Наближаються літні ферії. Багато людей виїзджає на відпочинок: хто до родини, хто до знайомих, хто на літнища, які здобули розголос та рекляму. Але є в наших горах, особово на Гуцульшині, місцевости, куди варта виїхати, хоч ніхто про них не пише, не рекламує, як голосні і знані села в долині Рибниці, Прута, Лімниці та Стрия з Опором.

До таких кліматичних місцевостей належить Космач за Коломиєю — маловідомий широкому загалові нашого громадянства. Причиною мабуть тяжкий досі доступ до Космача. Але від 1934 р. комунікаційні відносини зовсім змінилися. Комунікація наладнана як слід. З Коломиї зі стації два рази денно виїзджає туди автобус і за годину їзди ви вже в центрі села, у Космачі. Автобус з Коломиї до Космача коштує 3 зл. і має безпосереднє сполучення без пересідання.

Космач — це по Жабю найбільша гуцульська громада. Простір Космача виносить 40 км.кв. Населення доходить до 4500 душ. Положений в широкій долині над Пістинькою та її гірськими допливами. Окраїнні оселі — громади Мел, Дощіний, Багна, Бані, Ставник, Завоєла, Буковець розкинені по сумежних верхах та мають чудові гірські краєвиди. Чудовий також краєвид при вїзді до села з Рунку. Як на долоні перед вами неначе писанка гуцульське село.

Космацькі види. Фото з газети «Діло» 1935 рік.

Космацькі види. Фото з газети «Діло» 1935 рік.

Має Космач і своє корисне кліматичне положення, бо сягає до 640 м понад рівень моря, у долині, що її хоронять гори від західних та півн. вітрів. Має сильне соняшне насвітлення та відсвіжуючі купелі в бистрій Пістинці. Є тут кілька сильних джерел солянок та джерела залізної води, досі ніким не використані.

Кімнати на літо можна винаймити у місцевих гуцулів за дешеву ціну. Заможніші гуцули мають просторі, чисті та вигідні хати. Кімната з кухнею місячно від 25–35 зл. Паливо до кухні вчисляється у винаєм кімнати. Родини, що ведуть кухню у власній управі, можуть на місці дістати всі продукти в місцевій кооперативі, а ярину довозять огородники з долів. Можна також дістати дешеві обіди у ресторанах та домашні у приватних родин. На місці є лікар, дентист, почта, телеграф, телефон, стрижій, фотограф чого ще душа бажає?!

Із Космача можна організувати кількагодинні прогульки на Мел. Дощіний, Клифу, до Брустур, Акрешор; однодневні на Ґрегіт, Лисину, Ротило; кількадневні на Писаний Камінь, в долину Білого і Чорного Черемоша, на і Говерлю.

Найбільшою атракцією Космача є гарна ноша гуцулів, не знищена ще впливами міста. В неділі і свята, коли гуцулів стягнеться з верхів на доли до церкви, око не може відірватися від багацтва колірів І краси вишивок. Кожна річ, що її носить гуцул чи гуцулка це тонко, по мистецьки виконана річ; постоли, тайстри, мережані сорочки, киптарі, капелюхи, це незвичайні зразки народнього мистецтва. Космач здається у вишивках не має рівні поміж іншими гуцульськими селами.

Має Космач і інші особливости —  є тут старенька церква з XIII. ст,, до якої молитися заходив Довбуш; недалеко церкви показують місце, де стояла хата Дзвінчуків, в якій так трагічно скінчив життя Довбуш.

Є тут величава, простора нова церква в центрі села, прибрана вишиваними рушниками, обрусами, ліжниками, хоругвами в гуцульському стилі, так що уявляє собою в мініятурі етнографічний гуцульський музей. На цвинтарі біля старої церкви на видному місці при дорозі могила молодого Кіфяка: аж тут відпочиває той невтомний спортовець-лещетар.

Найбільшою цінністю це те, що гуцули з Космача не калічать перед кожним сурдутовцем своєї мови польською мовою, якої не знають. Які прикрі та пригноблюючі факти з Долини Прута, Рибниці та Чорного Черемоша.

Гуцули з Космача, особливо молодь, — це національно свідомий елемент, про що свідчить величавий Народній Дім та будови в ріжних кутах будинків під приватні Рідні Школи (Рушір, Ставник та інші).

Гуцули з Космача з природи дуже інтелігентні, ввічливі, а при цьому підприємчиві. Про красу та своєрідність краєвидів свідчить от хоч би факт, що кілька літ тому був тут зі своєю школою артист Новаківський зі Львова. Деякі його учні ще й тепер тут проживають та студіюють.

Цього року Товариство Опіки над Молодю організує коло Космача табор-оселю для молоді. І вибрало добре місце, бо досі наша, молодь бокує від Гуцульщини, тоді коли таборами польської молоді вкрита ціла Гуцульщина.

З українських літників приїжджають сюди майже постійно: пп. Колесси, І Герасимовичі, Тарновецькі зі Львова, Заяці з Перемишля, Добрянські з Кракова, Николишини з Коломиї. Для інтелігенції з Покуття і Поділля найкраще і найближче місце для відпочинку і підкріплення здоровля.

Ближчі інформації щодо помешкання можна дістати в парохіяльному уряді в Космачі.

Прислав Богдан Павлюк

Share