У 1997 році будівництво закінчено і освячено церкву Співстраждання і Різдва Пресвятої Богородиці (УГКЦ). Священиком Яблунівської церкви є о. Дмитро Погорілий.
Греко-католицька церква в Яблунові побудована в другій половині XVII ст. У візитаційних записах греко-католицької єпархії зазначено, що «у містечку Яблунові є церква Різдва Найсвятішої Діви Марії з трьома банями, ґонтами покрита». Біля церкви були резиденція священика, школа і цвинтар. Греко-католиків тоді було до 50 сімей. Відомо, наприклад, що у 1738 році священиком був Матій Терлецький, а у 1752 році — о. Василь.
На жаль, українська громада не зміцнювалася ні кількісно, ні якісно. Більш активними в громадському та господарському житті містечка ставали приїжджі жиди та шляхтичі. Українці не мали змоги ремонтувати церковну споруду, яка простояла понад 100 років. Архівні матеріали не зафіксували причини закриття церкви. Проте за тодішньої шовіністичної політики польської держави ця будівля могла згоріти, а чи могла бути визнана аварійною спорудою. Так чи інакше Яблунів залишився без церкви. Греко-католики Яблунова відвідували горішню церкву села Стопчатова. На початку XIX ст. ця церква згоріла, і в 1825 році збудовано і освячено нову церкву св. о. Миколая, яка була знищена під час Другої світової війни і наново відбудована у 90-х роках XX ст.
У Яблунові була збудована велика синагога. Знаменита яблунівська божниця мала стінописи найвищої мистецької вартості, проте і вона згоріла в полум’ї Другої світової війни. У 20-х роках минулого століття керівником жидівської релігійної громади в Яблунові був рабин Кальман Цукерман. Жидівське населення Яблунова невпинно зростало. Якщо в 1738 році було 50 жидівських сімей зі 105, то до 1938 року їхня частка складала близько 80%. Побіля українського цвинтаря зі східної сторони з’явився жидівський, а польський цвинтар перенесено за річку, на Іванівну.
У 1997 році будівництво закінчено і освячено церкву Состраждання і Різдва Пресвятої Богородиці. Священиком Яблунівської церкви є о. Дмитро Погорілий. За останні роки в Яблунові збудовано монастир і багато каплиць.
Коментарів: 1
Крізь століття, епохи та війни: історія церкви у Яблунові | Яблунівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, 26.05.2023 о 10:16
[…] дослідженням Василя Курищука розповість історію про церкву в Яблунові, що на […]