У селі Розтоки Путильського району, біля автодороги до села Товарниця, на схилі гори Тарночка знаходиться монотонна сіра глиба, що носить назву Камінь Довбуша.

Це геологічна пам’ятка природи місцевого значення висотою 20 м і діаметром 40 м. Площа геологічного утворення та прилеглої охоронної території — 0,2 га. Висота над рівнем моря становить — 833 м.

Камінь Довбуша користується популярністю серед туристів. Це утворення пов’язане з легендою про Олексу Довбуша, ватажка народних месників — опришків. За переказами, камінь слугував місцем збору захисників знедоленого люду. І по-сьогодні збереглися сходинки на вершину скелі, які міцними і гострими топірцями вирубали опришки.

Також на скелі постійно знаходились вартові, які вчасно попереджали своїх побратимів про наближення ворога. Кажуть, що в потаємних печерах під скелею заховані незліченні скарби народних месників.

На початку 60-х років минулого століття поблизу цього природного дива проходили зйомки художнього кінофільму «Білий птах з чорною ознакою» в постановці режисера Юрія Ільєнка. Під час зйомок цього кіношедевру біля Каменя Довбуша відточувала свою акторську майстерність ціла плеяда видатних постатей українського і світового кінематографу — Іван Миколайчук, Богдан Ступка, Лариса Кадочникова, Джемма Фірсова.

Також біля скелі (і навіть на її вершині) знімались багато епізодів до музичних фільмів за участю неперевершених Софії Ротару, Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, вокально-інструментальних ансамблів «Смерічка» і «Водограй». В цих місцях народилася знаменита пісня Володимира Івасюка «Червона рута».

Уже в наш час поблизу каменя місцеві жителі встановили хрест-обеліск в пам’ять про тих синів і дочок України, що були замордовані більшовицьким терором у 1941–1947 роках.

На замітку: Tour de Kosiv або веломандрівка до Скелі Довбуша (Розтоки – Околена): фото, відео та gps-трек

Від скелі відкривається чудовий краєвид на гірські хребти — Садківчик, Бочків, Черешнів. Прямо під каменем розкинулося мальовниче село Товарниця, а ще нижче — несе свої гомінливі води гірська річечка з гарною назвою — Білий Потік.

На замітку: Панорама зі Скелі Довбуша

Пам’ятка природи знаходиться на відстані 2 км від місця впадіння річки Товарниця в річку Черемош, безпосередньо біля автодороги, і до неї можна легко добратися будь-яким видом транспорту.

Михайло Григоряк
Джерело: путівник «Дива природи Гуцульського краю»

Facebook коментарі
Share