Село Космач, що на Івано-Франківщині, найбільше в Європі — розкинулося на площі 84 кв. км, має 32 гірські присілки.

Слово «Космач» мовознавці тлумачать як «Келія Сонця». В космацьких одязі, вишивці, ткацтві, писанці переважають жовтогарячі барви.

Перша письмова згадка про Космач датується 1412 роком. Межує з селами Акрешори, Брустури, Люча, Прокурава, Текуча, Шепіт. Висота над рівнем моря 520–660 м. Відстань від Косова — 32 км, від залізничної станції Коломия — 39 км. Річка Пістинька бере початок з-під г. Ґрегіт.Вершини в межах та найближчих околицях села: Мунчіль (658 м), Цвілева (1160 м), Штивйора (1126 м), Дедескул (1267 м), Лисина (1464 м), Грегіт (1491 м), Стеришора (114 м), Джугрин (882 м), Прелуки (1022 м), Буковець (969 м), Сигда (1160 м).

Типові прізвища: Бербеничук, Ґорґанюк, Дзвінчук, Івасюк, Кіщук, Костюк, Кравчук, Кушнірчук, Линдюк, Мохначук, Полєк, Семчук, Янкощук.

Розвинені численні народні художні промисли та ремесла, якими займаються багато відомих майстрів.

М.Юсипчук (Дідишин) у своїй садибі створив приватний музей, у якому багато експонатів, що висвітлюють історію села, зокрема про О.Довбуша.

Хата у Космачі, в якій загинув Олекса Довбуш

Відомі люди, чия біографія пов’язана з Космачем: художники О.Новаківський (1872–1935), який у 30-х роках проводив тут заняття художньої школи; Г.Смольський (1893–1985); М.Мороз (1904–1991); композитор М. Колесса (часто бував тут у 1938–1947 р.); відомий дисидент, професор В. Мороз (у 1970 р. опублікував за кордоном «Хроніки опору» — про захист космачанами пам’яток культури). У селі жила й похована К. Лисинецька (1851–1938) — громадська діячка, збирачка фольклорно-етнографічних матеріалів.

Вихідцями з Космача є відомі митці і мистецтвознавці Г. Вінтоняк, М. Марчак, О. Никорак, Д. Пожоджук, історик П. Сіреджук, краєзнавець Л. Вардзарук, громадський діяч, журналіст В.Пожоджук.

Село Космач: пам’ятники, пам’ятні хрести, могила УПА, пам’ятні стели та меморіальні таблички

Пам’ятки історії та культури: гальштатський солеварний центр (ХІ–ІХ ст. до н.е.) на присілку Медвежий, відкритий у 1994 р. М.Бандрівським та П.Сіреджуком; ними ж знайдено в урочищі Бідунка поблизу соляного джерела сліди діяльності людей епохи неоліту; пам’ятний знак О. Довбушу на місці його загибелі 24 серпня 1745 р. встановлено 1986 р., (скульптор І.Андрійканич); хрест на честь скасування панщини 1848 р.; хрест з нагоди заснування товариства тверезості біля церкви; пам’ятник Т.Шевченкові, встановлений 16.10.1994 р. на кошти О. Кушнірчука (скульптор В. Гурмак); могила українських січових стрільців на цвинтарі; пам’ятник на могилі радянських розвідників, які загинули в 1944 році в бою з боївкою УПА (1966 р. А. Болюк, Д. Сосновий, Л. Попіченко); символічна могила на честь січових стрільців (1942 р., відновлена 1990 р.); могила вояків УПА, де поховані 24 повстанці з Космача і навколишніх сіл (присілок Горішнє, 1945, відновлена в 1991 р.).

Космач — місце повстанської слави

У 1940–1950 р. Космач був одним із вогнищ народного опору німецьким і більшовицьким окупантам. У Космачі був вишкіл старшин УПА. Особливо запеклі бої між УПА та радянськими військами відбувалися в Космачі 30 січня — 3 лютого 1945 р.

