То була дощова днина. Вона в моїй уяві не дуже пасувала до початку канікул. Бо вліті хочу бігати понадвірку, та на ріку свою хочу, та таке всіляке. А небо загнітилоси і хмари по нім гет. Я зазираю на сиву днину з вікна і мені трохи банно. Бо хочу або сонце, або зливу, а просто хмари – йкос ні..

Бабка Маріка дідикові і мені лагодит єшницу – то така наша гуцульська яєчня, не подібна мені ні на що. Золотиста засмажка з цибулі, біла або курудзіна мукичка, свіжі єця – то на пательні гусне і ніжний запах виповнює маленькі хороми з дверями нарозтвір. Хороми – то в моїх краях так кажуть на сіни.

А я бігаю з великої у малу хату. Чось встидаюси бабку запитати, чи довго чекати на єшницу.

А небо сиве. Понадвірку ходє дві писані курочки – сиві, ніби небо.

— Дівко, сєдь каменем, не шийси, – бабці набридає то моє бігання. Але дитина, як муха перед дощем, розійшлася і хто би спер.

Але як там, наверху, загуркотит, та як хижим вітром по траві перебіжит, та як блисне. Вибігаю під саміську ринву, а злива стає така дужа та свіжа, і моє діточе щєстє зараз, певно, перейде в плач. Бо цес водоспад з самого неба. Гук від земні до сонця. Лиш стань і лови..

Перші роки бабка спирала.. Потермосає трохи, висповідає добре, а відтак загорне у коц і годує чимсь добреньким. Але роки розуму ніц не додали, як каже бабка Маріка.

— Ади, дівка на відданю, а бігає під дошшєм, єк то шєнє..

І усміхається. І ловить поглядом то моє щеняче щєстє, яким я аж свічуся, коли відчуваю буйну зливу.

Мовчки показує на рушник: «На, повтирайси, ти..».. І вдає, що сердита… І годує єшничков.

Не змінилися й тепер мої дощі. Той гук від земні до неба годен найти мене і серед міста, і в полі, і коло бабиної хати. Де лиш застане – там бігаю ним і підкладаю діточу душу. Шкодну таку, єк то шєнє.

А відтак лагодю єшницу. А за вікном – сиве небо виношує зливу. І як лиш зачую її вкрадливий шепіт до трави ти й листу – я вже надворі.

Бабка, відий, відти видит. Не спирає вже. Лиш обедує поглядом моє щеняче щєстє.

Іванна СТЕФ’ЮК

Єшниця (рецепт)

Одну крупну цибулину просмажити до золотого, додати три ложки білої або кукурудзяної муки і обсмажити, постійно помішуючи. Відтак додати трохи сметани, розмішати до однорідного і у цю масу розбити три яйця. Знову вимішати і довести до готовності на повільному вогні. Пожиткуйте здорові!

Facebook коментарі
Share