Скельні пам’ятки Косівщини серед населення овіяні легендами. Найстародавніші їх пласти пов’язані з існуванням тут язичницьких святилищ.

На Косівщині відомі 23 античні мегалітичні комплекси, низка печер і вершин які мали сакральне чи ритуальне значення. Це і Томаківський камінь в с. Розтоках, камінець у є. Снідавці, камінь Довбуша, Голова Довбуша, Терношорська Лада. Це гора Баба у Старих Кутах, мегалітичні святилища Сокільського — Лесівські (Маришеві) камені, Гарбузівські камені, Ведмежі ворота, Татарівські камені, Юдаківський (Латунський) камінь, Кашицький камінь (Голова Довбуша), Семенків камінь (Церковці), Свинячий гук.

Структура Лужківського каменя і значна кількість різноманітних петрогліфів, серед яких є тотемний родоплемінний образ птаха, вказують на те, що він має стародавнє неолітично-енеолітичне походження і використовується протягом тривалого часу. Культова традиція тут мала продовження і в епоху бронзи й заліза, про що свідчить значна кількість солярних знаків і символів у вигляді кругів з ямками посередині, чашоподібних заглибин з обідком, малих чашних виїмок.

Перша письмова згадка про село Розтоки в 1500 р. Село розташоване на кордоні Косівського району та розкинулася на берегах річки Черемош. Церква і каплиця в селі є пам’ятками архітектури. Пам’ятка природи — Камінь Довбуша.

На замітку: Веломандрівка в село Розтоки до Лужківського каменя: фото та gps-треки

Facebook коментарі
Share