
Візирна лінія, яка проходить через жертовну яму в південно-східному напрямку, спрямована на святилище у Завоєлах.
Далі вона проходить біля гори Ґрегіт через Терношорське мегалітичне святилище, гору Ігрець і Писаний Камінь.
Нагадаємо, що в цьому напрямку сходить Сонце в день зимового сонцестояння. Весь цей неповний перелік стародавніх святилищ і дохристиянських оронімів, розташованих на одній лінії, яка проходить з південного сходу на північний захід, не може бути випадковим і потребує детальнішого вивчення.
Присілок Завоєли є одним із найвіддаленіших від центральної частини Космача, відомим осередком збереження найдавніших традицій Карпатської землі.
Він розташований на північному заході в долині річки ставник, що є лівою притокою річки Пістиньки. За 2 км від присілка в північно-західному напрямку на схилі (750 м над р. м.) стоїть відомий своїми дивними формами Камінь Довбуша.
Тут зосереджено понад 20 кам’яних брил світло-сірого ямненського пісковика. Займають вони площу понад 2150 м2.
З усіх карпатських культових каменів-вівтарів дохристиянської доби Драконячий камінь несе на собі найпомітніші сліди цілеспрямованої обробки.
Скелю невідомі скульптори минулих епох обробили так, щоби вийшла «драконяча голова», яка південна назустріч Батькові-Сонцю.
Велетенська брила-голова звужується до шиї, що переходить у восьмиметрове «тіло». А нижче розташований співрозмірний хвіст.
На камені можна побачити також вторинні за значенням зооморфні зображення та петрогліфи.
Коментарів: 7
Тарас, 09.07.2022 о 12:07
Гарний маршрут вихідного дня, лиш важко добратись до Космача, а з центру села до каменя десь 5 км йти. Енергетика місця дуже сильна і не типова. Хочеться туди потрапити ще!
Село Космач: Туристичні Місця | Гуцулія, 26.04.2023 о 08:15
[…] Камінь Довбуша в Космачі (Завоєли) […]
Космацький Камінь Довбуша (gps-трек) | МапаКосів, 23.05.2023 о 12:12
[…] Камінь Довбуша на присілку Завоєли в Космачі посідає окреме місце серед стародавніх культових пам’яток Покутсько-Буковинських Карпат. У цій частині Косівського району фахівці виявили чи не найбільшу концентрацію каменів-мегалітів, які мали колись для місцевих мешканців сакральне значення. Та, власне, продовжують мати його й зараз, хоч роль таких пам’яток змінилася: із магічно-ритуальних вони перетворилися скоріше на культурно-туристичну принаду цього краю. Утім, місцеві мешканці досі вірять у чари і надзвичайну силу каменя Довбуша на присілку Завоєли. […]
Гуцулія: Туристичні Місця | Гуцулія, 30.05.2023 о 21:01
[…] Присілок Завоєли є одним із найвіддаленіших від центральної частини Космача, відомим осередком збереження найдавніших традицій Карпатської землі. Він розташований на північному заході в долині річки ставник, що є лівою притокою річки Пістиньки. За 2 км від присілка в північно-західному напрямку на схилі (750 м над р. м.) стоїть відомий своїми дивними формами Камінь Довбуша. […]
«Шляхами повстанців», 24.06.2023 о 05:34
[…] у храмі Святого Юрія Переможця, що на присілку Завоєли у Космачі. До слова, на цьому присілку відбувалися зйомки […]
Томаківський камінь (gps-треки) | МапаКосів, 02.10.2023 о 22:57
[…] це Томаківський камінь, Терношорське святилище, Камінь у Завоєлах, святилище Лисина […]
У селі Космач відбувся «Фестиваль бутинарів», 18.02.2025 о 04:19
[…] бутинарів» відбувся у с. Космач на «Камені Довбуша» присілок Завоєли. Любов до коней і щира гуцульська гостинність того […]