Косів — мальовниче місто в Івано-Франківській області, славиться красивою природою та знаменитим гуцульським базаром, який здобув свою славу завдяки різноманітним автентичним гуцульським виробам та сувенірам. Косівський ярмарок відомий не лише на всю округу, сюди приїжджають і з інших міст і навіть країн, щоб прикупити додому унікальні, а, головне, якісні речі!
Основна перевага косівського базару — це справді оригінальні вироби, які можна купити значно дешевше ніж на базарах інших гірських міст. А ціни нижчі, тому що тут немає такого потоку туристів, як, наприклад, в Яремче.
Чого тільки не побачиш на Косівському базарі! Великодні писанки, різьблені, інкрустовані й випалені дерев’яні вази, шкатулки, рахви, пласти, орли, ложки, діжки, бербениці, розписаний керамічний посуд, куманці, скульптурки, кахлі, вишиті і ткані сорочки, рушники, килими і верети, ліжники, вироби із бісеру, металу, шкіри і навіть сиру…
У 90-х роках базар був в центрі Косова, але пізніше перемістився на територію села Смодна, і тепер місцеві базар ще називають смоднянським. Але хто чув про смоднянський базар? Він так і залишився Косівським.
Сувеніри займають тільки одну з частин великого універсального ринку. Зразу за мостом через річку Рибницю мало не на проїжджій частині починається торгівля різним крамом. Але ці перші прояви ужиткового мистецтва — ще не сувенірний ринок. Щоби до нього дістатися, треба пройти крізь довгі торгові ряди, де торгують городиною, автозапчастинами, новим і вживаним одягом та іншими товарами.
Широко представлені на косівському сувенірному ринку і вироби з кераміки: глечики, макітри, декоративні тарілки, кахлі, свистульки, збанчики, цукернички, дзвоники, писанки, плитки, плесканці, куманці.
Виробів з назвою «Косів» тут найбільше. Є кухлі для пива, цікаві статуетки, різноманітні наліпки на магнітах. Адже, як відомо, найбільш розповсюджений та найулюбленіший сувенір для пересічного туриста — це магнітик із назвою чи зображенням міста, який чіпляють на холодильник. За кордоном практично кожне містечко чи, навіть, село має свою емблему. Є вона і в Косові, але поки що її недостатньо використовують.
Продавці кажуть, що найбільшим попитом користуються різьблені шкатулки і тарілки. Найходовіший товар робиться з горіха, грушки, черешні — деревини плодових порід. З лісових порід найбільше ціниться явір. Проте високохудожні роботи й коштують відповідно.
Ось на прилавку вирізьблені з дерева шахи. Усі фігури стилізовані під гуцулів, навіть король і королева. Робота така філігранна, що це відчуває навіть далека від мистецтва людина. Використовує майстер для чорних фігур горіх, а для білих — явір. Над такими шахами треба сидіти щонайменше місяць. Такі шахи по кишені лише грошовитим людям.
Привертають увагу ряди ліжників (домоткані ковдри з овечої шерсті). Те, що на ліжники є попит, видно з поріділих на 10-у годину ранку шеренг продавців. Справа в тому, що ринок починає працювати десь о 4-ій годині ранку і першими його клієнтами є оптовики, які скуповують великі партії товару для перепродажі в інших містах та країнах.
Від вишитих сорочок рябіє в очах. Вибрати серед них одну — велика проблема: не знаєш, яка краща. Є тут вишиті на білій тканині, є на чорній, є на сірій під старовину. На базарі продається й чимало справдешніх старовинних сорочок. Тут таки до них можна допасувати прикраси — гердани чи коралі.
Поряд із ліжниками на тимчасових розкладках торгують різними дрібними сувенірами — це вишиті рушники, ткані сорочки, рушники, килими, верети та давні гуцульські строї: запаски, кептарі та капелюхи. Тут також можна знайти вироби з бісеру, що називаються ґерданами або силянками.
Ціни на косівську продукцію різноманітні, торгуватись тут вміють і полюбляють!
Щоб дізнатися більше про людей і традиції цієї місцевості, крім базару, відвідайте ще й музей народного побуту та мистецтва Гуцульщини, а також приватний музей-садибу гуцульського мистецтва роду Корнелюків.
Базар у Косові працює тільки в суботу з 4 ранку й до обіду 14:00.
Базар легко знайти вранці за цілеспрямованими потоками покупців та скупченням автомобілів, припаркованих ще за півкілометра до базару. Краще приходити якомога раніше, десь о шостій годині, тоді є можливість застати більший асортимент.
