
У виставкових залах Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини відкрито виставку живопису Святослава Мартинюка, присвячену 70-літньому ювілею автора.
Святослав Леонтійович Мартинюк — директор Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, член Національної спілки художників України.
Народився Святослав Леонтійович 17 січня 1944 року в с. Підгірцях на Рівненщині. Художню освіту здобував у Львові. Навчався на відділі декоративного живопису Львівського училища прикладного мистецтва ім. І.Труша (1960-1963), а згодом — на відділі художнього скла у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (1967-1972). Навчався у Романа Сельського, Володимира Овсійчука.
Святослав Леонтійович Мартинюк творчо працює у ділянці художнього скла, дизайну інтер’єрів, живопису, має сорокалітній досвід педагогічної роботи. До переїзду у Косів працював викладачем Львівської політехніки, а згодом — на посаді професора, декана факультету дизайну Львівської академії мистецтв.
За цей час йому вдалося розвинути чимало вагомих ідей у галузі архітектурного, декоративно-ужиткового скла, дизайну інтер’єрів, станкового малярства, а також вивчення маловідомих сторінок історії гутництва в Україні та Європі, що стало основою численних публікацій і виставок, зокрема, в рамках Міжнародного симпозіуму з гутного скла. Від 2006 року Святослав Мартинюк очолює наш мистецький навчальний заклад, водночас виконує обов’язки завідувача кафедри дизайну.
У вітальній адресі ректорату, вченої ради, науково-педагогічного колективу Львівської національної академії мистецтв з 70-літнім ювілеєм Святослава Леонтійовича, зокрема, зазначено: «У вашій особі зібралися кращі якості митця, педагога, дослідника, організатора мистецької освіти та художнього життя в Україні, людини високих морально-етичних принципів, національного і державницького масштабу… Очолюючи від 2006 року Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ, вам вдалося оптимізувати діяльність цього шанованого навчального закладу, зміцнивши його науково-методологічну, творчу і матеріальну бази. Своїм особистим прикладом як адміністратора, педагога, митця і вченого вам вдається наснажити середовище своїх колег вищими сенсами в професійній діяльності, мотивувати їх на самовдосконалення і нові горизонти творчості».
Щирі слова привітань з нагоди ювілею і відкриття персональної виставки висловили поважні гості цього заходу — декан УГКЦ о. Роман Іванюлик, проректор з наукової роботи ЛНАМ, професор Роман Яців, завідувач районного відділу освіти Володимир Козьменчук, перший ректор Косівського інституту Катерина Сусак, заступник директора КІПДМ ЛНАМ з наукової роботи Марія Гринюк, заступник директора з навчальної роботи Василь Дутка, завідувач кафедри історії мистецтва Олег Слободян, завідувач кафедри образотворчого мистецтва та академічних дисциплін Валентина Молинь, завідувач музею Любов Ілюк, колеги-викладачі Василь Бойчук та Анатолій Калитко, друзі ювіляра з Косова та Яворова, студенти.
Впродовж своєї творчої діяльності Святослав Мартинюк був учасником багатьох виставок в Україні, Польщі, Словенії. 1997 року влаштував персональну виставку своїх творів у Львові.
Косівчани мали можливість ознайомитись з живописом ювіляра на «Виставці одногрупників» у залах Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2009), на якій експонували свої творчі роботи Святослав Мартинюк (пейзажний жанр, натюрморт), Василь Бойчук (пейзажний жанр) та Лідія Луканюк (розпис на склі). Виставка представила частку творчого доробку трьох одногрупників, які навчалися на відділі художнього скла Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, а через чотири десятиліття волею долі всі троє стрілись у Косові.
Експозиція нинішньої ювілейної виставки живопису Святослава Мартинюка у трьох залах музею налічує більше п’яти десятків робіт. Це нові твори «косівського періоду» виконані впродовж 2009-2013 років. Художник працює переважно в техніці олійного живопису та акриловими фарбами. Ми бачимо добре знайомі мотиви «Косів» (2009), «Під міською горою» (2011), «У сутінках» (2010), «Сніг у Косові» (2009), представлені в характерній для автора манері. Певний шарм львівської школи живопису присутній у творах «Голубий вечір» (2012), «Багряний верх» (2010), «Осінній мотив. Рибниця» (2010). Цікавою в етнографічному плані є багатофігурна композиція «Коляда» (2011), зафіксована живописними засобами на присілку в Яворові «Хата Дмитра Шкрібляка» (2010).
Прості й невибагливі мотиви, правдивість відтворення природнього оточення, фрагментарні зображення й багатопланові композиції передають певний спокій та розміреність.
Привертають увагу нескладні за композиційним розміщенням, однак досить детально прописані натюрморти.
Про «магнетизм середовища» говорив на відкритті професор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців: «Представлені твори засвідчують, що Святослав Леонтійович не тільки прекрасний керівник, сучасний ерудований організатор мистецького й навчального процесу, а й надзвичайно чудний митець, який програмує свою творчість відповідно до свого світовідчуття. Я свідомий того, задумуючись над творами Святослава Леонтійовича, наскільки йому було непросто й відповідально, відчуваючи це середовище, цей магнетизм Косова і Гуцульщини в цілому, підкоритися напевно, цій магії, змінити дещо свої творчі інтонації, віддатися цілковито з великою любов’ю цьому середовищу за допомогою пейзажу і натюрморту.
Ця виставка приваблює багатьма професійними властивостями, але найбільше — тією чуттєвою складовою розуміння українського пейзажу як феномену мистецтва. Автор чуйно вбирає в себе поліфонію значень, звуків і метафізичних сенсів, які приховані в горах, які конфігуруються прекрасними жителями Гуцульщини. Все це на підсвідомому рівні спрацьовує на те, як відчуває це середовище Святослав Леонтійович, які мотиви він вибирає для своїх творів. Дуже імпонує, що ця виставка представляє лише два жанри, але настільки багато розкриті в типологічному сенсі: панорамні зображення, фрагментарні зображення, бліц-враження й такі твори, які належать до категорій картинного образу».
Виставка живопису Святослава Леонтійовича Мартинюка лише фрагментарно розкриває це ім’я, його неординарну творчу особистість як педагога, митця, дослідника, організатора-керівника в галузі мистецької освіти і мистецтва України, який нагороджений золотою медаллю Академії мистецтв України.
Вітаючи з ювілеєм, бажаємо Вам, Святославе Леонтійовичу, міцного здоров’я, творчої наснаги та подальших мистецьких здобутків.
Валентина Молинь,
кандидат мистецтвознавства, член Національної спілки художників України, доцент, завідувач кафедри образотворчого мистецтва КІПДМ ЛНАМ.
«Гуцульський край», №5, 31 січня 2014 року