Збираючись на відпочинок у Карпати ми часто вибираємо між топовими курортами, або ж туди, де вже хтось з знайомих їздив. Тому часто поза увагою залишаються такі туристичні містечка як Косів.
Містечко Косів розташоване на півдні Івано-Франківської області. У самому місті проживає 8700 осіб. Косів знаходиться на відрогах Карпат, тому найвища вершина сягає всього 812 метрів, але незважаючи на невисокі гори тут є що побачити і почути.
Косів в першу чергу манить своєю містикою і загадковістю. Тут не так багато бувають туристи, але згадуючи про Олексу Довбуша, «Тіні забутих предків», загадкових мольфарів, косівський розпис так і манить відвідати цей край.
Як добратися зі Львова?
На жаль в місті Косові не має залізничної станції, тому мабуть і туристів не так багато. Дістатися зі Львова до Косова можна тільки з пересадками або ж власним транспортом. Так, як ми добиралися громадським транспортом, розкажу вам як найоптимальніше туди добратися. Зі Львова можна сісти на поїзд «Одеса-Чернівці» або «Ковель-Чернівці» і доїхати до станції Коломия. Тут ви можете піти на автостанцію і добратися автобусом «Коломия-Косів» (вартість до 50 грн.) до Косова, або ж якщо у вас великий багаж і вас їде кілька осіб можете замовити таксі, вартість до Косова становитиме близько 400 грн., але краще замовляти таксі в місцевих компаній, бо на вокзалі таксисти диктують інші суми.
Де поїсти в Косові?
У Косові насправді достатньо закладів харчування, але на жаль не так багато з місцевою кухнею. Тут ви знайдете і піцерію і кавярні та навіть суші-кафе. А от щоб покуштувати автентичних місцевих страв вам доведеться добре потрудитися.
Загалом ми знайшли три заклади, де можна покуштувати місцеву кухню, це: ресторан «Гражда», кафе «Колиба» та ресторан «Аркан». Ще бачили кілька інших закладів, але на жаль не встигли зайти, або ж заклад виглядав не дуже пристойно.
В ресторані «Гражда» найбільше вразив дизайн закладу, який зроблений у суто гуцульському стилі, а також приємно здивували низькі ціни меню. Кафе Колиба найбільше вразило смачною кухнею і впевненістю можу сказати, що готують тут найкраще зі всіх кафе, що ми відвідали. Особливо раджу спробувати пироги з вишнями.
Якщо «Колиба» та «Гражда» знаходяться хоч на окраїнах, але все ж межах Косова, то ресторан «Аркан» знаходиться поблизу водоспаду «Шешори» і туди потрібно добиратися або громадським транспортом або таксі. Щодо таксі, то ціни тут дуже мінливі і явно «львівські». Так якщо дізнаються, що ви турист то можуть у вас взяти за 2 км. поїздку – 70 грн., тому варто завжди в оператора уточняти ціни. А так в середньому вартість таксі становить 10–15 грн. за 1 км.
Як культурно провести час в Косові?
Косів відомий своїм легендарним базаром, що відбувається кожної суботи на окраїні Косова, в селі Смодна. Тут ви знайдете велику кількість колоритних і рідкісних речей. Але якщо ви не попали на самий базар не варто розчаровуватися у Косові багато крамниць з автентичними і рідкісними речами. Кілька магазинів ви знайдете по вулиці Незалежності, а ще більшу кількість на вулиці Небесної сотні.
У Косові значна кількість музеїв, як комунальних так і приватних. Зі всіх музеїв радимо в першу чергу відвідати наступні:
- Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини;
- Музей визвольних змагань Карпатського краю;
- Музей Косівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва;
- Музей народного мистецтва М. Струтинського.
Всі ці музей досить легко знайти скориставшись картою Косова.
У Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини можна ознайомитися з культурою і надбанням Гуцульщини, найбільше вражають косівські розписи 19 ст. – поч.20 ст. (нижче на фото).
Поруч з музеєм народного мистецтва в тій самій будівлі знаходиться музей визвольних змагань Карпатського краю, який я дуже рекомендую відвідати.
До речі, наші українські екскурсоводи, які приводять людей в музей народного мистецтва часто оминають музей визвольних змагань Карпатського краю, аргументуючи це тим, що вони «не хочуть травмувати людей»… Ви серйозно!? В нас війна, гинуть люди, зараз якраз найбільше потрібно приділяти увагу патріотичному вихованню, а їм «не травмувати людей». Можливо і через таких людей ми ще не перемогли у війні на Сході.
А самий музей визвольних змагань дуже класний, багато цікавих експонатів і навіть є криївка. Раджу відвідати, тут ви відчуєте український дух.
Цікавим є і музей народного мистецтва М. Струтинського. Найбільше кидаються в очі колеції вишиванок, тут їх дуже багато і є дуже рідкісні, хто шукає давні і вишукані вишиванки — вам сюди.
Також цікавим є експонат давного ткацького станка на якому вам дадуть змогу спробувати свої сили.
Ще один музей, який варто відвідати це музей Косівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. Тут ви не nільки побачите мистецькі надбання Косівщини та неймовірні дипломні роботи студентів цього закладу, але й зможете їх придбати за доступними цінами. До прикладу, великі вази (нижче на фото) в косівському розписі можна придбати за 350–400 грн.
Не забудьте приділити час прогулянкам по самому місту, тут ви зустріните вишукані роботи місцевих майстів прямо на самих подвірях приватних будинків:
і просто красиві вулички і краєвиди:
та затишні дерев’яні церкви:
Щоб насолодитися красою гір, радимо вам піднятися на одну з вершин поблизу Косова. Найкращий вид на місцевість відкривається з таких вершин: Міська гора, гора Михалкова (найвища точка), гора Острий або ж гора Стіжки. Ліс переважно буковий, але рослинний світ надзвичайно красивий і різноманітний, а також є багато рідкісних рослин.
Ось такий краєвид з гори Стіжки:
Поблизу Косова є ще багато місць, які варто відвідати, але якщо ви поспішаєте і вибираєте куди поїхати, радимо заїхати до Шешорських (Сріблястих) водоспадів, які знаходяться 15 км. від Косова.
Крім того, що водоспади дійсно красиві, тут досить класна енергетика і атмосфера.
Загалом, Косів це містечко для тих хто хоче відпочити душею та побачити прекрасні витвори природи та місцевих жителів. Сподіваємося край в майбутньому розвиватиметься у сфері туризму, а народні промисли і місцева кухня будуть представлені більш ширше для загалу, адже це дійсно неймовірні речі. Ви також можете замовити послуги велопроката та гіда.
Андрій Пшик, спеціально для ІА «Цинічний Львів».
Також доречно глянути:
- Музеї Косівщини
- Маршрути в гори на Косівщині
- Криївки УПА на Косівщині
- Найкращі місця Косівщини
- Пляжі Косівщини
- Веломандрівки на Косівщині