Також дивіться:
- Фотографії з Косівського базару
- Статті про Косівський базар
- Публікації газети «Гуцульський край»
- Тема «Ярмарка товарів народних ремесел у Косові (Косівський базар)» на форумі
Також читайте:
Спеціальна пропозиція
Але якщо все ж не встигли на базар — не біда! В будь-який час відкриті фірмові сувенірні крамниці кращих косівських народних майстрів у самому центрі міста, біля автостанції, поруч зі старим Косівським базаром.
Коментарів: 43
До Косова по вишиванки, 21.03.2014 о 16:15
[…] гірському місті, одразу рушив на базар, де маса людей виносило свої набутки і пожитки на […]
Зігрійте людське серце…, 23.04.2014 о 06:09
[…] Вже третю суботу рух «Активна громада» проводив ярмарок «Позбудься зайвих речей» на Смоднянському ринку. […]
Шевченків курган у Косові — складна доля пам’ятника Кобзарю | Гуцули і Гуцульщина, 25.05.2014 о 10:13
[…] березі річки Рибниці навпроти уславленого базару відразу за Кутським мостом на роздоріжжі між Косовом […]
Косівський майстер Богдан Стринадюк, 13.08.2014 о 07:25
[…] Богдана можна побачити в суботу на косівському базарі, а також протягом тижня в сувенірних крамницях по […]
Крик душі, 14.09.2014 о 06:53
[…] земляк Роман з добровольчого батальйону «Айдар». На Смоднянському ринку ми також організували пункт збору допомоги, щоб […]
Історія міста Косова, 16.09.2014 о 08:47
[…] косівські різьбярі змушені продавати свої вироби на базарі. 6 серпня 2004 року відкрився торговий павільйон з […]
Про ремонт доріг, роботу ДАІ і відключення електроенергії, 22.09.2014 о 06:53
[…] зі стихійними автостоянками і торгівлею біля Смоднянського ринку і тому звернувся до Ореста Тарасовича з вимогою […]
Про будівництво моста у Косові, 08.10.2014 о 06:59
[…] Матейчука щодо будівництва моста в м. Косові (біля Смоднянського ринку), зруйнованого під час повені у липні 2008 […]
Вихідні у Косові: гуцульський колорит і гори Карпати, 10.10.2014 о 10:35
[…] також не забудьте відвідати знаменитий Косівський сувенірний ринок, де ви зможете знайти різноманітні витвори народних […]
Косів. Столиця карпатських сувенірів, 10.10.2014 о 12:52
[…] – неофіційна столиця карпатських сувенірів. Сувенірний ринок, який працює лише по суботам (починаючи з трьох годин […]
Природно-географічні умови, топоніміка і мікротопоніміка Косова, 16.10.2014 о 08:05
[…] від Москалівки є затишна дорога, яка веде на Смоднянський ярмарок і називається вона Панська Долина. Назва походить від […]
Косів Гуцульський, 08.02.2015 о 10:15
[…] Два ринки: продуктовий по вул.Гвардійській і речовий та ринок тварин на території с.Смодне. […]
Велкам ту Косівський базар! (відео), 28.03.2015 о 19:32
[…] умови праці на Косівському базарі. Над сюжетом працювали: Руслан та Надія Генкалюк, […]
У торбі волочу — торгую, як хочу, 07.08.2015 о 05:16
[…] відразу ж у відповідь: «А-а-а-а, так у вас же ж там базар!». Навіть не уявляєте на скільки цей базар — базар! Тут […]
Василь Стрипко: працюю, поки живу…, 10.08.2015 о 07:28
[…] проте, менше, ніж колись. Одне я знаю точно, що мене на базарі завжди чекають, виглядають, коли ж я […]
Віталій Бажан, 03.06.2016 о 10:50
Косівський сувенірний ринок — місце паломництва тисяч туристів. Вони їдуть причаститися вишивками, мережкою, виробами з дерева та кераміки. Але за фасадом з сувенірів ховається дещо більше. Косів — старовинне місто майстрів.
Чутки не брешуть — місцевий ринок варто відвідати. Можливо, на львівському Вернісажі вам доводилось сумно розводити руками, коли привітна продавчиня озвучувала вартість вишиванки. Як хочете вишиванки, сорочки, рушники та інший українсько-гуцульський колорит за “не сумну” ціну — випийте львівської кави, скуштуйте шоколадну цукерку і сідайте на поїзд до Франківська, щоб там зробити пересадку на автобус у косівському напрямку. У Косові на вас чекає величенький ринок, на якому можна торгуватись, як у “Жидівській кнайпі”. Він працює кожного четверга та суботи за винятком релігійних свят. Косів — невелике містечко на берегах річки Рибниця, тут єдина центральна вулиця, тому ви не заблукаєте, навіть якщо дійсно зірветесь на добу зі Львову.
