Карпатські річки — це повноцінний відпочинок для дорослих і дітей, покращення здоров’я та хороший настрій! Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.
Найбільш популярні серед туристів три річки, які протікають на Косівщині: Рибниця, Пістинька та Черемош. В даній статті мова піде про найпопулярніші пляжі неподалік Косова. Перше місце і безумовне лідерство за кількістю відпочивальників займає пляж в центрі села Шешори, який є одним із найпопулярніших місць для купання в Карпатах і Україні загалом.
1. Водоспади і плесо «Сріблясті Гуки» (Шешори)
Шешори — мальовниче гуцульське село, що розтяглося на кілька кілометрів уздовж гірської річки Пістиньки, яка відома своїми водоспадами.
Шешорські водоспади розташовані на р. Пістинці в межах центральної частини с. Шешорів. Малий водоспад розташований за 200 м вище по течії, а Великий — за 100 м нижче від моста, що веде до турбази.
Водоспади утворені на виходах пісковиків, конгломератів, роговиків. Висота падіння Малого водоспаду — 2 м , Великого — 5 м. Великий Шешорський Гук — один з найкрасивіших у Карпатах водоспадів з висотою падіння 5 м та площею 0.5 га. Над ним завжди стоїть хмара водяного пилу, гуркіт потрясає скелі.
Долина в районі водоспадів каньйоноподібна, дуже мальовнича. Це улюблене місце відпочинку не лише туристів, а й численних жителів Косівського та інших районів, Коломиї. Варто відзначити, що шешорські водоспади постраждали від повеней, але не так сильно як Косівський Гук, хоча теж зменшились у висоті.
Цей маршрут дуже популярний, як серед туристів, так і серед косівчан, адже на своєму шляху захоплює аж 9 туристичних об’єктів. Три в селі Пістинь: джерело Соляна криниця, найстаріший храм Гуцульщини Церква Успіння Богородиці і джерело Іванова криничка. А в Шешорах — шість: відомі Сріблясті водоспади (гуки), відновлена криївка УПА, водоспад біля криївки, печера Довбуша, водоспад біля печери та полонина Росохата.
- Сріблясті водоспади в Шешорах (на карті)
- Шешорські водоспади
- Велотріп на водоспади в село Шешори
- Водоспади на Косівщині
2. Плесо біля Сокільської скелі (Тюдів)
Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, популярний об’єкт туризму в Україні.
Розташована в масиві Покутсько-Буковинські Карпати, при автошляху Чернівці — Путила (Т 2601), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта, на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам’яні осипища.
Сокільська скеля наочно демонтрує деформацію флішу, викликану горотворними рухами земної кори. Біля південної частини скелі розташований один з перших на Гуцульщині пам’ятник Т. Г. Шевченкові. Неподалік від скелі (і пам’ятника Шевченкові) розташований водоспад Сикавка.
- Легенда про Сокільську скелю
- Пам’ятник Тарасу Шевченку на Сокільській скалі
- Похід на Сокільський хребет
- Сокільський хребет (gps-треки)
3. Косівський водоспад Гук
Найвідомішим водоспадом Косова є, звісно, легендарний водоспад Гук на річці Рибниця.
Через жахливі повені 2008-2010-х років в Карпатах він був сильно пошкоджений валом з каміння, що проносився річкою два роки. Зараз він доступний для огляду, проте з меншою висотою через зміну дна річки – така вона невблаганна сила природи.
Також біля Гуку розташована найромантичніша «качалка» в Україні. Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.
В Косові створили «найромантичнішу качалку» в Україні. Саме так туристи та гості міста називають спортивний майданчик, який побудували місцеві жителі вулиці над Гуком. Сам майданчик розташований на березі річки Рибниця, поряд з найвідомішим туристичним обєктом міста — водоспадом Гук. І хоча повені 2008-2010 років неодноразово руйнували майданчик, проте місцеві активісти за ініціативи таксиста Василя Крицкалюка знову відновили його для всіх бажаючих.
Тут дружно займаються спортом та й просто відпочивають на природі діти, молодь, дорослі та старші чоловіки. А якщо гарна погода, то із задоволенням купаються в гірській річці! Дівчата в цей час або приєднуються до work-out тренувань за компанію з хлопцями або підтримують їх морально відпочиваючи на встановлених лавках. Місцеві жителі посадили навіть квіти в спеціальній клумбі, а також регулярно проводять акції прибирання набережної міста Косів на Гуці та Скалах!
З позитиву варто відзначити новий оглядовий майданчик на ріку та водоспад, який відкрили в 2019 році, по вулиці Франка в Косові. Цей туристичний об’єкт вже встиг стати популярним як серед туристів, адже розташований на шляху Косів-Верховина, так і для місцевих, де вони часто відпочивають. З майданчика відкривається чудовий краєвид на річку Рибницю та навколишні лісові пейзажі. В межах річки Рибниці розкинувся водоспад Косівський Гук. Дорога лежить через адміністративний торговий центр міста – майдан Незалежності – до с. Город.
