Шостого червня 2017 року, по Зелених святах, на адміністративному «кордоні» Косівського та Верховинського районів відбувся грандіозний здвиг небайдужих, аби вшанувати світлу пам’ять воїнів УПА Василя Рибенчука-«Вишні» і Миколи Марусяка-«Богдана» — загиблих за волю України.
Новозбудовану повстанську криївку під Писаним Каменем місцеві ентузіасти планують облаштувати як відповідний музей. Об’єкт ще потребує дооблаштування, зокрема, додаткового маскування і обладнання інтер’єру відповідно до вимог, що їх неухильно дотримувалися воїни УПА. Але сам факт спорудження такого туристичного об’єкта заслуговує на схвалення і похвалу тим, хто задумав його спорудити і вже вклав дуже багато коштів і праці.
Василь Гуменюк і Тарас Пасимок
На Верховинщині спорудили криївку УПА
За ініціативи краєзнавця, дослідника, жителя Верхнього Ясенова Михайла Ілійчука та громадської організації «Патріоти Гуцульщини» на території Буковецької сільської ради поблизу місця загибелі останнього повстанця Верховинського району Миколи Марусяка («Богдана») споруджено криївку УПА. Вона знаходиться серед лісу і являє собою своєрідне укриття під землею, в якому колись жили бійці Української Повстанської Армії.
До її спорудження долучилися активісти відокремленого підрозділу громадської організації «Народна Самооборона Івано-Франківської області» у Верховинському районі, члени громадської організації «Патріоти Гуцульщини», жителі с.Буковець на чолі з сільським головою Мирославом Матаржуком. Криївку розмірами 5×4 м та висотою 2 м викопали вручну та облаштували її таким чином, щоб було комфортно знаходитися всередині – був доступ повітря, крім того, унеможливили її замокання, зробивши місце для відводу стічних вод.
Завдяки організаційним заходам підприємця Василя Соколовського та громадського активіста Миколи Данилюка, матеріальній підтримці директорів лісгоспів Романа Стефанюка і Юрія Маковійчука криївка повністю готова.
Варто зазначити, що по завершенню всіх робіт криївку максимально наблизили до справжньої і замаскували, адже під час національно-визвольних змагань основним її призначенням було переховування повстанців. Бійці АТО Василь Медвійчук з с.Красник та Іван Потяк з с.Красноїлля вивісили на верхівці криївки прапор Організації Українських Націоналістів.
Криївка створена для збереження і відтворення історії повстанського руху на Верховинщині і виступатиме елементом наочного виховання школярів на національно-патріотичних засадах. Місцеві активісти кажуть, що люди воліють не лише пам’ятати свою історію, а й наочно показувати її своїм нащадкам.
Задум ініціаторів полягає в організації екскурсій до криївки як школярів, так і туристів, які перебуватимуть в районі, оскільки розташована на туристичному маршруті, який пролягає до г.Писаний Камінь.
Ініціатори створення криївки УПА закликають жителів району долучитися до наповнення її цікавими експонатами, зокрема, одягом, меблями, посудом тощо. Після того, коли криївка набуде історичного вигляду і буде повністю упорядкована, атмосфера усередині сховища переноситиме відвідувачів у героїчне минуле краю. Організатори будівництва криївки зазначають, що колись на території району їх було чимало. Розповідаючи школярам і гостям краю про героїзм УПА, хочеться наочно показати спосіб життя повстанців. Урочисте відкриття криївки заплановане весною після збору всіх експонатів за участю представників районної станиці воїнів УПА.
Відділ з питань гуманітарної політики та інформаційно-аналітичної роботи апарату Верховинської РДА
Також читаємо:
- Мандрівка до криївки УПА під Писаним Каменем: фото та gps-треки
- Криївки УПА на Косівщині
- Маршрути в гори на Косівщині
- Місця Сили Косівщини
Коментарів: 2
Криївка УПА під Писаним Каменем (gps-треки) | МапаКосів, 31.08.2023 о 13:40
[…] Повстанську криївку під Писаним Каменем місцеві ентузіасти збудували на вшанування світлої пам’яті воїнів УПА Василя Рибенчука-«Вишні» і Миколи Марусяка-«Богдана» — загиблих за волю України. […]
Похід на Писаний Камінь | МапаКосів, 13.02.2024 о 13:43
[…] Каменем відновили і офіційно відкрили бункер УПА Повстанську криївку під Писаним Каменем місцеві ентузіасти збудували на вшанування світлої […]