За 10 років, від часу створення волонтерського проекту «ВелоКосів», про велосипедний туризм на Косівщині та в Карпатах, ми вже опублікували більше 300 описів маршрутів та 70 карт (gps-треків).
На території Косівського району є 10 маркованих веломаршрутів, а в даній статті піде мова про 10 найкращих та найпопулярніших маршрути, які розробив та описав гід та журналіст Тарас Пасимок. В описі вони підібрані за трьома умовними видами складності, тому ідеально підійдуть як для досвідченого веломандрівника, так і для новачка.
1. Веломаршрут «Цікавий Косів» (легкий)
На сайті ВелоКосова є три маршрути на території Косова: «Оглядовий», «Туристичний» та «Цікавий», але мій улюблений саме третій. Ця мандрівка сподобається не лише гостям, але і косівчанам. Адже мандруючи ним, ви зможете насолодитися двома найкращими даунхільними спусками в Косові, а також чудовими краєвидами і цікавими туристичними об’єктами. Спробуйте і не пошкодуєте!
- Веломаршрут «Цікавий Косів»
- Веломаршрут «Цікавий Косів»: gps-трек
- Веломаршрут «Туристичний Косів»
- Веломаршрут «Туристичний Косів»: gps-трек
- Веломаршрут «Оглядовий»
- Веломаршрут «Оглядовий»: gps-трек
2. Косів-Черганівка-Волійці (легкий)
Чудовий маршрут лісом з Косова до річки Волійці, де знаходиться три таємничі джерела, а також два містичні водоспади. Нескладна, але енергетична мандрівка принесе вам радість і щастя. Адже це нескладний, але мальовничий маршрут з цікавинками. Волійці — це один з присілків села Черганівка, Косівського району. Тут протікає річка Волійця, яка і дала назву присілку. Цей мальовничий край, захований між горами, в долині річки, відомий косівчанам, як місце, де можна напитись цілющої води з гірських джерел. До Волійців краще їхати в хорошу походу, адже там в низині дороги місцями сильно заболочені.
- Велотріп до джерела у Волійцях (Черганівка)
- Мандрівка до сірководневого «живого» джерела у Волійцях: gps-трек
- Мандрівка до сірководневого «живого» джерела у Волійцях: фотографії
- Мандрівка до «Руженого» джерела
- Мандрівка до «Руженого» джерела: gps-трек
3. Косів-Шешори через Пістинь (середній)
Цей маршрут дуже популярний, як серед туристів, так і серед косівчан, адже на своєму шляху захоплює аж 9 туристичних об’єктів. Три в селі Пістинь: джерело Соляна криниця, найстаріший храм Гуцульщини Церква Успіння Богородиці і джерело Іванова криничка. А в Шешорах — шість: відомі Сріблясті водоспади (гуки), відновлена криївка УПА, водоспади біля криївки, печера Довбуша, водоспад біля печери та полонина Росохата.
- Велотріп на водоспади в село Шешори
- Веломандрівка до Соляної криниці в с. Пістинь: фото та gps-трек
- Веломандрівка до Іванової кринички в Пістині: фотографії та gps-трек
- Велотріп до церкви Успіння Богородиці в селі Пістинь — найстарішої церкви Гуцульщини
- Веломандрівка до криївки УПА в село Шешори: відео, фотографії та gps-трек
- Печера Довбуша в Шешорах
4. Косів-Снідавка (середній)
Один із найвідоміших туристичних об’єктів Косівщини, за останні 10 років, стала скеля під назвою «Терношорська лада». Проте мало з туристів знають, що урочище Терношори складаються із двох частин Верхні та Нижні камені. Нижні — це розрекламована «Лада», яку ще називають «Голова Довбуша» із водоспадом та річкою, а «Верхні Терношори» менш відомі, але не менш цікаві скелі в центрі села Снідавка. За одну веломандрівку цілком реально потрапити до обох скель.
- Вас чекають Терношори!
