Новий погляд на історію моди середини минулого століття пропонують організатори виставки «Одяг, люди та мистецтво», що цими днями відкрилася у Музеї народного мистецтва і побуту Гуцульщини міста Косова на Прикарпатті. Втілити в життя інноваційну експозицію музейникам вдалося завдяки участі у міжрегіональному Проекті, який став переможцем Конкурсу ініціатив карпатських громад Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна».

Експозиція присвячена традиції народного вбрання чотирьох сіл східного передмістя Косова 1930–1950-х років. Тут представлені не тільки музейні та колекційні експонати, а й унікальні світлини з родинних альбомів корінних мешканців сіл Косівщини: Вербовець, Старий Косів, Смодна і Черганівка. Кожен старий знімок оповідає свою невигадану історію, розкриває таємниці одягових традицій та своєрідну ауру того часу.

Виставка вперше представила народний стрій косівського передмістя як цікаве та самобутнє явище в історії української моди. Дослідженням цієї теми та розробкою концепції виставки протягом 6 місяців в рамках міжрегіонального Проекту займались співробітники Косівського музею Гуцульщини. Найціннішу інформацію музейники отримали з вуст бабусь та дідусів під час експедицій у села. Шукати старі світлини допомагали небайдужі краяни.

Організатори виставки прагнули зацікавити у першу чергу наймолодшу аудиторію, тож вирішили порушити музейний принцип «не торкатись руками». При цьому ні одному музейному предмету не загрожує пошкодження. Адже для сприйняття на доторк відвідувачам виставки пропонуються якісні копії фрагментів одягу та аксесуарів, виготовлені викладачами і студентами Вижницького коледжу прикладного мистецтва імені В.Ю.Шкрібляка та Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ. Кожен гість експозиції може відчути на доторк, яким було домоткане полотно для пошиття сорочок, сприйняти пальцями фактуру тканих виробів, вишивки та металевого оздоблення одягу.

Особливо важливо мати можливість торкнутися руками експонатів тим людям, хто може сприймати навколишній світ тільки через звуки та доторки. Виставку можуть відвідати і особи з тяжкими порушеннями зору. Для них є анотації шрифтом Брайля і тактильні зразки — розробка фахівця з тифлоадаптації Кіри Степанович — старшого наукового співробітника Педагогічного музею України (м.Київ). Вперше в Україні виставка такої тематики частково адаптується для незрячих.

Також для знайомства з виставкою музейники розробили інтерактивну програму, спеціально для якої згадані мистецькі навчальні заклади відтворили весільні комплекти вбрання села Старий Косів середини ХХ ст. Завдяки цим костюмам учасники інтерактиву можуть побачити перевтілення сучасних хлопця і дівчини у наречених з минулого століття.

Відкриття виставки «Одяг, люди і час» відбулося в рамках презентації спільного проекту «Налагодження міжрегіонального партнерства з Легіоновським повітом Республіки Польща як можливість популяризації історико-культурної спадщини Гуцульщини за межами етнорегіону»

Проект переміг у Конкурсі ініціатив карпатських громад, організованому Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” (м.Львів) та профінансованому за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей, компанії ДТЕК, ПрАТ “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар”.

Одяг і час. Традиції народного вбрання Косівщини та Вижниччини.

Промоційний фільм, присвячений одяговим традиціям Косівщини та Вижниччини.Відео створене в рамках заходів спільного проекту «Налагодження міжрегіонального партнерства з Легіоновським повітом Республіки Польща як можливість популяризації історико-культурної спадщини Гуцульщини за межами етнорегіону" https://www.facebook.com/clothingtraditionsofhutsulshchyna/?modal=admin_todo_tour Бенефіціари проекту: Косівська районна рада Івано-Франківської області http://kosivrada.if.ua/ та Вижницька районна рада Чернівецької області http://rayradavn.gov.ua/Партнери: – місто Легіоново https://legionowo.pl/ та Легіоновський повіт Мазовецького воєводства Республіки Польща http://powiat-legionowski.pl/,культурно-мистецькі та наукові установи Косівщини і Вижниччини:-Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філіал Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського) https://www.facebook.com/kosivmuseum/ – автор проектної ідеї, -Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв http://kipdm.com/, -Вижницький коледж прикладного мистецтва імені В.Ю.Шкрібляка http://www.vkpm.org.ua/.

Posted by Одягові традиції Гуцульщини on Wednesday, December 26, 2018

Під час презентації представники сторін-учасників Проекту окреслили його результати та перспективи. Відбулася прем’єра промоційного фільму «Одяг і час», присвяченого одяговим традиціям Косівщини та Вижниччини.

Завершилось дійство феєричним дефіле сучасного одягу в стилі етно від двох майстринь художнього ткацтва з села Вербовець: Ганни Крижанівської та Зоряни Господарюк. Мама і дочка створюють ткані сорочки та сукні, по-новому інтерпретуючи традиційні сорочки-рукавівки косівського передмістя.

В рамках цього ж Проекту етномода Гуцульщини була представлена у місті Легіоново Республіки Польща.

Виставка, дослідження та інші заходи Проекту стали можливими завдяки спільним зусиллям команди однодумців:

Бенефіціари проекту:

Партнери:

культурно-мистецькі та наукові установи Косівщини і Вижниччини:

За повідомленням організаторів Проекту

Facebook коментарі
Share