
Чи Ви знаєте що таке котильон? Оце, сидячи в укритті та очікуючи завершення тривоги, вирішила написати трохи про традиції, що були притаманні українцям під час неспокійних воєнних років початку ХХ століття.
Котильони – невеликі бісерні п’ятикутнички з петелькою вгорі, які дівчата плели на щастя і дарували своїм коханим, що вирушали на війну.
Їх вояки для паради вішали на ліву нагрудну кишеньку (ближче до серця), а коли йшли у бій, то загортали у середину. Коли куля потрапляла в район серця, часто застрягала, наштовхуючись на ось ці бісерні обереги, які, в такий, спосіб рятували життя.
А ще хлопці часто вихвалялися і хизувалися у кого котильон кращий! Мовляв, кого дівчина більше любить!-))
Я переконана, що свою назву він взяв від однойменного давнього французького танцю, який став неймовірно популярним за землях Гуцульщини, Буковини, Опілля і Західного Поділля кін. ХІХ-поч. ХХ століття, нагадує вальс у пришвидшеному темпі і поклав початок, так званим, “котильйонним забавам”. Вони полягали в тому, що дівчина дарувала вподобаному хлопцеві зроблену власноруч прикрасу.
За це, у знак вдячності, парубок частував її цукерками. Такий обряд декларував взаємну симпатію і часто сприймався паруванням в очах громади. Пізніше котильони (котильйони) дівчата, сестри та матері, дарували хлопцям, що вирушали на війну, у якості оберегів.
Кожен котильон був неповторним. У нього впліталися рослинні та геометричні орнаменти, українська символіка, герби, ініціали вояків, птахи (вважалося, що птаха закликає долю) і т. інше… Котильон первинно дарувався під час “котильованого вальсу” чи “котильйонних забав” (місцевий діалект).
Назва танцю, безперечно, є набагато давнішою ніж назва традиційного українського атрибуту початку ХХ століття.
Така традиція зафіксована дослідниками тільки на теренах Західної України. Принаймі, поки що…
Пізнаваймо своє!
Україна переможе!
Слава Україні!!!
Коментарів: 1
Тарас, 07.04.2022 о 22:10
Цікава стаття, актуальна!