Декілька років назад ми з гуртківцями досліджували давні каплички, які дивом збереглися на Косівщині в часи радянського мракобісся.

Одна з них розміщена на цвинтарі в селі Акрешори. За переказами старожилів, вона була збудована у ХІХ столітті біля церкви, а у 60-ті роки минулого століття під натиском районних керівників місцевим жителям довелося перенести її на новий цвинтар. Особливе враження на нас справив хрест на даху каплички, простий і водночас вишуканий.

Вивчаючи давні каплички на Косівщині, ми не могли не порівняти їх з широковідомою капличкою в селі Виженка сусіднього з нами Вижницького району Буковини, збудованою на честь скасування панщини в Австро-Угорщині. На її фасаді зберігся унікальний документ – своєрідний літопис села з 1820 по 1866 рік, який видавлений на глині по обидва боки від вікна.

“Брати милі! – свідчить напис. – Року 1820 вигони, ліси і все добро було людське. Року 1822 інжініри записали їх ляхам, а люди про це не розуміли. Ляхам повинні кожен три дні відпрацювати в тиждень панщину. А не прийшов на панщину, давали 50-70 розг, що кров йшла”. Дальше йдеться про скасування в 1848 році панщини і про те, що в 1866 році був голод і чума. Можна припустити, що капличка була побудована після 1866 року. На даний час вона має статус пам’ятки історії місцевого значення, про що свідчить відповідна табличка, закріплена на фасаді.

На Косівщині у мальовничому гірському селі Річка також дивом збереглася одна капличка, встановлена на честь скасування панщини в Австро-Угорщині, куди входила у свій час Гуцульщина. Вона розміщена майже у центрі села недалеко від церкви св. Василія (1936 р.).

Капличка вимурувана з каменю і обмащена зсередини і ззовні глиною. Декілька років тому її оббили дошками і вона, на жаль, втратила свій первісний вигляд. Дах каплички, покритий ґонтом (дерев’яними дощечками), прикрашає кований хрест, який можна вважати високохудожнім зразком народного релігійного мистецтва. Внутрішні стіни побілені. Товщина стін 60 см. У плані капличка має оригінальну форму: на відміну від інших давніх капличок, в основному прямокутних, вона має форму еліпса з обрізаними краями.

Довжина споруди – 3м, ширина – від 1,2 м по краях до 2,3 м у найширшому місці, висота – 2,76 м. На бокових стінах є два маленькі віконця розміром 66х65 см. У задній частині каплички на кам’яному постаменті стоїть витесаний з каменю хрест висотою 2 м з розп’яттям Ісуса Христа, під яким схилилися Марія Мати і Марія Магдалина.

Можна припустити, що спочатку він був встановлений під відкритим небом, а пізніше, щоб захистити хрест від вітру, дощу і снігу, над ним була споруджена капличка. Прикро, але місцеві віруючі перетворили капличку на “картинну галерею”, обвішавши її різного ґатунку купованими образами, яких ми нарахували більше 120. На сам хрест накинуто декілька хустин і рушників, які прийшлося відхилити, щоб його сфотографувати. Хто зможе забрати всі ці “прикраси” з каплички важко сказати. На нашу думку, вона по праву заслуговує на статус пам’ятки історії і може стати ще одним екскурсійним об’єктом на туристичній карті Косівщини.

Роман Рудник

Facebook коментарі
Share