Оглядовий майданчик, оглядова платформа — майданчик, зазвичай розташований на значній відносно прилеглої місцевості висоті, що дозволяє спостерігати панораму або конкретний об’єкт.

Майданчики такого типу можуть бути пласкими вершинами гір чи пагорбів, частинами будівлі (наприклад, башти або хмарочоса), спеціальними спорудами в зручних місцях природної топографії, як край ущелини або схил гори.

До природних оглядових майданчиків належать додатково не обладнані топографічні об’єкти, що за своєю природою дозволяють спостерігати панораму навколишньої місцевості: гори, пагорби, краї ущелин, ярів тощо. Одне з найвідоміших місць такого типу в Україні — панорама Дністровського каньйону в районі «Бакота».

В місцях з розвиненою туристичною інфраструктурою природні оглядові майданчики задля безпеки відвідувачів обладнані поруччям або парапетом, інколи — захисною сіткою. В залежності від місця розташування існує прагнення звести до мінімуму такі технічні елементи, щоб не псувати первинний вигляд природних об’єктів.

З метою розвитку туризму і залучення більшої чисельності відвідувачів, в туристично привабливих місцях створюються штучні оглядові майданчики. Вони зазвичай розташовуються аналогічно до природних майданчиків, а їхня технічна складність лежить в широкому діапазоні від найпростіших дерев’яних помостів до складних інженерних конструкцій вартістю в десятки мільйонів доларів із застосуванням сотень тонн бетону, сталі і скла.

Відкриті оглядові майданчики краще підходять для перегляду та фотографування, хоча здебільшого вони так само обладнані поруччям, парапетами, захисною сіткою або з усіх боків закриті склом.

Деякі платформи, розташовані в місцях розвиненої туристичної інфраструктури, додатково мають сидіння, телескопи тощо. Нещодавно на Косівщині відкрилось кілька нових оглядових майданчиків, про які я розповім в даній статті.

1. Оглядовий майданчик над Гуком (Косів)

Варто відзначити новий оглядовий майданчик на ріку та водоспад, який відкрили в 2019 році, по вулиці Франка в Косові.

Оглядовий майданчик над Гуком Косів

Цей туристичний об’єкт вже встиг стати популярним як серед туристів, адже розташований на шляху Косів-Верховина, так і для місцевих, де вони часто відпочивають. З майданчика відкривається чудовий краєвид на річку Рибницю та навколишні лісові пейзажі. В межах річки Рибниці розкинувся водоспад Косівський Гук. Дорога лежить через адміністративний торговий центр міста – майдан Незалежності – до с. Город. Цей об`єкт вже став улюбленим місцем косівчан та гостей міста. З майданчику відкривається краєвид на річку Рибницю та лісові пейзажі. В межах річки Рибниці розкинувся водоспад Косівський Гук. Дорога лежить через адміністративний торговий центр міста – майдан Незалежності – до с. Город. Оглядовий майданчик на повороті біля ресторану “Водограй”.

Найвідомішим водоспадом Косова є, звісно, легендарний водоспад Гук на річці Рибниця. Проте, через жахливі повені 2008-2010-х років в Карпатах він був сильно пошкоджений валом з каміння, що проносився річкою два роки. Зараз він доступний для огляду, проте з меншою висотою через зміну дна річки – така вона невблаганна сила природи.

Також біля Гуку розташована найромантичніша «качалка» в Україні. Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.

В Косові створили «найромантичнішу качалку» в Україні. Саме так туристи та гості міста називають спортивний майданчик, який побудували місцеві жителі вулиці над Гуком. Сам майданчик розташований на березі річки Рибниця, поряд з найвідомішим туристичним обєктом міста — водоспадом Гук. І хоча повені 2008-2010 років неодноразово руйнували майданчик, проте місцеві активісти за ініціативи таксиста Василя Крицкалюка знову відновили його для всіх бажаючих.

Тут дружно займаються спортом та й просто відпочивають на природі діти, молодь, дорослі та старші чоловіки. А якщо гарна погода, то із задоволенням купаються в гірській річці! Дівчата в цей час або приєднуються до work-out тренувань за компанію з хлопцями або підтримують їх морально відпочиваючи на встановлених лавках. Місцеві жителі посадили навіть квіти в спеціальній клумбі, а також регулярно проводять акції прибирання набережної міста Косів на Гуці та Скалах!

