Косів – чудовий! Місце відпочинку галицької інтелігенції поч. ХХ ст, один із культурних центрів України і один із найцікавіших туристичних об’єктів у Карпатах.

З давніх-давен у місті розвивалися різьбярство, вишивка, килимарство, кушнірство, мосяжництво, різьба по кості й дереву, гончарство та інші промисли. Знаменита зеленувата косівська кераміка, як традиційне ремесло Карпатського регіону (XVI-XXI ст.) у 2019 році увійшла до списку нематеріальної спадщини людства ЮНЕСКО.

Фото Дарка Горова

Косівський ринок

Це один із найбільших базарів України, а я б ще додала – найцікавіший! Там однозначно треба побувати, якщо ви приїхали в регіон, але ринок вартує і окремої подорожі – тільки заради нього.

Щосуботи сюди з’їжджаються люди з усього району, а також оптовики, плюс туристи. Продають все, а частина Косівського ринку з народними промислами – це ще й окреме естетичне задоволення: яскраві плями наметів із килимами, кептарями, вишиванками з блискучим бісером на рукавах, цілі вежі з крайок, розсипи намиста, вовна на ліжниках покрилася ранковою росою, а поруч – добротні скрині, куди все це хочеться сховати. Приємні ціни та справжні, якісні, автентичні, антикварні речі, в яких вклали любов, тепло і своє почуття прекрасного.

Музей народної творчості Михайла Струтинського

В експозиції представлені роботи народних майстрів Гуцульщини, Покуття, Поділля та Буковини – старовинні ікони, предмети сакрального мистецтва, вишивка, живопис, кераміка, народний одяг, ткацтво та ін. Колекція вишиванок налічує близько 10 тис. екземплярів. Є вироби з дерева та художньо оздоблені технікою «випалювання» і «художнього різьблення»: веретена, баклаги, рахви, бочки, скрині.

Музей інституту декоративно-прикладного мистецтва

Історія Інституту починається ще у 1882 р., коли ткацьке співтовариство заснувало в Косові промислову школу. А музей з’явився ще у 1936 р. Сьогодні це своєрідний науково-пізнавальний центр, в якому зберігається художнє надбання декількох генерацій іменитих гуцульських народних майстрів. Фонди та експозиції закладу містять більше 3 тис. артефактів. Є цінна колекція гуцульських кахлів, виробів з металу, шкіри та дерева. Матеріали музею використовувалися під час зйомок багатьох фільмів.

Непогано, як для містечка з населенням 8,5 тис мешканців, правда?! Творчий дух в Косові зачепив і музичну сферу – зацініть реп від місцевого гурту SENSAR.

Пансіонат доктора Тарнавського

У це важко повірити, але в Косові ще у 19 ст. проводили модні сьогодні детокс-ретрити. Імовірно, перші на території України, до того ж популярні і дорогі. Уродженець Львівщини, випускник Ягелонського університету в Кракові Аполінарій Тарнавський відкрив у 1891 р. у Косові санаторій: фізичні навантаження, соляні ванни, свіже повітря, прогулянки в горах і… вегетаріанська дієта. У 1920-х рр. вартість добового перебування була 12-15 злотих. Для прикладу, 1 кг житнього хліба у 1926 р. коштував 42 гроші.

У меню санаторія було майже 200 страв без м’яса, риби, молока та яєць, при чому більшість із них – саме місцеві українські та польські страви. У 1901 р. на основі рецептів ресторану дружина Тарнавського Ромуальда видала у Львові книгу рецептів та порад “Вегетаріанська кухня із Косова”. Її перевидавали понад 20 разів лише польською мовою у Львові, а були ж також англомовні видання. А донька доктора Целіна Тарнавська-Буш, яка була дієтологом у санаторії, у 1929 р. видала книжку “Косівська вегетаріанська кухня” з 600 рецептами вегетаріанських страв. Пізніше цю книгу перевидали в Лондоні.

Деякі вілли старого санаторію – колись надзвичайно красиві! – збереглися і сьогодні. Всі вони були названі на честь дітей Тарнавського – наприклад, Вілла Целіна. В буремні часи доктора переслідували, він емігрував, до кінця життя сповідував принципи помірного споживання їжі та фізичних навантажень, а помер у 92 роки в Єрусалимі.

ВелоКосів

Якщо ви любите активний відпочинок, зверніть увагу на велотури від проекту «ВелоКосів». Хлопці активно пропагують велосипедний рух та активний спосіб життя. От описані веломаршрути на їхньому сайті, там же є список велосадиб та багато іншої корисної для велосипедистів інформації.

Довкола Косова багато мальовничих місць. У 2004 р. там навіть знімали відомий фільм «Дім літаючих кинджалів», який був номінований на Оскар. Українським журналістам китайський режисер Чжан Імоу розповідав, що не зміг знайти таку дику природу в Китаї.

Неподалік Косова у печері 7 років жив та медитував засновник хасидизму (однієї з найвпливовіших течій у сучасному іудаїзмі) Ізраїль бен Еліезер. Там він збагнув таємниці світобудови і переїхав в Меджибіж, Хмельницької області, де і заснував нове вчення. До місця його поховання в Меджибожі щорічно з’їжджаються хасиди зі всього світу, часом вшанувати пам’ять святого приїздять і до Косова.

Оглядовий майданчик

Нещодавно в Косові обладнали оглядовий майданчик, звідки відкривається гарний вид на річку Рибницю та лісові пейзажі. Також туристи часом заїжджають на каскадний водоспад Косівський Гук на цій же річці, але якщо ви бачили раніше високі водоспади, цей може розчарувати.

Маєток Святого Миколая

Неподалік Косова “живе” святий Миколай. В Нацпарку “Гуцульщина” є його резиденція – реальний будинок з покоями, кабінетом, де відповідає на листи, і звісно, особистою поштовою скринькою. На відміну від усіх інших, “сезонних” Миколаїв, цей живе в резиденції, отримує побажання, запрошує в гості протягом усього року.

Джерело: Путівник по Івано-Франківській області: перша частина

Фото: Дарка Горова

Share