Карпатські річки — це повноцінний відпочинок для дорослих і дітей, покращення здоров’я та хороший настрій! Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.

Найбільш популярні серед туристів три річки, які протікають на Косівщині: Рибниця, Пістинька та Черемош. В даній статті мова піде про найпопулярніші пляжі неподалік Косова. Перше місце і безумовне лідерство за кількістю відпочивальників займає пляж в центрі села Шешори, який є одним із найпопулярніших місць для купання в Карпатах і Україні загалом.

1. Водоспади і плесо «Сріблясті Гуки» (Шешори)

Шешори — мальовниче гуцульське село, що розтяглося на кілька кілометрів уздовж гірської річки Пістиньки, яка відома своїми водоспадами.

Шешорські водоспади розташовані на р. Пістинці в межах центральної частини с. Шешорів. Малий водоспад розташований за 200 м вище по течії, а Великий — за 100 м нижче від моста, що веде до турбази.

Водоспади утворені на виходах пісковиків, конгломератів, роговиків. Висота падіння Малого водоспаду — 2 м , Великого — 5 м. Великий Шешорський Гук — один з найкрасивіших у Карпатах водоспадів з висотою падіння 5 м та площею 0.5 га. Над ним завжди стоїть хмара водяного пилу, гуркіт потрясає скелі.

Долина в районі водоспадів каньйоноподібна, дуже мальовнича. Це улюблене місце відпочинку не лише туристів, а й численних жителів Косівського та інших районів, Коломиї. Варто відзначити, що шешорські водоспади постраждали від повеней, але не так сильно як Косівський Гук, хоча теж зменшились у висоті.

Цей маршрут дуже популярний, як серед туристів, так і серед косівчан, адже на своєму шляху захоплює аж 9 туристичних об’єктів. Три в селі Пістинь: джерело Соляна криниця, найстаріший храм Гуцульщини Церква Успіння Богородиці і джерело Іванова криничка. А в Шешорах — шість: відомі Сріблясті водоспади (гуки), відновлена криївка УПА, водоспад біля криївки, печера Довбуша, водоспад біля печери та полонина Росохата.

2. Плесо біля Сокільської скелі (Тюдів)

Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, популярний об’єкт туризму в Україні.

Розташована в масиві Покутсько-Буковинські Карпати, при автошляху Чернівці — Путила (Т 2601), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта, на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам’яні осипища.

Сокільська скеля наочно демонтрує деформацію флішу, викликану горотворними рухами земної кори. Біля південної частини скелі розташований один з перших на Гуцульщині пам’ятник Т. Г. Шевченкові. Неподалік від скелі (і пам’ятника Шевченкові) розташований водоспад Сикавка.

3. Косівський водоспад Гук

Найвідомішим водоспадом Косова є, звісно, легендарний водоспад Гук на річці Рибниця.

Через жахливі повені 2008-2010-х років в Карпатах він був сильно пошкоджений валом з каміння, що проносився річкою два роки. Зараз він доступний для огляду, проте з меншою висотою через зміну дна річки – така вона невблаганна сила природи.

Також біля Гуку розташована найромантичніша «качалка» в Україні. Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.

В Косові створили «найромантичнішу качалку» в Україні. Саме так туристи та гості міста називають спортивний майданчик, який побудували місцеві жителі вулиці над Гуком. Сам майданчик розташований на березі річки Рибниця, поряд з найвідомішим туристичним обєктом міста — водоспадом Гук. І хоча повені 2008-2010 років неодноразово руйнували майданчик, проте місцеві активісти за ініціативи таксиста Василя Крицкалюка знову відновили його для всіх бажаючих.

Тут дружно займаються спортом та й просто відпочивають на природі діти, молодь, дорослі та старші чоловіки. А якщо гарна погода, то із задоволенням купаються в гірській річці! Дівчата в цей час або приєднуються до work-out тренувань за компанію з хлопцями або підтримують їх морально відпочиваючи на встановлених лавках. Місцеві жителі посадили навіть квіти в спеціальній клумбі, а також регулярно проводять акції прибирання набережної міста Косів на Гуці та Скалах!

З позитиву варто відзначити новий оглядовий майданчик на ріку та водоспад, який відкрили в 2019 році, по вулиці Франка в Косові. Цей туристичний об’єкт вже встиг стати популярним як серед туристів, адже розташований на шляху Косів-Верховина, так і для місцевих, де вони часто відпочивають. З майданчика відкривається чудовий краєвид на річку Рибницю та навколишні лісові пейзажі. В межах річки Рибниці розкинувся водоспад Косівський Гук. Дорога лежить через адміністративний торговий центр міста – майдан Незалежності – до с. Город.