2. Оглядовий майданчик на горі Острий (Косів)

Остра (Острий), з висотою 584 метри, гора на межі міста Косів та села Город, «Острий» по-гуцульськи означає гострий і це дійсно відповідає стрімким скелястим схилам гори.

Оглядовий майданчик на горі Острий (Косів)

Через пожежу на вершині гори і, як наслідок, відсутність дерев – гора стала приваблива через неймовірні краєвиди. З Острого, як на долоні, — видно весь Косів та сусідні села.

Також, добре проглядаються і всі «горби», що оточують наше рідне місто немов підковою: гора Михалків (найвища точка Косова), Міська Гора, хребет Каменистий, Голиця та Сопка (Стіжки, Зіняків Верх).

Під горою біжить струмок, який живить форельні господарства, що розташовані неподалік, на вулиці Івана Франка. Це досить відомий туристичний об’єкт Косова, який ви можете відвідати після походу на Острий і смачно пообідати та загалом гарно провести час.

В 2016 році, за ініціативи активіста та тургіда Тараса Пасимка, з Програми розвитку туризму в районі профінансовано оглядовий майданчик, який збудував та облаштував НПП «Гуцульщина». Місцина стала улюбленим місцем відпочинку косівчан і туристів, а влітку активно використовується для занять йоги.

На маршруті присутнє маркування, а також лавочки і альтанки для комфорту подорожуючих. Під хребтом Острий також є каскад із п’яти «таємничих» водоспадів! Протяжність маршруту – 1 км, Тривалість переходу – 40 хв.

3. Оглядовий майданчик на село Космач

Село Космач, що на Івано-Франківщині, найбільше в Європі — розкинулося на площі  84 кв. км, має 32 гірські присілки.

Слово «Космач» мовознавці тлумачать як «Келія Сонця». В космацьких одязі, вишивці, ткацтві, писанці переважають жовтогарячі барви.

На перевалі досить давно, ще за Австрії, було збудовано оглядовий майданчик, звідси чудова панорама на село Космач та на його численні присілки. Це оглядовий майданчик, де колись панство збиралося, щоб винайняти помешкання на відпочинок в карпатській «чаші сонця».

З оглядового майданчика відкривається гарний вигляд на Космач. Величезною перевагою є те, що сюди дуже легко дістатися, адже майданчик розташований безпосередньо біля центральної дороги. Також тут є місце, щоб припаркувати авто.

В 2020 році, оглядовий майданчик, що знаходиться під вершиною Гаршиця, був оновлений і став більш доступним для поціновувачів краєвидів Космача.

Від оглядового майданчика дорога йде вниз до центру села, до речі дуже оригінально зробленого. Наче готова рамка до світлини на згадку. На майданчику є багато валунів, на яких можна сидіти і милуватись природою. Дійти можна по дорозі від села Космач. Висота над рівнем моря 778 м.

По дорозі із Яблунова до Космача є три місця, де варто зробити зупинку:

Перше таке місце – водоспад на річці Рушір. Маленький водоспад, висотою 4 метри ховається від допитливих очей туристів за 9 хв їзди (7 км) від центру Яблунова ліворуч від дороги біля закинутої бази «Смерічка». Знайти його зовсім нескладно. Навпроти – доволі велика рекреаційна зона, де можна «перекусити» та відпочити.

Друга зупинка – нафтові джерела. Територія навколо Космача багата на природні копалини – сіль і навіть нафту. Звісно, для промислового видобутку її замало. Але такі нафтові калюжі поширені на першому підйомі уже на території села. Місцеві мешканці таким розчином укріплюють дахи своїх будинків.

Третя зупинка – панорамний оглядовий майданчик на спуску безпосередньо у село. Найвідоміші фотографії села зроблені саме з цього місця.

4. Оглядові майданчики на водоспади «Сріблясті Гуки» (Шешори)

Шешорські водоспади розташовані на р. Пістинці в межах центральної частини с. Шешорів.

Малий водоспад розташований за 200 м вище по течії, а Великий — за 100 м нижче від моста, що веде до турбази.

Водоспади утворені на виходах пісковиків, конгломератів, роговиків. Висота падіння Малого водоспаду — 2 м , Великого — 5 м. Великий Шешорський Гук — один з найкрасивіших у Карпатах водоспадів з висотою падіння 5 м та площею 0.5 га. Над ним завжди стоїть хмара водяного пилу, гуркіт потрясає скелі.

