Музей створений у с. Яворів 9 жовтня 1961 року, переданий Яворівській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. у 2004 році.
Музей розміщений на третьому поверсі школи. Це одна кімната площею 36 м.кв. Загальна кількість експонатів — 255 (основний фонд).
Профіль музею — мистецький. Цікавими є речі, виготовлені з дерева, різьблені шкатулки, керамічні вироби, домоткані ліжники. Саме Яворівський ліжник є одним з найпопулярніших видів інтер’єрного ткатцтва, що виконує вжиткову і декоративну функції.
В музеї періодично оформляється виставка учнівських робіт по дереву, проводиться пошукова робота.
Про Яворів
Яворів — це унікальне гуцульське село з давніми славними мистецькими традиціями. Тут вирізняються два основних стержні народних художніх промислів: зародилась і розвивалась гуцульська плоска різьба на дереві та ліжникарство. Але з давних давен самобутні народні умільці різьбярі, ліжникарі, вишивальниці, мосяжники, боднарі, писанкарі жили і творили в цьому славному селі і тим самим прославляли Яворів і всю Гуцульщину.
У Яворові розвивалися не тільки такі види художніх народних промислів, як різьба на дереві і ліжникарство, але й інші види самобутнього народного мистецтва і виготовлялись ужиткові предмети: ткані вироби із саморобного полотна та шерсті — сорочки, запаски, гачі, сардаки; вироби із шкіри — кожухи, постоли, кептарі, які прикрашали різноманітними візерунками.
Майстри–мосяжники виготовляли топірці, палиці, люльки, пістолі та інші вироби, серед яких навідоміші П. Гондурак (Кікіндак), К. Рибенчук, Ю. Копчук (Яковейчин), М. Копчук(Іванчуків), Ф. Шкрібляк (Козмишин); серед боднарів — Н. Копчук (Іванишин), П. Копчук (Кушнирук).
Яворівська ЗОШ І-ІІІ ступенів стала педагогічним експериментальним майданчиком в Україні з досвіду впровадження регіонального етнографічного компонента в сучасному освітньому просторі. Близько 50 років працює директором школи Лосюк П.В., член-кореспондент Національної академії педагогічних наук, кандидат педнаук, народний вчитель України. Ним започатковане вивчення гуцульщинознавства в школах гуцульського регіону, видано близько 30-ти книжок (посібників, хрестоматій, довідників). Його авторський проект Яворівський центр народного мистецтва «Гуцульська гражда» знайшов підтримку в Державній програмі.
Фотографії Тараса Пасимка