Річка Рибниця бере свій початок від двох потоків, що стікають з-під схилів Ігреця та Писаного Каменя, на висоті близько 800 м н. р. м. Її довжина становить 54 км, площа басейну — 276 кв. км. Швидкість течії коливається в межах 0,5–1 м/сек.

На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні водоспади-пороги — гуки. Косівські водоспади гуки є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані на південно-західній околиці Косова, між горами Острий та Стіжки.

Косівські водоспади, або “гуки”, складаються з двох частин: власне гук — водоспад, і «шум» — та частина ріки, куди падає згори вода, утворюючи киплячий котел, вкритий зверху бурхливою білою піною — шумом. «Шум» — це також пороги, якими, шумуючи, збігає вода по похилій скелі.

Найбільший “Перший Гук” утворений шляхом розмивання м’яких шарів ґрунту, зокрема — сланців і пісковиків. Біля гуку — цікаві геологічні відслонення, а в окремих місцях скелі досягають висоти 15 метрів.

В 30-х роках на Гуком звели чудовий павільйон з буфетом, зал для танців з оркестром, а під ними — роздягальня. Нижче павільйона спорудили станцію з байдарками, де можна було плавати під приємну музику оркестру. Після війни Гук був занедбаний, а павільйон згорів. До наших днів на правому березі річки Рибниці збереглась красива капличка, вона розташована на місці де любив відпочивати відомий український письменник І. Франко.

На берегах річки Рибниці біля гуку знаходиться база відпочинку «Байка», санаторій «Карпатські зорі», а також велика кількість приватних садиб, які готові цілий рік приймати відпочиваючих.

Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.

Facebook коментарі
Share