- Велотріп в урочище Терношори: gps-трек
- Веломандрівка до Верхніх Терношорів: gps-трек
- Сонна Снідавка або веломандрівка до Верхніх Терношорів: відео та фотографії
5. Косів – Рожнів через Хімчин (середній)
Я полюбляю мандрувати в сторону Рожнова, тому що там є чудові краєвиди, але в то же час, їхати набагато легше, ніж в Яблунівському напрямку – де дорога з Косова в’ється весь час в гору. Цікавинками цього маршруту можуть стати Музей Патріарха Володимира (Романюка) в селі Хімчин, а також майстерня кераміка Сергія Дутки на зворотному шляху в Рожнові. До речі статтю про музей вже переглянули 12 тисяч разів, не пропустіть)
- Велотріп Косів – Рожнів (через Хімчин)
- Веломандрівка до Музею-садиби Патріарха Володимира у село Хімчин: фото, відео та gps-трек
- Веломандрівка до майстерні кераміка Сергія Дутки в село Рожнів: gps-трек
6. Косів-Соколівка через Бабин (середній)
Його переваги: недалеко від Косова, мальовничий, «непопсовий», з тривалими гірськими спусками. А недоліки, – це затяжний підйом з Бабина, де доведеться довго і наполегливо тручєти ваш байк вгору. Цікавинкою цього маршруту може стати приватний музей гуцульських старожитностей Богдана Петричука в с. Бабин.
- Велотріп з Косова в Соколівку (через Бабин)
- Веломандрівка до Музею гуцульських старожитностей Богдана Петричука в с. Бабин: фото та gps-трек
7. Косів-Великий Рожин через хребет Плоский (складний)
Лужківський водоспад в Покутсько-Буковинських Карпатах — один з найвищих водоспадів Гуцульщини. Розташований у Косівському районі, за 6,5 км на захід від центральної частини села Великий Рожин, біля початку присілка Лужки. Висота водоспаду ‒ понад 14 м. Розташований у місці, де невеликий лісовий потічок стрімко (місцями прямовисно) збігає похилою скелею. Дещо нижче водоспаду потічок впадає в річку Верхнє Середню, яка є правою притокою Великорожинки (басейн Черемошу).
Від села Великий Рожин, через річку Черемош, зробили дерев’яну кладку-міст до села Підзахаричі Путильського району ‒ це ще один із цікавих туристичних обʼєктів сконцентрованих в тому районі, в додаток до Тюдівської скелі та водоспадом під нею, а також печерою Довбуша, яка розташована на горі неподалік.
Цікавинкою цього маршруту може стати також Страусина ферма у селі Яворів.
Як відомо, біля Сокільського хребта вже багато років існує така ферма, в селі Малий Рожен. Проте, три роки назад, Володимир із Дніпра — переїхав у село Яворів і започаткував незвичну для Карпат справу — страусину ферму. Зараз в нього є 4 страуси (2 хлопчики і 2 дівчинки), а навколо лише гори і гори!) Ми виявили цю принаду випадково, коли шукали нову дорогу на Лужківський водоспад.
- Веломандрівка до Лужківського водоспаду
- ВелоСтрауси у Яворові (хребет Плоский): фотографії та gps-трек
- Велотріп Косів-Лужківський водоспад (через Яворів і Плоский)
8. Косів-Шепіт через Снідавку (складний)
Шепітські Гуки (Великий і Малий) — водоспади в Покутсько-Буковинських Карпатах, геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Водоспади розташовані у межах Косівського району, на південний захід від центральної частини села Шепіт. Висота водоспаду Великий Гук — 5 м, має два каскади. Утворився в місці перетину водотоком стійких скельних порід флішового типу. Малий Гук має висоту — 3,5 м. Два водоспади утворюють невеликі, але дуже мальовничі лагуни, де можна із задоволенням купатись, хоча вода в гірській річці досить холодна, навіть в літню пору.
Часто, коли людям розказуєш про Шепітські водоспади – вони кажуть: «Ми там були – це ж легендарний закарпатський туристичний об’єкт – водоспад Шипіт», де щорічно проходить фестиваль для неформальної молоді. Друзі, мова в статті йде про село Шепіт, Косівського району, Івано-Франківської області! Не переплутайте!) Іноді одна буква И чи І в житті має архіважливе значення.)
- Веломандрівка до Шепітських водоспадів (Гуків)
- Веломандрівка до Шепітських водоспадів: gps-трек
- Веломандрівка до Шепітських водоспадів: відео, фотографії
9. Косів-Шешори через Брустури (складний)
Цей маршрут один із найпопулярніших на сайті ВелоКосів і вже має більше 12 тисяч переглядів! А все тому, що село Шешори найбільш відоме і бажане для туристів з усього Косівського району. На маршруті розташована Святодухівська церква в селі Соколівка, а поряд єдина в Косівському районі двоповерхова каплиця. Там обов’язково потрібно побувати, адже це справжнє чудо архітектури.
