ними промайнули криваві картини знищення євреїв в 1942 році. Під стіни ратуші викладали тіла вбитих повстанців УПА. Була вона свідком проголошення незалежної України в 1991 році.

На ратуші стоять певні архітектурні декоративні оздоби, відомі як маскарони. Маскарон – вид скультурпної прикраси (балєрєф або горельєф) у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти виконується з каменю, деревини, гіпсу, металу, тощо і вміщується на фасадах будинків, фронтонах деревини і віконних прорізів, стовпах.

Маскарони на ратуші

Спочатку їхньою функцією було відлякування злих духів. Зрештою, маскарони стали декоративним елементом архітектурних споруд, які в наш час можуть спостерігати поціновувачі матеріального ужиткового мистецтва.

За інформацією Євгена Німця

На замітку:

Гуцульщина. Дещо з Косівщини. Кути. Дописи з краю

Залізниця від Коломиї до Косова та Кутів

Кутський історико-краєзнавчий музей

Facebook коментарі
Share