Долина в районі водоспадів каньйоноподібна, дуже мальовнича. Це улюблене місце відпочинку не лише туристів, а й численних жителів Косівського та інших районів, Коломиї. Варто відзначити, що шешорські водоспади постраждали від повеней, але не так сильно як Косівський Гук, хоча теж зменшились у висоті.

Цей маршрут дуже популярний, як серед туристів, так і серед косівчан, адже на своєму шляху захоплює аж 9 туристичних об’єктів. Три в селі Пістинь: джерело Соляна криниця, найстаріший храм Гуцульщини Церква Успіння Богородиці і джерело Іванова криничка. А в Шешорах — шість: відомі Сріблясті водоспади (гуки), відновлена криївка УПА, водоспад біля криївки, печера Довбуша, водоспад біля печери та полонина Росохата.

5. Оглядовий майданчик під Сокільською скелею (Тюдів)

Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, популярний об’єкт туризму в Україні.

Сюди можна піднятись сходами від водоспаду Сикавка і потрапити на обладнаний оглядовий майданчик з прекрасним видом на Сокільську скелю і долину Черемоша. У хорошу походу тут можна придбати сувеніри та дари лісу, якими торгують місцеві жителі.

Розташована в масиві Покутсько-Буковинські Карпати, при автошляху Чернівці — Путила (Т 2601), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта, на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам’яні осипища.

Сокільська скеля наочно демонтрує деформацію флішу, викликану горотворними рухами земної кори. Біля південної частини скелі розташований один з перших на Гуцульщині пам’ятник Т. Г. Шевченкові. Неподалік від скелі (і пам’ятника Шевченкові) розташований водоспад Сикавка.

І ось на цьому містично загадковому місці у 1862 році — в річницю смерті Великого Кобзаря прогресивні місцеві гуцули-каменярі витесали з гірського каменя перший не лише на Гуцульщині, а й в Україні публічний пам’ятник славному синові України Тарасові Шевченку. За місцем розташування нема йому рівних у світі і піднімається він на один рівень хіба що з тим, що височіє на Чернечій горі на берегах Дніпра-Славутича біля Канева.

Тепер з високої Сокільської скелі бронзовий Тарас мудрим зором оглядає захмарне високогір’я, бистроплинний Черемош, галицький і буковинський краї. Біля його підніжжя б’є джерельний потік Сикавка, який утворює неповторний водоспад. І знову біля Кобзаря збираються сини України, які в конкретних справах здійснюють заповіт Тараса про побудову вільної, незалежної України.

Сучасний монумент зображає поета у зрілому віці, у повен зріст. Пам’ятник висотою біля 2,5м стоїть на кам’яному постаменті висотою 2 м. У далекому 1896 р біля південної частини Сокільської скелі було встановлено монумент на честь Тараса Шевченка у вигляді обеліска-колони, на якому було викарбовано слова поета: “Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде!”. Монумент був встановлений на громадські кошти, зібрані жителями сіл Великий та Малий Рожин, Тюдів, Розтоки. Дослідники вважають, що це був один з перших, а можливо і перший, пам’ятників Кобзареві на території усієї Західної України.

Монумент спромоглися відновити з ініціативи місцевих мешканців лише у 1990 р. до 175-річчя від дня народження Тараса Шевченка, про що свідчить меморіальна табличка, встановлена у ті роки. Фігуру поета виконали скульптори Володимир і Василь Одрехівські.

6. Оглядовий майданчик на горі Михалкова (Косів)

Гора Михалків, з висотою 812 метрів, — є найвищою точкою міста Косів та села Город.

Один з найпопулярніших туристичних маршрутів серед косівчан та гостей міста. З вершини відкривається захоплююча панорама, – Косів видно як на долоні і навколишні села теж.

Нещодавно на вершині гори спорудили оглядовий майданчик у формі дерев’яної альтанки. В добру погоду, з Михалкової можна навіть побачити найвищу точку України — гору Говерлу (на південному заході).

В 2020 році відбулося створення та освітлення туристичного маршруту з встановленням оглядового майданчика на горі Михалкова в селі Город Косівського району.