- Косівський водоспад Гук (gps-трек)
- Оглядовий майданчик над Гуком у Косові (gps-трек)
- Водоспад Гук у Косові
- Спортзал просто неба на Гуці в Косові
4. Косівський Водоспад Шум
Однією з найбільших водних артерій Косівщини є річка Рибниця, яка оголошена заповідною. Вона становить велику цінність, як джерело чистої води і відіграє значну рекреаційну роль у житті краю.
Над річкою Рибницею в Косові знаходяться бази відпочинку, а також велика кількість приватних садиб, які цілий рік готові приймати відпочиваючих. А для тих, кому карпатська вода занадто холодна, по вулиці над Гуком також розташовані сауна “турецький Хамам” і “гуцульський Чан”, де можна добре відігрітись.
На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні водоспади-пороги — гуки. Косівські водоспади гуки є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані на південно-західній околиці Косова, між горами Острий та Стіжки. Найбільший “Перший Гук” утворений шляхом розмивання м’яких шарів ґрунту, зокрема — сланців і пісковиків. На жаль, його досить сильно понищила повінь.
Проте є і хороші новини. В природі нічого не зникає, завжди присутній баланс. Якравий приклад такого природнього балансу є водоспад Шум, який з кожною повінню не зменшується, а збільшується і вже має висоту більше 3 метрів, хоча раніше це був звичайний маленький поріг і не привертав до себе увагу туристів.
5. Косівське Плесо Скали
Вище по течії, де Рибниця малює змійку поміж скель і розташоване урочище Скелі (або «Скали» по-місцевому).
В урочищі є цікаві геологічні відслонення, а в окремих місцях скелі досягають висоти 15 метрів. Ця місцина — друге по популярності після Гуку місце літнього відпочинку косівчан та туристів. На берегах є багато місць для відпочинку та фотосесій.
6 липня, на «Скалах», по вулиці над Гуком, раніше відбувалося масштабне відзначення древнього народного свята Купала. Місце проведення святкування теж було вибране дуже вдало, адже широка долина річки Рибниця та невеликий острівець посередині річки, — ідеально підходили для багат-я і танців. «Скали» — то красиве місце, де високі кам’янисті береги утворюють мальовниче водяне плесо. І хоча «Скали» мають величезний туристичний потенціал, проте там досить рідко бувають косівчани і гості нашого містечка.
Вище урочища Скелі в Рибницю впадає потік, що бере початок зі схилів гори Михалкова, протікає зі східного боку гори Остра (Гострий) та впадає в річку Рибниця вище урочища (вул. І. Франка). Потік цікавий тим, що в його руслі налічується не менше п’яти живописних водоспадів, середня висота яких біля 2-ох метрів. Особливо красиві вони в повноводний період після дощових поводків.
6. Плесо Довгий Камінь (Город)
На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні пороги-водоспади гуки, які є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані між горами Острий та Стіжки.
Значний інтерес становлять геологічні відслонення на берегах річки, зокрема урвище хребта Каменистого біля села Город, який є добре збереженим та цінним у науковому відношенні природним комплексом. Режим Рибниці типово карпатський, в ній водиться королівська риба форель.
Назва плеса «Довгий Камінь» є буквальною — справді в його центрі є великий і довгий скельний виступ.
Цікавою особливістю даного плеса є його розташування — прямо навпроти повороту на гору Острий. Тому після цікавої екскурсії туристи літом можуть скупатись безпосередньо під горою. А також поряд є великий дерев’яний міст, який гуцули називають “кладка”, що теж є цікавим для туристів.
7. Два плеса біля Валила (Город)
У гуцулів «валило» — це масивна дерев’яна діжа, в яку з величезною силою падає потік води.
Це простий конусоподібний пристрій з товстих дощок для валяння вовни. В ньому вироби з вовни (ліжники, гуні) ущільнювали та одержували ворс шляхом шести-восьмигодинного валяння. Вода, що з великою силою падає згори, “валяє” — обертає виріб, надаючи відповідної щільності та вибиваючи кінці спряденої вовни.
Деякі туристи залязать у валило для купання замість ліжника. Там їх неначе в центрифузі промиває, щоб відчути гірське водне “гуцульске джакузі”.
Біля валила в Городі, яке саме по собі є цікавим туристичним об’єктом, розташовані два плеса для купання, оточене скелями, а також є таємнича печера Довбуша, де за легендами він сховав свої скарби.
- Плесо «Валило» в селі Город (на карті)
Як відомо, найкращий спосіб мандрувати до пляжів Косівщини – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів та gps-треки описані мною на сайті «ВелоКосів».
Літо і спека над горами вже зайнялась,
Сонце та річка – відпустка тепер почалась.
Часу багато, роботи нема – не біда!
На Гук покупатись і в Шум – яка тепла вода!
В Косові найкраще літом – головне не провтикай.
Хочеш круто відпочити – в Косові відпочивай!
Вірш: Сашко Хтоце
Автор тексту, фото і треків — Тарас ПАСИМОК
Фотографії: Андрій Близнюк, Станіслав Михайлюк
Коментарів: 26
Тарас, 18.03.2021 о 00:34
Скоро будуть додані всі gps-треки і точки цих локацій для зручності туриста! Вйо купатись!