4. Косівський Водоспад Шум

Однією з найбільших водних артерій Косівщини є річка Рибниця, яка оголошена заповідною. Вона становить велику цінність, як джерело чистої води і відіграє значну рекреаційну роль у житті краю.

Над річкою Рибницею в Косові знаходяться бази відпочинку, а також велика кількість приватних садиб, які цілий рік готові приймати відпочиваючих. А для тих, кому карпатська вода занадто холодна, по вулиці над Гуком також розташовані сауна “турецький Хамам” і “гуцульський Чан”, де можна добре відігрітись.

На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні водоспади-пороги — гуки. Косівські водоспади гуки є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані на південно-західній околиці Косова, між горами Острий та Стіжки. Найбільший “Перший Гук” утворений шляхом розмивання м’яких шарів ґрунту, зокрема — сланців і пісковиків. На жаль, його досить сильно понищила повінь.

Проте є і хороші новини. В природі нічого не зникає, завжди присутній баланс. Якравий приклад такого природнього балансу є водоспад Шум, який з кожною повінню не зменшується, а збільшується і вже має висоту більше 3 метрів, хоча раніше це був звичайний маленький поріг і не привертав до себе увагу туристів.

5. Косівське Плесо Скали

Вище по течії, де Рибниця малює змійку поміж скель і розташоване урочище Скелі (або «Скали» по-місцевому).

В урочищі є цікаві геологічні відслонення, а в окремих місцях скелі досягають висоти 15 метрів. Ця місцина — друге по популярності після Гуку місце літнього відпочинку косівчан та туристів. На берегах є багато місць для відпочинку та фотосесій.

6 липня, на «Скалах», по вулиці над Гуком, раніше відбувалося масштабне відзначення древнього народного свята Купала. Місце проведення святкування теж було вибране дуже вдало, адже широка долина річки Рибниця та невеликий острівець посередині річки, — ідеально підходили для багат-я і танців. «Скали» — то красиве місце, де високі кам’янисті береги утворюють мальовниче водяне плесо. І хоча «Скали» мають величезний туристичний потенціал, проте там досить рідко бувають косівчани і гості нашого містечка.

Вище урочища Скелі в Рибницю впадає потік, що бере початок зі схилів гори Михалкова, протікає зі східного боку гори Остра (Гострий) та впадає в річку Рибниця вище урочища (вул. І. Франка). Потік цікавий тим, що в його руслі налічується не менше п’яти живописних водоспадів, середня висота яких біля 2-ох метрів. Особливо красиві вони в повноводний період після дощових поводків.

6. Плесо Довгий Камінь (Город)

На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні пороги-водоспади гуки, які є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані між горами Острий та Стіжки.

Значний інтерес становлять геологічні відслонення на берегах річки, зокрема урвище хребта Каменистого біля села Город, який є добре збереженим та цінним у науковому відношенні природним комплексом. Режим Рибниці типово карпатський, в ній водиться королівська риба форель.

Назва плеса «Довгий Камінь» є буквальною — справді в його центрі є великий і довгий скельний виступ.

Цікавою особливістю даного плеса є його розташування — прямо навпроти повороту на гору Острий. Тому після цікавої екскурсії туристи літом можуть скупатись безпосередньо під горою. А також поряд є великий дерев’яний міст, який гуцули називають “кладка”, що теж є цікавим для туристів.

7. Два плеса біля Валила (Город)

У гуцулів «валило» — це масивна дерев’яна діжа, в яку з величезною силою падає потік води.

Це простий конусоподібний пристрій з товстих дощок для валяння вовни. В ньому вироби з вовни (ліжники, гуні) ущільнювали та одержували ворс шляхом шести-восьмигодинного валяння. Вода, що з великою силою падає згори, “валяє” — обертає виріб, надаючи відповідної щільності та вибиваючи кінці спряденої вовни.

Деякі туристи залязать у валило для купання замість ліжника. Там їх неначе в центрифузі промиває, щоб відчути гірське водне “гуцульске джакузі”.

Біля валила в Городі, яке саме по собі є цікавим туристичним об’єктом, розташовані два плеса для купання, оточене скелями, а також є таємнича печера Довбуша, де за легендами він сховав свої скарби.

 

Як відомо, найкращий спосіб мандрувати до пляжів Косівщини – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів та gps-треки описані мною на сайті «ВелоКосів».

Літо і спека над горами вже зайнялась,
Сонце та річка – відпустка тепер почалась.
Часу багато, роботи нема – не біда!
На Гук покупатись і в Шум – яка тепла вода!
В Косові найкраще літом – головне не провтикай.
Хочеш круто відпочити – в Косові відпочивай!
Вірш: Сашко Хтоце

Автор тексту, фото і треків — Тарас ПАСИМОК

Фотографії: Андрій Близнюк, Станіслав Михайлюк

Facebook коментарі
Share