За 10 років, від часу створення волонтерського проекту «ВелоКосів», про велосипедний туризм на Косівщині та в Карпатах, ми вже опублікували більше 300 описів маршрутів та 70 карт (gps-треків).

На території Косівського району є 10 маркованих веломаршрутів, а в даній статті піде мова про 10 найкращих та найпопулярніших маршрути, які розробив та описав гід та журналіст Тарас Пасимок. В описі вони підібрані за трьома умовними видами складності, тому ідеально підійдуть як для досвідченого веломандрівника, так і для новачка.

1. Веломаршрут «Цікавий Косів» (легкий)

На сайті ВелоКосова є три маршрути на території Косова: «Оглядовий», «Туристичний» та «Цікавий», але мій улюблений саме третій. Ця мандрівка сподобається не лише гостям, але і косівчанам. Адже мандруючи ним, ви зможете насолодитися двома найкращими даунхільними спусками в Косові, а також чудовими краєвидами і цікавими туристичними об’єктами. Спробуйте і не пошкодуєте!

2. Косів-Черганівка-Волійці (легкий)

Чудовий маршрут лісом з Косова до річки Волійці, де знаходиться три таємничі джерела, а також два містичні водоспади. Нескладна, але енергетична мандрівка принесе вам радість і щастя. Адже це нескладний, але мальовничий маршрут з цікавинками. Волійці — це один з присілків села Черганівка, Косівського району. Тут протікає річка Волійця, яка і дала назву присілку. Цей мальовничий край, захований між горами, в долині річки, відомий косівчанам, як місце, де можна напитись цілющої води з гірських джерел. До Волійців краще їхати в хорошу походу, адже там в низині дороги місцями сильно заболочені.

3. Косів-Шешори через Пістинь (середній)

Цей маршрут дуже популярний, як серед туристів, так і серед косівчан, адже на своєму шляху захоплює аж 9 туристичних об’єктів. Три в селі Пістинь: джерело Соляна криниця, найстаріший храм Гуцульщини Церква Успіння Богородиці і джерело Іванова криничка. А в Шешорах — шість: відомі Сріблясті водоспади (гуки), відновлена криївка УПА, водоспади біля криївки, печера Довбуша, водоспад біля печери та полонина Росохата.

4. Косів-Снідавка (середній)

Один із найвідоміших туристичних об’єктів Косівщини, за останні 10 років, стала скеля під назвою «Терношорська лада». Проте мало з туристів знають, що урочище Терношори складаються із двох частин Верхні та Нижні камені. Нижні — це розрекламована «Лада», яку ще називають «Голова Довбуша» із водоспадом та річкою, а «Верхні Терношори» менш відомі, але не менш цікаві скелі в центрі села Снідавка. За одну веломандрівку цілком реально потрапити до обох скель.

5. Косів – Рожнів через Хімчин (середній)

Я полюбляю мандрувати в сторону Рожнова, тому що там є чудові краєвиди, але в то же час, їхати набагато легше, ніж в Яблунівському напрямку – де дорога з Косова в’ється весь час в гору. Цікавинками цього маршруту можуть стати Музей Патріарха Володимира (Романюка) в селі Хімчин, а також майстерня кераміка Сергія Дутки на зворотному шляху в Рожнові. До речі статтю про музей вже переглянули 12 тисяч разів, не пропустіть)

6. Косів-Соколівка через Бабин (середній)

Його переваги: недалеко від Косова, мальовничий, «непопсовий», з тривалими гірськими спусками. А недоліки, – це затяжний підйом з Бабина, де доведеться довго і наполегливо тручєти ваш байк вгору. Цікавинкою цього маршруту може стати приватний музей гуцульських старожитностей Богдана Петричука в с. Бабин.

7. Косів-Великий Рожин через хребет Плоский (складний)

Лужківський водоспад в Покутсько-Буковинських Карпатах — один з найвищих водоспадів Гуцульщини. Розташований у Косівському районі, за 6,5 км на захід від центральної частини села Великий Рожин, біля початку присілка Лужки. Висота водоспаду ‒ понад 14 м. Розташований у місці, де невеликий лісовий потічок стрімко (місцями прямовисно) збігає похилою скелею. Дещо нижче водоспаду потічок впадає в річку Верхнє Середню, яка є правою притокою Великорожинки (басейн Черемошу).

Від села Великий Рожин, через річку Черемош, зробили дерев’яну кладку-міст до села Підзахаричі Путильського району ‒ це ще один із цікавих туристичних обʼєктів сконцентрованих в тому районі, в додаток до Тюдівської скелі та водоспадом під нею, а також печерою Довбуша, яка розташована на горі неподалік.
Цікавинкою цього маршруту може стати також Страусина ферма у селі Яворів.

Як відомо, біля Сокільського хребта вже багато років існує така ферма, в селі Малий Рожен. Проте, три роки назад, Володимир із Дніпра — переїхав у село Яворів і започаткував незвичну для Карпат справу — страусину ферму. Зараз в нього є 4 страуси (2 хлопчики і 2 дівчинки), а навколо лише гори і гори!) Ми виявили цю принаду випадково, коли шукали нову дорогу на Лужківський водоспад.

8. Косів-Шепіт через Снідавку (складний)

Шепітські Гуки (Великий і Малий) — водоспади в Покутсько-Буковинських Карпатах, геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Водоспади розташовані у межах Косівського району, на південний захід від центральної частини села Шепіт. Висота водоспаду Великий Гук — 5 м, має два каскади. Утворився в місці перетину водотоком стійких скельних порід флішового типу. Малий Гук має висоту — 3,5 м. Два водоспади утворюють невеликі, але дуже мальовничі лагуни, де можна із задоволенням купатись, хоча вода в гірській річці досить холодна, навіть в літню пору.

Часто, коли людям розказуєш про Шепітські водоспади – вони кажуть: «Ми там були – це ж легендарний закарпатський туристичний об’єкт – водоспад Шипіт», де щорічно проходить фестиваль для неформальної молоді. Друзі, мова в статті йде про село Шепіт, Косівського району, Івано-Франківської області! Не переплутайте!) Іноді одна буква И чи І в житті має архіважливе значення.)

9. Косів-Шешори через Брустури (складний)

Цей маршрут один із найпопулярніших на сайті ВелоКосів і вже має більше 12 тисяч переглядів! А все тому, що село Шешори найбільш відоме і бажане для туристів з усього Косівського району. На маршруті розташована Святодухівська церква в селі Соколівка, а поряд єдина в Косівському районі двоповерхова каплиця. Там обов’язково потрібно побувати, адже це справжнє чудо архітектури.

10. Косів-Усть-Путила через Верхній Ясенів (складний)

Найдовший маршрут на сайті Велокосів – більше 100 км, але явно не найскладніший. Адже їхати доведеться по хорошому асфальту і майже 70% маршруту вниз, вздовж річки Черемош. На маршруті потрібно буде здолати лише Буковецький перевал, але на вершині ви зможете відвідати найстарішу діючу сироварню хату-гражду в Карпатах. Також на шляху ви зможете побачити скелю – Кам’яна Багачка, а також піднятись до легендарної печери Довбуша.

Автор тексту і треків Тарас ПАСИМОК. Фото автора та Станіслава Михайлюка.

Facebook коментарі
Share