Тарас, 19.10.2021 о 15:33
Додайте до точки Валила якісні фото з веломандрівки і посилання:
https://velokosiv.if.ua/2021/08/18/6324/
Гуцулія, 20.03.2021 о 18:40
йоу, а де пляж під Банським?
Тарас, 18.08.2021 о 17:48
Додайте в статтю:
Веломандрівка на валило в село Город: фотографії та gps-трек
https://velokosiv.if.ua/2021/08/18/6324/
Тарас, 24.03.2021 о 18:14
Косівський водоспад Шум (gps-треки)
https://mapakosiv.if.ua/8742/
Тарас, 12.08.2022 о 10:57
Додайте в статтю
Плесо на греблі у Косові
https://huculia.info/place/greblya-kosiv/
Тарас, 25.03.2021 о 11:09
Додайте в статтю:
Валило (gps-трек)
https://mapakosiv.if.ua/8757/
Тарас, 26.03.2021 о 13:27
Додайте в статтю:
Плесо «Валило» в селі Город
https://huculia.info/place/pleso-valylo-horod/
Тарас, 16.12.2021 о 19:56
Додайте в статтю:
Шешорські водоспади (gps-треки)
https://mapakosiv.if.ua/992/
Pasymok Taras YUrevich, 04.04.2021 о 18:40
Додайте в статтю:
Довгий Камінь
https://huculia.info/place/pleso-long-stone-horod/
Тарас, 27.04.2021 о 14:24
Додайте в статтю:
Шешорські водоспади (gps-trek)
https://velokosiv.if.ua/2021/04/18/6163/
Наталя Якимишин, 21.07.2022 о 11:11
Потрібні кашиці яке ж це плесо????? Скоро не буде що виставляти….. От якби зібрались та кашиць набудували…… Чому Рибниця???Тому що коли відром зачерпали воду і рибу також… Ще у 70 х так було …… фоткайте скоро і цього не буде….. будуйте кашиці!!!!!
Оксана, 14.05.2021 о 19:48
Неймовірна краса.!!!!!❤️ Я ніколи недумала, що косівщина такий чудовий, прекрасний край з такими гарними відпочиваючими місцями, краєвидами. Супер!!!! Щоразу хочеться ще більше туди поїхати і подивитись краєвиди(плесо, озера, водоспад) і т. д.тільки щоб була гарна погода (недощова)
Pasymok Taras YUrevich, 26.07.2021 о 11:13
До речі класне місце для купання біля терношорського гуку в снідавці – купіль мавок, там атмосфера містичніша ніж на ладі)
https://mapakosiv.if.ua/8972/
Тарас, 11.12.2021 о 16:44
Додайте в статтю:
Плесо Довгий Камінь (gps-трек)
https://mapakosiv.if.ua/1086/
Косівський оглядовий майданчик (gps-трек)
https://mapakosiv.if.ua/3370/
Косівське плесо Скали (gps-трек)
https://mapakosiv.if.ua/4763/
Тарас, 23.07.2022 о 16:43
Додайте в статтю:
Плесо на Греблі у Косові
https://mapakosiv.if.ua/9853/
Послуги гіда в Карпатах | МапаКосів, 21.04.2023 о 19:06
[…] Пляжі Косівщини […]
Цікава зустріч | МапаКосів, 19.05.2023 о 11:17
[…] Пляжі Косівщини […]
Косівський гід розповів про туристичні маршрути | МапаКосів, 09.06.2023 о 14:45
[…] Пляжі Косівщини […]
Туристика Косова | Гуцулія, 21.08.2023 о 10:38
[…] Пляжі Косівщини […]
Гарні новини | МапаКосів, 01.10.2023 о 16:34
[…] Пляжі Косівщини […]
Найкращі місця Косівщини | Гуцулія, 10.02.2024 о 09:56
[…] Пляжі Косівщини […]
Косівське плесо Скали (gps-трек) | МапаКосів, 08.07.2024 о 09:49
[…] Пляжі Косівщини […]
Косівський водоспад Гук (gps-треки) | МапаКосів, 08.07.2024 о 09:55
[…] Найвідомішим водоспадом Косова є, звісно, легендарний водоспад Гук на річці Рибниця. Проте, через жахливі повені 2008-2010-х років в Карпатах він був сильно пошкоджений валом з каміння, що проносився річкою два роки. Зараз він доступний для огляду, проте з меншою висотою через зміну дна річки – така вона невблаганна сила природи. Також біля Гуку розташована найромантичніша «качалка» в Україні. Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла. […]
Косівський оглядовий майданчик (gps-трек) | МапаКосів, 08.07.2024 о 09:59
[…] який відкрили в 2019 році, по вулиці Франка в Косові. Цей туристичний об’єкт вже встиг стати популярним як серед туристів, адже […]
Сплав по Рибниці | МапаКосів, 17.07.2024 о 19:45
[…] (Чорний і Білий Черемош, Дністер, Збруч, Прут та вже Рибниця) і можу впевнено сказати, що це найкращий і […]