Чи Ви знаєте що таке котильон? Оце, сидячи в укритті та очікуючи завершення тривоги, вирішила написати трохи про традиції, що були притаманні українцям під час неспокійних воєнних років початку ХХ століття.

Котильони – невеликі бісерні п’ятикутнички з петелькою вгорі, які дівчата плели на щастя і дарували своїм коханим, що вирушали на війну.

Їх вояки для паради вішали на ліву нагрудну кишеньку (ближче до серця), а коли йшли у бій, то загортали у середину. Коли куля потрапляла в район серця, часто застрягала, наштовхуючись на ось ці бісерні обереги, які, в такий, спосіб рятували життя.

А ще хлопці часто вихвалялися і хизувалися у кого котильон кращий! Мовляв, кого дівчина більше любить!-))

Я переконана, що свою назву він взяв від однойменного давнього французького танцю, який став неймовірно популярним за землях Гуцульщини, Буковини, Опілля і Західного Поділля кін. ХІХ-поч. ХХ століття, нагадує вальс у пришвидшеному темпі і поклав початок, так званим, “котильйонним забавам”. Вони полягали в тому, що дівчина дарувала вподобаному хлопцеві зроблену власноруч прикрасу.

За це, у знак вдячності, парубок частував її цукерками. Такий обряд декларував взаємну симпатію і часто сприймався паруванням в очах громади. Пізніше котильони (котильйони) дівчата, сестри та матері, дарували хлопцям, що вирушали на війну, у якості оберегів.

Кожен котильон був неповторним. У нього впліталися рослинні та геометричні орнаменти, українська символіка, герби, ініціали вояків, птахи (вважалося, що птаха закликає долю) і т. інше… Котильон первинно дарувався під час “котильованого вальсу” чи “котильйонних забав” (місцевий діалект).

Назва танцю, безперечно, є набагато давнішою ніж назва традиційного українського атрибуту початку ХХ століття.
Така традиція зафіксована дослідниками тільки на теренах Західної України. Принаймі, поки що…

Пізнаваймо своє!
Україна переможе!
Слава Україні!!!

Роксоляна Шимчук

Share