Цінними пам’ятками природи є Пожеретульський державний орнітологічний заказник (20 га, глухарі), скелі Камінь Новаківського (присілок Завоєли), водоспад на р.Рушорі.

Криївки УПА на Косівщині

 

1. Лисина Космацька

Найбільше вабить своїми обширними полонинськими просторами, темними пралісами, віддалена від людських помешкань могутня Космацька Лисина (1464 м) з величезною скалою Пожеретул у Косівському районі. Саме тут у захмарних кам’яних розсипах, розписаних жовтогарячими, мов космацькі писанки лишайниками, прудкі іскристі води розділяються на долини Прута і Черемоша.

Лисина Космацька

Під Космацькою Лисиною є священні криниці-джерела і цілий комплекс священних каменів, які зорієнтовані на схід сонця й Чорногору, на якій є «Погане місце», де попалили, мабуть, останнє пристановище волхвів, а, розкидане на Космацькій Лисині по всій горі велетенське каміння насправді було Змієм — давнім язичницьким священним символом.

Назва гори — Лисина Космацька — сьогодні частково підтверджується її зовнішнім виглядом, бо лише південно-західний схил гори вкритий кам’яними розсипами, величезними плитовими утвореннями ямненського пісковика, решта — заросла хвойним лісом. У давні часи вона являла собою кам’яну лису гору.

Лисина Космацька

2. Оглядовий майданчик

На перевалі досить давно, ще за Австрії, було збудовано оглядовий майданчик, звідси чудова панорама на село Космач та на його численні присілки. Це оглядовий майданчик, де колись панство збиралося, щоб винайняти помешкання на відпочинок в карпатській «чаші сонця».

З оглядового майданчика відкривається чудовий вид на Космач. Величезною перевагою є те, що сюди дуже легко дістатися, адже майданчик розташований безпосередньо біля центральної дороги. Також тут є місце, щоб припаркувати авто.

В 2020 році, оглядовий майданчик, що знаходиться під вершиною Гаршиця, був оновлений і став більш доступним для поціновувачів краєвидів Космача.

Оглядові майданчики на Косівщині

3. Рушірський водоспад

Рушірський — водоспад в масиві Покутсько-Буковинських Карпат, гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення.

Розташований неподалік від автошляху Яблунів — Космач, біля південної околиці села Лючі, що в Косівському районі. Висота водоспаду — 4 м. Утворився в місці, де річка Рушір (права притока Лючки) широким струменем під кутом 45 градусів стікає кам’янистим схилом.

Люча — це сучасне гуцульське село, яке зберегло дух древніх традицій та всіляко старається підтримувати цей вогник. Основним напрямком подальшого розвитку села є туризм. Тут розводять зубрів, оленів, лосів, косуль, диких кабанів, декілька видів пернатих, форель, раків. Пам’ятки природи: водоспад Гук, Камінь, дендрарій біля лісництва.

Рушірський водоспад

4. Камінь Довбуша в Космачі (Завоєли)

Присілок Завоєли є одним із найвіддаленіших від центральної частини Космача, відомим осередком збереження найдавніших традицій Карпатської землі.

Він розташований на північному заході в долині річки ставник, що є лівою притокою річки Пістиньки. За 2 км від присілка в північно-західному напрямку на схилі (750 м над р. м.) стоїть відомий своїми дивними формами Камінь Довбуша.

Візирна лінія, яка проходить через жертовну яму в південно-східному напрямку, спрямована на святилище у Завоєлах. Далі вона проходить біля гори Ґрегіт через Терношорське мегалітичне святилище, гору Ігрець і Писаний Камінь.

Тут зосереджено понад 20 кам’яних брил світло-сірого ямненського пісковика. З усіх карпатських культових каменів-вівтарів дохристиянської доби Драконячий камінь несе на собі найпомітніші сліди цілеспрямованої обробки.

Скелю невідомі скульптори минулих епох обробили так, щоби вийшла «драконяча голова», яка південна назустріч Батькові-Сонцю. Велетенська брила-голова звужується до шиї, що переходить у восьмиметрове «тіло». А нижче розташований співрозмірний хвіст.