Зранку ринок легко знайти, приставши до потоку покупців. У сезон охочих до сувенірів так багато, що здається, ніби вони йдуть до Косова на нерест. Зона гуцульської торгівлі починається одразу за мостом через Рибницю. І якби ми хотіли недобре пожартувати, сказали б зараз: “Оце і є ринок!” Проте це лише квіточки, за ягідками варто рушати далі, минаючи кошики з лози, ароматні наїдки та кінську упряж. Впевнено заглиблюйтесь у ряди з одежею та автозапчастинами — і от після цього вам відкриється Косівський сувенірний ринок. Тут можна придбати всілякі дрібнички, вишиті сорочки та рушники, гуцульське вбрання, капелюшки. Але головна “фішка” ринку не в цьому — вона у рядах, де пропонують кераміку, ґердани, вироби з натурального дерева, оздоблені штудерним різьбленням. Найбільше родовище оригінальних українських сувенірів — це тут, неподалік від стрімкої Рибниці.
Традиції народних мистецтв у Косові сягають хто-зна яких давніх часів. Місто довго жило видобутком солі, керамікою, різьбленням, а на курорт його перетворила лише польська влада, яка ненадовго запанувала тут після Першої світової. В радянські часи туристичну сферу не надто поважали, проте сприяли розвитку народного мистецтва. Косівський інститут декоративно-прикладного мистецтва — один з небагатьох навчальних закладів “богемного” профілю в Україні. При ньому діє музей з цікавою експозицією. За культурними враженнями далеко йти не доведеться — будівля Інституту розташована на вулиці Міцкевича, неподалік від річки.
Ринок працює зранку, вже з 7.00 можна активно шукати ґердани, посуд, рушники. Для туристів, які люблять поніжитися у ліжку, погана новина: близько 11.00 майстри та торговці вже розходяться. Тому приїхати до міста краще напередодні, або ж рушати в дорогу доведеться ледь не до сходу сонця. А що як не встигаєте до Косова ані в четвер, ані в суботу? Не хвилюйтесь — у місті у будь-який день нескладно знайти майстра, що має невеличкий приватний музей та виробляє традиційні ужиткові предмети. Тобто ви все одно знайдете найкращий карпатський сувенір, тільки не на ринку, а безпосередньо в майстерні.
Влітку в місті продають смаколики: ягоди, гриби, сир тощо. Все це смачно, і треба спробувати, але бути гурманом в неділю кладно. Церква має в місті неабиякий вплив, тож смаколиками по неділях не торгують — сувеніри купити можна, а от бринзу зась. Проте в Косові добре розвинута інфраструктура, є 3 цілодобові крамниці, а ресторани і кав’ярні зазвичай відчинені з 9.00 до 23.00. Тож голодними не залишитесь. Єдина порада: скуштувавши місцевих настоянок, не поспішайте викликати таксі, — як на місцеві ціни служби таксі тут задорогі.
Гуцулія, 19.12.2016 о 22:24
До уваги жителів міста та гостей Косівщини!!
Адміністрація Смоднянського ринку доводить до Вашого відома, що у січні буде змінено графік роботи Смоднянського ринку на січень місяць. Ринок буде працювати, як завжди, по суботах – 7,14,21 та 28 січня, а також, додатково, по середах- 4,11,18,25.
Веселих свят і приємних Вам закупів!
Форум Карпатської кластерної ініціативи, 06.03.2017 о 06:12
[…] придбати якісний карпатський мед не лише в суботу на Смоднянському ринку. Корисним він буде і для місцевих пасічників, де […]
Веломаршрут «Оглядовий» | ВелоКосів, 21.01.2018 о 17:32
[…] називають «Кутським», за мостом ліворуч заїзд на Косівський ринок, славний тим що раз на тиждень в суботу сюди […]
Гуцулія, 02.04.2018 о 09:20
Шановні краяни та гості міста Косова!
Адміністрація Смоднянського ринку доводить до вашого відома, що передвеликодній базар переноситься з суботи 7 квітня (свято Благовіщення) на четвер 5 квітня.
З прийдешніми святами!