- Велотріп з Косова в Шешори (через Брустури)
- Велотріп з Косова в Шешори (через Брустури): фотографії
- Велотріп з Косова в Шешори (через Брустури): gps-трек
10. Косів-Усть-Путила через Верхній Ясенів (складний)
Найдовший маршрут на сайті Велокосів – більше 100 км, але явно не найскладніший. Адже їхати доведеться по хорошому асфальту і майже 70% маршруту вниз, вздовж річки Черемош. На маршруті потрібно буде здолати лише Буковецький перевал, але на вершині ви зможете відвідати найстарішу діючу сироварню хату-гражду в Карпатах. Також на шляху ви зможете побачити скелю – Кам’яна Багачка, а також піднятись до легендарної печери Довбуша.
- Велотріп Косів-Усть-Путила (через Верхній Ясенів)
- Велотріп Косів – Усть-Путила (до Кам’яної Багачки)
- Веломандрівка до Печери Довбуша (Підзахаричі)
Автор тексту і треків Тарас ПАСИМОК. Фото автора та Станіслава Михайлюка.
Коментарів: 19
Тарас, 04.07.2020 о 13:17
Ще один маршрут, який на мою думку вартий уваги читачів це мандрівка на Трач (категорія складний), але дуже мальовничий:
Велотріп Косів-Трач (через Хімчин)
https://velokosiv.if.ua/2013/12/01/712/
Веломандрівка Косів-Трач (через Хімчин)
відео, фотографії та gps-трек
https://velokosiv.if.ua/2019/10/30/5136/
Велотріп Косів-Трач (через Хімчин): gps-трек
https://velokosiv.if.ua/2019/02/22/4564/
Тарас, 06.10.2020 о 10:39
Додайте інфо в маршрут №10 – кільцевий
Скелі Довбуша в селі Розтоки
https://huculia.info/place/dovbush-rocks-roztoky/
Веломандрівка до Скелі Довбуша (Розтоки – Околена): фото, відео та gps-трек
https://velokosiv.if.ua/2020/09/25/5914/
Тарас, 26.01.2021 о 17:15
Додайте в статтю по темі маршруту Косів-Шешори через Пістинь (середній)
Веломандрівка до криївки УПА «Нескореного» та «Кичери» в с. Пістині: фото, відео та gps-трек
https://velokosiv.if.ua/2020/11/10/5994/
Тарас, 20.04.2021 о 18:26
Додайте в статтю:
Веломандрівка до Сріблястих водоспадів в село Шешори: відео, фотографії та gps-треки
https://velokosiv.if.ua/2021/04/18/6163/
Pasymok Taras YUrevich, 25.10.2021 о 15:56
Серед всіх 11 топів, цей топ є найменш популярний, я не думаю, що він поганий чи гірший за інші, проте, думаю, що цільова аудиторія гуцулії не велоактивісти, тому пропоную адміну перенести статтю на велокосів, додавши нові фото, можу також оновити текст за компанію, внести нові обєкти і маршрути!
Гуцулія, 26.10.2021 о 12:21
підтримую пропозицію: підготоуй оновлений текст
Тарас, 24.03.2022 о 19:25
Хелоу, адмін, закидай нові топи, поки ще є інтернет)
Тарас, 17.07.2022 о 13:46
Додайте в статтю:
Топ-10 веломаршрутів на Косівщині
https://velokosiv.if.ua/2022/07/17/6429/
Найкращі місця Косівщини | Гуцулія, 25.04.2023 о 13:00
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Село Космач: Туристичні Місця | Гуцулія, 26.04.2023 о 12:22
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Послуги гіда в Карпатах | МапаКосів, 08.05.2023 о 19:06
[…] маршрути горами та веломандрівки, екскурсії населеними пунктами Гуцульщини, – для вас […]
Село Шешори: Туристичні Місця | Гуцулія, 12.05.2023 о 19:24
[…] • Веломандрівки на Косівщині […]
Кам’яна Багачка (gps-трек) | МапаКосів, 20.07.2023 о 10:45
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Гарні новини | МапаКосів, 01.10.2023 о 16:34
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Косівський гід розповів про туристичні маршрути | МапаКосів, 15.11.2023 о 16:10
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Онлайн-мандрівка «Гуцулія: Косів-Верховина» | МапаКосів, 30.11.2023 о 21:22
[…] гастро-фестивалі та інші заходи; – дізнаємось більше про вело, еко та інші авторські маршрути регіону; – […]
Хребет Чокелька (gps трек) | МапаКосів, 21.02.2024 о 15:18
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Проекту «МапаКосів» — 10 років! | МапаКосів, 15.06.2024 о 18:46
[…] Веломандрівки на Косівщині […]
Туристично-оздоровчий велопробіг у Яворів | ВелоКосів, 28.09.2024 о 11:43
[…] Веломандрівки на Косівщині […]