На камені можна побачити також вторинні за значенням зооморфні зображення та петрогліфи.

Камінь Довбуша в Завоєлах

Камінь Довбуша в Космачі (Завоєли)

5. Гора Ґрегіт

Ґрегіт — найвища вершина Косівщини (1472 метри над рівнем моря).

Грегіт

Найлегший спосіб потрапити на вершину – це починати підйом із села Шепіт та села Волова. А сама вершина гори Грегіт набагато цікавіша і красивіша, ніж підйом на неї – тут все всіяне величезною кількістю каміння, що вже встигло «позеленіти» від лишайника, яким ці каміння вдосталь вкриті.

Заказник «Ґрегіт» знаходиться поблизу села Космача. Територія його являє собою систему гір різної висоти , найвища точка досягає 1472м н. р. м. Гірська система «Грегіт» є частиною своєрідних та мальовничих Покутських Карпат (так звані Запрутські Горгани).

Гори складені ямненськими пісковиками і характеризуються на цій ділянці наявністю кам’яних розсипів (“кам’яні річки”). Вони в народі звуться «греготи», в зв’язку з чим і отримав цей масив таку назву. Територія заказника розміщується в лісовому поясі над річкою Пістинькою, по обидва її боки. Лісові площі належать Космацькому лісництву Кутського держлісгоспу і займають декілька лісових кварталів, загальною площею близько 300 га.

Багата і різноманітна флора масиву. У складі флористичних комплексів виявлено цілий ряд видів, занесених до Червоної книги України. Це коручка морозниковидна, гніздівка звичайна, плаун колючий, баранець звичайний, ліля лісова, арніка гірська, астранція велика.

Похід на Грегіт

Ґрегіт — найвища вершина Косівщини

6. Карпатська Гойдалка

Гойдалка знаходиться на горі Сиглін, що в Космачі. находиться гойдалка на висоті 857 метрів над рівнем моря. Одразу поруч місцеві випасають корів, і коровки своїми дзвониками, ніби грають якусь карпатську мелодію, додають колориту цій місцині. З гойдалки відкривається просто фантастичний панорамний краєвид на інші карпатські хребти.

Гойдалка у Космачі

І найважливіше, вхід сюди безкоштовний і немає людей. Вам просто доведеться подолати підйом, який займе приблизно 1.5 години (2 км) від місця висадки автомобілем або 3 км від центру Космача. А на вершині вас зустрінуть також маленька капличка та велетенське старе самотнє дерево.

На шляху до гойдалки ви не залишите непомічену красу тамтешнього лісу. В певний момент натрапите на “вкрите” великими кам’яними брилами місце, наче як метеорити, які впали там мільйони років тому, та поросли навколо рослинністю. До речі, дослідники вважають, що ці каменюки були місцем древнього календарного святилища.

Протягом усього маршруту ви будете іти на добре витоптаній течіями, транспортом та місцевими людьми стежкою, яка ще й промаркована жовто-білими смугами на деревах. Це означає, що ви на правильному шляху.

Якщо направляєтесь туди машиною, то рекомендуємо їхати в Космач через с. Яблунів, адже нещодавно там постелили новий асфальт і дорога в ідеальному стані.

Найкращі місця Косівщини

7. Музей Довбуша

Побувавши на Прикарпатті, не можливо оминути стороною музей Олекси Довбуша, що знаходиться в мальовничому куточку Косівського району, селі Космач.

В 1970-х роках покутський краєзнавець Михайло Дідишин викупив будинок, що належав до того Степану Дзвінчуку. Згідно з легендою, в усьому будинку було вбито українського героя Олексу Довбуша. З того часу, будинок який перевезли і встановили у дворі Михайла Дідишина, став приватним музеєм, який можуть відвідати всі шанувальники видатного українського визволителя. Окрім самого будинку з експонатами, всю композицію комплексу доповнює пам’ятник О. Довбушу, який власноруч витесав Михайло Дідишин.

