Kolorowe Zalipie в Косові!
Познайомитись з одною з найцікавіших сторінок в історії народного мистецтва Польщі можна завітавши в Косівський музей народного мистецтва і побуту Гуцульщини.
Польські колеги з етнографічного музею в Тарнаві презентували в Косові виставку «Мальоване Заліп’є», присвячену традиції настінних розписів села Заліп’є (Польща). Урочисте відкриття виставки відбулося 26 вересня в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини в межах програми фестивалю «Мальований дзбаник». Серед експонатів виставки – світлини з мальовничими заліп’єнськими будиночками, документальні фото та декоративні панно народних майстринь.
Про польське село-музей під відкритим небом під час презентації виставки розповіла науковий працівник етнографічного музею в Тарнаві пані Данута Цетера (Danuta Cetera).
Село Заліп’є (Малопольське воєводство, Домбровський повіт) відоме у світі завдяки унікальному стилю оздоблення будівель – кожна хата вражає вигадливими квітковими розписами, що прикрашають стіни та сільські інтер’єри.
Заліп’янські майстрині і тепер оздоблюють малюнками все навколо – хати, господарські будівлі, криниці, місточки і, навіть, собачі буди. Дослідники вважають, що початком цієї традиції стало бажання жінок якось прикрасити білені печі в своїх будинках. Спочатку малюнок був простим, а фарби виготовлялися з підручних засобів: золи, глини, вапна та цегли. Розписи наносили на піч за допомогою саморобного пензлика з березової гілки, розчавленої біля основи. Найулюбленішим сюжетом були квіти. Такі малюнки стали з’являтися в заліп’янських хатах починаючи з кінця ХХ ст. Найбільший внесок до художнього розвитку села зробила місцева художниця Феліція Курилова (Felicja Curylowa), що жила з 1904 по 1974. Завдяки її праці у селі було створено музей просто неба, який гостинно запрошує відвідувачів і сьогодні.
Під час відкриття виставки в Косівському музеї багато теплих слів прозвучало в адресу польських колег – організаторів виставки. Зокрема, своїми враженнями від творів заліп’єнських майстринь поділились завідуюча музеєм Любов Ілюк; автор проекту «Мальований дзбаник», кандидат мистецтвознавства, доцент Марія Гринюк; доктор мистецтвознавства, професор Орест Голубець та кандидат мистецтвознавства, доцент Олег Слободян.