Повномасштабне військове вторгнення росії в Україну змінило наше життя, заставило переосмислити усе, що було, і жити сьогодні, тут та зараз.
Жити з сенсом, наповнювати кожен день новими корисними справами, зосереджувати зусилля там, де це найбільше необхідно саме у визначену хвилину.
Волонтерські справи для потреб ЗСУ активісти ГО «Гуцулія» систематично фіксують, документально оформляють, але говорити про них будемо згодом, після перемоги.
А сьогодні хочемо поділитись одним із напрямків роботи, яка активно проводилась членам та волонтерами нашої громадської організації протягом травня-серпня цього року, і яка, сподіваємось, переросте у стале партнерство. Йдеться про підтримку цивільного населення у зоні активних бойових дій…
У квітні 2022 року до ГО «Гуцулія» надійшло звернення від ГО “Центр громадських та медійних ініціатив”(«Kharkiv Zero Waste») з проханням про допомогу. У складний для України час військової агресії, члени харківської громадської ініціативи «0 сміття» переїхали всією командою із зони активних бойових дій у більш безпечну Зміївську міську територіальну громаду Харківської області. Там друзі-громадські активісти організували постійну підтримку та допомогу внутрішньо-переміщеним особам, місцевому населенню й українським військовим. Разом з подоланням викликів війни, вони продовжили розвивати на Харківщині спільноту людей, що прагне жити екосвідомо, запобігати появі сміття, сортувати відходи, спрямовувати їх на переробку у відповідності до принципів Zero waste.
На момент звернення до «Гуцулії», за словами керівниці ГО “Центр громадських та медійних ініціатив” Ганни Прокаєвої (а по сумісництву ще й координаторки Zero Waste Academy, яка сьогодні в Україні є брендом якісної сучасної освіти про управління відходами) їм вдалося забезпечити речима першої необхідності близько 1000 осіб, але кількість таких людей невпинно зростає. Постійною були і залишаються потреби у ліках, їжі, засобах гігієни, одязі взутті.
У перші військові місяці Косівській громаді надходило багато різноманітних гуманітарних вантажів, що дало змогу не лише забезпечити найнеобхіднішим внутрішньо-переміщених осіб на Косівщині, але і зібрати певний резерв. Цією справою займались усі спільно: і міська влада, і волонтери, й представники різних громадських організацій та благодійних фондів, релігійних спільнот, українська діаспора з-за кордону. Запаси зі складу відвантажувались та спрямовувались за запитами з переліком визначених потреб військовим, медикам, постраждалим жителям громад Київської області, Запоріжжя.
А у травні місяці до цього списку долучилась і Харківська область. Завдяки спільним зусиллям членів ГО “Центр громадських та медійних ініціатив”, — з однієї сторони, та членів ГО «Туристична асоціація Гуцулія» у партнерстві з Косівською міською радою, – з іншої сторони, вдалося організувати 6 поставок гуманітарних вантажів у Зміївську міську громаду. За 5 весняно-літніх місяців нам вдалося відправити з Косова більше 100 коробок з дитячим харчуванням, підгузками, солодощами та іграшками для дітвори, одягом та взуттям, засобами гігієни, медикаментами, іншими найнеобхіднішими речами.
А наші колеги з ГО «Центр громадських та медійних ініціатив” скерували весь отриманий з Косівщини гуманітарний вантаж цивільному населенню з числа малозабезпечених жителів та тих, хто втратив роботу через війну, тимчасово-переміщених осіб Зміївської міської територіальної громади, військовим, які знаходяться на передовій у Харківській області.
«Відчуваю тепер, у цей період нове — утворюється колективна національна травма. Разом з тим гартується велика нація, якою буде пишатися історія. Потім це буде виключна гордість, яка затьмарить біль та розпач, смерті унікальних людей з унікальним внутрішнім світом…» – нещодавно написала на своїй фейсбук-сторінці Ганна Прокаєва…
Сподіваємось, що незабаром зможемо зустрітись з нашими харківськими друзями у Косові за чашкою запашної кави для того, щоб ділитись досвідом та генерувати нові спільні ідеї навколо питань розумного поводження з відходами. І дочекаємось того часу, коли Косів стане кандидатом на zero waste статус.