Елена, 25.04.2018 о 15:23
Доброго дня. Плануємо цим літом відпочити на закарпатті. Хотіли б відвідати знаменитий Косівський ринок. Наш відпочинок співпадає із святом Івана Купала. Чула, що Косівський ринок працює тільки в суботу. В цьому році на суботу припадає 7 липня (свято Івана Купала), хотілося б дізнатися, чи буде працювати ринок у цей день. Дякую
Карпатська школа. Зимова сесія (2018) | Національний природний парк «Гуцульщина», 10.05.2018 о 09:20
[…] засідання учасники Карпатської школи відвідали Косівський ринок задля ознайомлення з мистецькими виробами та […]
Час на Базар, 13.05.2018 о 10:28
[…] до Косова, не можуть оминути знаний по всій Україні Косівський базар. А от чи готовий Смоднянський ринок зустріти туристів […]
Заходи на День міста | Національний природний парк «Гуцульщина», 11.07.2018 о 10:16
[…] Косівському базарі відвідувачі мали змогу взяти участь у майстер-класах […]
«Карпатські зорі» запрошують гостей, 31.07.2018 о 09:04
[…] У «Карпатських зорях» є всі необхідні природні і оздоровчі умови, унікальне екологічно чисте і надзвичайно чудове гірське повітря. До послуг гостей дво- і тримісні номери, функціональні лікувальні кабінети, кафе, сауна, більярд, спортивний і дитячий майданчики, басейн, діє Інтернет. Проводять автобусні та пішохідні екскурсії для вивчення тисячолітньої історії краю, ознайомлення з прекрасними пам’ятниками національної культури, своєрідного гуцульського побуту і звичаїв. Можна побувати на концертах художньої самодіяльності, придбати сувеніри народних умільців. […]
Тарас, 04.07.2019 о 17:55
Даний матеріал про наш відомий ринок вже переглянули більше 60 000 разів!!! Це найбільш відвідувана стаття на косівських сайтах!
Тарас, 10.12.2021 о 17:52
Додайте в статтю:
Косівський базар (gps-треки)
https://mapakosiv.if.ua/1133/
Олександр Педан розповів про Косівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва | Кафедра Дизайну КІПДМ, 10.03.2023 о 11:56
[…] автентичністю. Олександр із донькою навідались на місцевий ринок і придбали там навіть вишиванку, а під час прогулянки […]
Туристичному порталу «Гуцулія» — 10 років! | Гуцулія, 17.03.2023 о 18:38
[…] Найпопулярнішу статтю переглянуло вже 80 тисяч осіб – похід на легендарний Косівський базар! […]
«День здоров’я» — на Смоднянському ринку, 09.05.2023 о 10:36
[…] суботи біля Смоднянського ринку, працювали фахівці обласного центру контролю і […]
Село Яворів: Туристичні місця | Гуцулія, 20.06.2023 о 17:00
[…] відповідно чистої овечої бринзі знайти на відомому Косівському базарі практично неможливо. Тому не втрачайте нагоди […]
За гуцульськими звичаями — до Косова! | Гуцулія, 25.06.2023 о 13:17
[…] Косівський базар […]
У Косів — на ярмарок | Гуцулія, 02.07.2023 о 14:04
[…] Косівський базар […]
Волонтерка Оленка Мамрега з Косова — маленька дівчинка з великим серцем., 10.07.2023 о 09:35
[…] вона розкладає столик зі скромним крамом на Смоднянському ринку. Торгує і на міському продуктовому. Продає всяку […]
Вар’ятки Тарнавського | Гуцулія, 18.10.2023 о 11:04
[…] в Карпатах. Зараз воно приваблює хіба краєвидами та ринком, де по суботах можна придбати бринзу чи вишиту сорочку […]
Крафтові Карпати: косівська кераміка, вишиванки та прикраси, 18.10.2023 о 11:18
[…] завітаємо на славнозвісний Косівський ринок, де продають гуцульські промисли: вироби зі шкіри, […]
Підсумки 2022 року (пост вдячності 7), 24.11.2023 о 10:59
[…] Косівський базар […]
У горах ростуть гриби-підсніжники, 06.01.2024 о 15:41
[…] співрозмовник каже, що у суботу 10 грудня бачив на Смоднянському базарі жінку з кошелем трепітників. Розповіла, що назбирала […]
Тарас, 13.03.2024 о 21:50
Вже 80 тисяч переглядів! Так як це сама популярна точка на Гуцулії, то варто її підняти в топ для кращої генерації трафіку)
Олександр Педан + Косів+ Терношорська лада | МапаКосів, 18.03.2024 о 12:06
[…] автентичністю. Олександр із донькою навідались на місцевий ринок і придбали там навіть вишиванку, а під час прогулянки […]
Світлина, що викликає захоплення!, 28.03.2024 о 04:06
[…] що герої світлини – гуцули, які приїхали до Косова на базар. У кінці 19 століття він розміщувався на площі Ринок […]
Місто Косів: Туристичні місця | Гуцулія, 17.04.2024 о 16:50
[…] підійде подорож в Косів. Тут можна придбати не лише унікальну вишиванку, але й косівську кераміку, яка цього року увійшла до […]
7 цікавих фактів про гуцульського сирного коника | Гуцулія, 23.04.2024 о 11:38
[…] Косівський базар […]