Музей інституту започаткований Олексієм Соломченком, має цінну колекцію гуцульських кахлів, виробів з металу, шкіри, дерева XIX–XX століть.
Історія зародження навчального закладу сягає ще в 1882 рік, коли «Ткацьким товариством» у Косові була заснована «Ткацька школа», приміщення якої знаходились на території сьогоднішнього гуртожитку інституту. З перших років заснування промислової школи, далі — училища, були відкриті відділи художньої різьби по дереву та столярської справи, декоративного ткацтва та килимарства, художньої вишивки, крою та моделювання.
Музей інституту декоративно-прикладного мистецтва Львівської національної академії мистецтв в Косові був заснований в 1936 році. Першим директором художньо-промислового училища став О. Г. Соломченко.
Добрий слід Соломченкових діянь – музей колишнього училища (нині інституту) — справді щедра унікальна скарбниця гуцульського народного мистецтва, окраса і гордість цього закладу та всієї Гуцульщини. З 1945 року і до останніх днів свого життя Олексій Григорович очолював цей музей — своє дітище, щораз постійно збагачуючи і доповнюючи його колекцію новими надходженнями.
При житті О. Г. Соломченка в музеї було зібрано й систематизовано понад три тисячі цінних та оригінальних експонатів.
Сьогодні це своєрідний науково-пізнавальний центр, в якому зберігається мистецька спадщина кількох поколінь відомих майстрів народної творчості Гуцульщини, кращі дипломні роботи студентів з часу заснування навчального закладу, що складають його історію, де яскраво прочитується напрямок мистецької школи.
За словами відомого кераміка Василя Стрипка та кандидата мистецтвознавства Олега Слободяна, завдяки шанобливому ставленню Олексія Соломченка до культових споруд і щирому прагненню зберегти народну культуру як феномен (а це було ще за тоталітаризму, розгулу войовничих атеїстів) ним та Галиною Кивою було врятовано від знищення класичний взірець іконопису та різьблення на дереві – іконостас москалівської церкви Святого Василія Великого в м. Косові.
Нараховуючи понад три з половиною тисячі експонатів, музей інституту щороку відвідують тисячі людей з України, Польщі, США, Канади, Японії, Австрії, Китаю, Німеччини, Франції, всього близько 50-ти країн світу.
Збірка дипломних робіт студентів навчального закладу, показує різні періоди його розвитку, спрямування мистецької школи за період другої половини ХХ ст.
Матеріали музею послужили для створення понад 40 кінофільмів вітчизняних та зарубіжних кіностудій.
На замітку
- Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва
- Кафедра Дизайну
- Про музей на сайті «ВелоКосів»