Головним експонатом приватного музею вважається саме дерев’яна хата, проте в її приміщеннях є ще багато цікавого. Фонд музею сьогодні налічує близько 500 експонатів, серед яких предмети побуту гуцульської общини: топірці, кептарі, череси тощо. Одним з найцінніших експонатів музею є цівка рушниці, з котрої (згідно з розповідей старожилів) було вбито Олексу Довбуша. Також в музеї зберігається зброя, з котрої Довбуш карав непокірних, та дорогоцінна реліквія — набір з 12-ти перстнів, на одному з котрих викарбувана дата “1724”.

Сьогодні музей процвітає та працює цілодобово. Власники фонду пильно оберігають майно, що зберігається в стінах Довбушевого дому, та відповідають відмовами на всі пропозиції продати експонати.

Місця Сили Косівщини

8. Музей вівчарства

Тут можна познайомитися ближче з традиційним заняттям горян і навіть взяти участь у майстер-класах різного спрямування. Музей вівчарства відкрито в травні 2013 року. Його головна мета – досліджувати і популяризувати історію полонинського руху в Карпатах та важку працю вівчарів.

Музей вівчарства в Космачі

Це цілий комплекс, який знайомить відвідувачів із: процесом переробки молока; виготовленням сиру, вурди та бринзи; нетрадиційним методом лікування продуктами вівчарства – овітерапією. На базі Музею вівчарства проводять майстер-класи з переробки вовни: від стрижки до виготовлення продукції. Одна зі споруд музею має назву «стая». Це головна будівля на вівчарській та скотарській полонинах, своєрідна сироварня.

Музей вівчарства – приватний, його власниками є Роман та Параска Бойчуки. Ідея організувати такий заклад виникла тому, що вони не хотіли миритися із занепадом вівчарства, яке колись було одним із головних видів господарювання верховинців. До музейного проекту долучили ще один аспект: нетрадиційні методики лікування різних захворювань за допомогою продуктів вівчарства. Такими знаннями і вміннями ділиться сам пан Роман Бойчук, лікар ветеринарної медицини за фахом.

Музей вівчарства розташований в одному з присілків Космача із назвою Клифа. Телефони: (067) 999–21–15.

Музеї Косівщини

9. Веломаршрут «Космач-Акрешори»

Велосипедний маршрут середньої довжини та складності призначений для рекреаційних подорожей, проходить по території Косівського району.

  • Номер / колір знакування: №9, Червоний
  • Призначення: Рекреаційний
  • Довжина маршруту: 28,5 км
  • Перепад висот (м): 805 м
  • Середня тривалість пересування: 4 год.

Прямуємо присілком Люча-Рушір села Люча повз велосадибу «Золотий корінь» до присілка Космач-Рушір села Космач. В’їхавши в Космач при дорозі праворуч дерев’яний двоповерховий будинок, в якому господарями створено музей старожитностей, також є нагода придбати сувеніри. Нам далі, долаємо серію затяжних підйомів на перевал Рунок, що над Космачем.

На перевалі досить давно ще за Австрії було збудовано оглядовий майданчик, звідси чудова панорама на село Космач та на його численні присілки. Від оглядового майданчика дорога пішла вниз до центру села, проїхавши близько 500 м спуску нам праворуч до присілку Погір с. Космач.

Заїхавши в присілок починаємо черговий підйом до синього хреста на роздоріжжі, де повертаємо праворуч і починаємо довгий затяжний спуск в північно-західному напрямку до села Акрешори старою австрійською дорогою. В’їзджаємо в с. Акрешори, гарним орієнтиром буде церква св. Дмитрія УПЦ КП .

Маршрут можливий як у вказаному, так і у зворотньому напрямку.

Веломаршрут «Космач-Акрешори»

Найкращий спосіб мандрувати в Космачі – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів та gps-треки описані мною на сайті «ВелоКосів».

Автор тексту гід та журналіст Тарас Пасимок

Цікаво глянути

Маршрути в гори на Косівщині

Смішні історії Карпат

Facebook коментарі
Share