З початком російсько-української війни, тема патріотичного туризму стала дуже популярна в Україні. Вже навіть на Буковелі відкривають відновлені схрони УПА, також активну участь в цьому процесі бере і Косівщина.

Науковим дослідником діяльності ОУН-УПА на Гуцульщині є Василь Гуменюк з Яворова. Варто відзначити також значну роль працівників ДП «Кутське лісове господарство» в плані пошуку і відновлення схронів. В даній статті буде короткий опис об’єктів, які були відновлені та відкриті за останні роки, щоб зібрати їх в одному місці з різних туристичних сайтів.

1. Пістинь — Криївка-музей УПА (туристичний комплекс)

В 2015-му році, у Пістині урочисто відкрили і освятили «Криївку-музей УПА» на місці знайденого бідона, з добре збереженими документами збройного підпілля Коломийської округи початку 50-х років минулого століття.

1. Пістинь - Криївка-музей УПА (туристичний комплекс)У криївці не просто відтворено строго секретне підземне сховище українського підпілля, а й фактично висвітлена вся історія УПА. Стенди музею оформлені у високохудожньому стилі з використанням оригінальних повстанських світлин, чудом збережених на Косівщині.

Знаходиться ця криївка на межі сіл Пістинь та Микитинці Косівського району. На сьогодні, це найвідоміший і найпопулярніший патріотичний туристичний об’єкт Гуцульщини, тому він і є першим в списку!

2. Шешори – нова криївка в центрі села

Шешори – нова криївка в центрі селаКриївка була відновлена в жовтні 2019 року, в урочищі Коров’як. Повстанська криївка — остання з криївок-форпостів упівців, була надійним захистом трьом вірним побратимам: районному керівникові пропаганди ОУН-УПА Михайлові Ткачуку (друг «Лебідь»), його дружині Емілії Ткачук та діячу районного проводу ОУН-УПА Андрієві Мельничуку (друг «Цвіркун»).

Біля криївки є також чудовий водоспад, який обов’язково сподобається туристам, а також величезні сосни на території НПП «Гуцульщина», де і знаходиться схрон та водоспад.

3. Соколівка – лісова хатинка УПА

В 2014 році, в селі Соколівка на присілку «Кирничне», відбулося урочисте відкриття лісової хатини — в пам’ять воїнів УПА. Дерев’яний будинок збудували не під землею, а на поверхні, бо в тій місцевості кам’янистий грунт. Хатинка повстанців розташована в дуже мальовничій місцевості, звідки відкривається чудовий краєвид на Сокільський хребет.

Також там є смачне джерело. Даний об’єкт розташований на високій горі, тому він поки не є відомим серед туристів.

4. Микитинці – комплекс криївок у Дубині та бункер «Білого»

Микитинці – комплекс криївок у Дубині та бункер «Білого»В 2018 році в Микитинцях (ліс Камерал) відбулася реставрація криївки сотенного Юрія Долішняка («Білий»). Вбивши офіцера, накинувши на себе його френч і захопивши кулемет, «Білий» відкрив вогонь по першому кільцю оточення. Але «пробити» друге кільце не вдалось, і п’ятеро наших вояків загинули смертю героїв (один хоч і поранений прорвався).

В 2019 році розпочалась реставрація комплексу криївок у Дубині, де були розміщені 8!!! бункерів УПА. Реконструкцію першої криївки із восьми виявлених було приурочено до 70-річчя загибелі микитинецьких стрільців — це Василь Ганцяк, син Юрія (псевдо «Володимир», 1914 р.н.) та Микола Атаманюк, син Василя (псевдо «Явір», 1923 р.н.).

В планах зробити в урочищі Дубина у Микитинцях туристично-музейний комплекс пам’яті УПА і українського збройного підпілля, як це вже успішно зроблено в селі Пістинь — активістами та працівниками ДП «Кутське лісове господарство».

5. Буківець – бункер під Писаним Каменем

В 2017 році під Писаним Каменем відновили бункер УПА. Знаходиться він в лісі, неподалік вертолітного майданчика, побудованого для сина Віктора Януковича. Відкрили криївку, щоб вшанувати світлу пам’ять воїна УПА Миколи Марусяка-«Богдана» — відомого, як останній повстанець Гуцульщини.

Залишившись одним після загибелі провідників і бойових побратимів, «Богдан» рішуче проігнорував численні заклики здатися, до останньої хвилини перебуваючи в стані моральної війни з ненависним окупантом, загинув у відкритому бою 20 жовтня 1955-го року, відправивши в пекло двох чекістів.

6. Косів – Музей УПА

Хоча відновленого бункера в Косові поки немає, проте є цікава реставрація криївки УПА в Косівському філіалі обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери. Музей знаходиться безпосередньо в центрі міста, на Майдані Незалежності, на другому поверсі жовтого будинку.

Також в Косові, під Каменистим хребтом, серед лісу є могила дев’ятнадцятилітнього юнака чотового УПА Івана Гречука, який загинув у боротьбі за волю України у буремні сорокові роки минулого століття.

На завершення статті, хотів би відзначити молодих авторів, сучасних воїнів, які продовжують традиції славних наших предків: Назар Розлуцький, працівник Музею Визвольних Змагань з Івано-Франківська, написав чудову книгу про свою участь в АТО, а також варта уваги книга нашого земляка з Кутів — Ігора Михайлишина.

Тарас ПАСИМОК.

Facebook коментарі
Share