Про чоловічі якості, стиль життя та бойові традиції справжніх гуцулів йшла мова під час презентації мистецького проекту «Бути леґенем*. Атрибути чоловіка» у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Музейники організували виставку, присвячену традиційному чоловічому гуцульському одягу і аксесуарам. Крім вишитих сорочок, шкіряних поясів, сардаків* експонуються оригінальні топірці та келефи*. Деяким з них понад сто років.

Поряд з автентичними експонатами представлено авторські світлини Руслана Трача, фотографа з Верховини. Митець створив загадкові та войовничі образи карпатських горян.

Виставковий проект став спільною ініціативою Музею і громадської організації «Бойове мистецтво Хорс», учасником якої є Руслан Трач. Її засновник Роман Яськів розповів чимало цікавих фактів про традиції опришків та загартування чоловіків у Карпатах. Дослідник представив свою нещодавно видану книгу «Дітям про опришків». Коваль Ростислав Вінтонів поділився секретами виготовлення гуцульського топірця — бартки.

Ще одним літературним відкриттям для учасників зустрічі стала поезія 15-літнього автора з Чернівців — Олександра Фисюка. Митець представив свою поетичну збірку «Німа правда».

Гуцульський словник

  • Леґінь (легінь) – юнак, парубок.
  • Сардак (сердак) – гуцульський верхній одяг з сукна.
  • Келеф – подібна до гуцульського топірця палиця з ударною частиною у вигляді заокругленого «дзьоба».

Вікторія Яремин
завідувач Косівського музею народного мистецтва і побуту Гуцульщини
(філії Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й.Кобринського)

Facebook коментарі
Share