На горі Михалків розташований канатно-бугельний підйомник, збудований ще у 1975 році. Його довжина — 1400 м., а перепад висот 250 м. Є траси середньої і високої складності. Зараз йде активне відновлення потужностей підйомника, на базі Городівської гірсько-лижної школи.

Прогулянка з тривалим відпочинком на самій вершині ( а це — чудове місце для огляду в усі сторони горизонту) займе 3–3,5 години. Для туристів, що прибули з долів і ніколи не бували в Каратах, вона буде першою найвищою горою. Ґрунтовою дорогою, що повільно підіймається вгору, зеленим коридором дійдете до роздоріжжя, де сходяться три дороги. Тримайтеся правої сторони. Ця дорога приведе вас до канатно-бугельного підйомника, збудованого ще у 1975 році.

І ось ви на Михалковій горі. Такої краси  годі шукати десь-інде. З вершини відкривається панорама Косова та навколишніх сіл, а ген там праворуч в’ється вдалині швидкоплинний, оспіваний у піснях Черемош, що розділяє два прекрасні регіони України — Буковину і Галичину. А перед вами, від сходу до заходу, — фантастична панорама гір. Здається, немає їм ні кінця, ні краю. В добру погоду на південному заході можна навіть побачити легкі контури цариці українських Карпат — Говерли.

7. Оглядовий майданчик на Міській горі (Косів)

Міська — гора в центрі Косова, з висотою 450 метрів на рівнем моря.

У ХVІІ-ХVІІІ століттях на горі існувала фортеця, завданням якої було дати захист мешканцям міста під час набігів кримських татар та від нападів опришків. Рештки валів виразно видно й сьогодні.

На вершині видніються фантастичні скелі — це відслонення неогенових пісковиків кайнозойської ери (утворилося 20-10 млн. років тому).

Міська гора розташована в місті Косові на лівому березі річки Рибниці. Насправді, Міська гора це найлегший пішохідний маршрут в Карпатах, ідеальний для туристів, як і маршрут в Косові на гору Острий.

З Міської гори відкриваються захоплюючі види на місто і його околиці, на найближчі гірські хребти. Через Міську гору у Косові також проходить велосипедний маршрут «Оглядовий».

З вершини відкривається панорама міста та прилеглих сіл, вигляд на Покутсько-Буковинські Карпати. В хорошу погоду добре видно не лише весь Косів, але і найвищу точку міста — гору Михалків, а також гору Зіняків Верх (Сопка). На горі ростуть унікальні для Прикарпаття чорні альпійські сосни, а також є листяні та хвойні насадження, зарості білої акації.

Традиційно екскурсія містом починається від Міської гори. Як на мене, то найкращий час для відвідування Міської — це зимова ніч. Коли Карпати вкриті снігом, а навколишні населені пункти світять різнокольоровими вогнями — враження таке ніби і не в Косові, а десь в Лас-Вегасі.

8. Оглядовий майданчик на горі Буковець-Річківський у Снідавці

На сьогоднішній день, ця «конструкція» знаходиться на стадії будівництва. На бетонному постаменті стоїть 3-метрова статуя Ісуса Христа, над якою працював відомий скульптор.

З оглядового майданчика відкривається вид не тільки на мальовничі краєвиди Карпат, а також на три церкви, в трьох різних селах нашого району.

А наголовніше, цей оглядовий майданчик зведений на честь нашої спільної перемоги над російським ворогом. До речі, збудований оглядовий майданчик для людей, на власні кошти місцевого жителя.

Поруч із майданчиком є ще три цікаві туристичні локації у селі Снідавка: Верхні Терношори, сироварня “Далекі Гори” та Нижні Терношори (Терношорська Лада).

Гора Буковець-Річківський (1060 м) – це суцільна полонина, на відміну від сусідніх хребтів, тому краєвиди та енергетика дуже схожі на легендарний Свидовець в мініатюрі. Це означає, що вона повністю «лиса», тобто незаліснена. Тому десь із середини підйому вже видно всі сусідні гори на 360 градусів. Хоча варто бути уважним, адже на пасовиськах і на дорозі є багато корів, коней і биків.

 

Як відомо, найкращий спосіб мандрувати до оглядових майданчиків на Косівщині – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів та gps-треки описані мною на сайті «ВелоКосів».

Автор тексту, фото і треків — Тарас ПАСИМОК
Фотографії: Андрій Близнюк, Станіслав Михайлюк

Facebook коментарі
Share