25 жовтня, в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини, відомий верховинський фотохудожник Руслан Трач представив свої нові роботи в рамках проекту «МольфART — Геометрія шляху», а також поспілкувався із присутніми на тему пошуку внутрішньої гармонії. І хоча презентація тривала близько двох годин, косівчани не хотіли розходитись, — настільки цікавою була ця неординарна подія. Виставка діятиме до 20 листопада, отож всі охочі, які з певних причин не змогли потрапити на презентацію, — мають ще шанс отримати свою «дозу» візуального сучасного мистецтва.

«МольфART — Геометрія шляху» — це нова колекція фоторобіт Руслана у форматі мандал. Мандала – сакральний символ складної геометричної структури, який в багатьох культурах інтерпретується як модель Всесвіту, «карта космосу», вираження усього. Типова форма мандали — зовнішнє коло з вписаним у нього квадратом, куди поміщено внутрішнє коло (часто сегментоване). Мандалу часто зображають на підлогах, стінах і стелях, килимах, інших об’єктах. Мандали вважають символом людської досконалості.

Окрім цікавого спілкування із Русланом, в рамках виставки, відбулося знайомство косівської публіки із творчістю відомої чернівецької письменниці, журналіста та поетеси родом із Кобак – Іванкою Стеф’юк. Вона почала писати вірші під впливом творчості Руслана — в нестандартній ритміці та з яскравими метафорами, з додаванням «смачної» гуцульської лексики, для підсилення образності. Косівчани сприйняли поезію Іванки дуже добре, а також змогли насолодитись дикими ламаними мелодіями варганів та дримб.

Руслан став відомим в Україні та на Гуцульщині завдяки оригінальним автентичними фотографіями в проекті під назвою «Инчий світ». Він є автором та учасником багатьох виставок та заходів, спільно з іншими талановитими людьми, в різних галузях мистецтва. Він також автор книги «Працювати…Жити фотографом», яка побачила світ в 2016 році. Р. Трач працює в жанрі «гуцульського фентезі» з елементами містики та магії. Але головна його місія в переосмисленні древнього культурного надбання Карпат та сучасна інтерпретація та адаптація в епоху постінформаційного суспільства.

Він легко та вміло поєднує художні образи фотографії, поезії і музики — він ніби потужний магніт – притягує до себе творчих людей, що працюють в напрямку створення сучасних форм мистецького самовираження на основі гірської автентики. Руслан Трач без перебільшення творить і символізує сучасну культуру Гуцульщини, тому і зміг здобути популярність серед тисяч прихильників в Інтернеті і стати частим гостем арт-центрів по всій Україні. Приємним є і той факт, що велика кількість моделей у фотосесіях Трача саме з Косова.

Нова виставка Р. Трача в Косові представлена завдяки старанню та зусиллям нового директора Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини Вікторії Яремин, яка змогла за короткий час перетворити музей із типової державної культурної установи в повноцінний сучасний мистецький центр, про цікаві заходи і події якого ми можемо дізнатися в мережі Фейсбук, на новій сторінці музею під назвою «Музейна скарбничка».

З приємністю хочу відзначити, що перша виставка Руслана в рамках проектів «Інший світ» та «Туристичний світ» в Косові була представлена в Косівській ЦРБ в 2014 році, з моєї ініціативи і тоді теж мала значний успіх. Моє інтерв’ю з Русланом, яке було опубліковане в газеті «Гуцульський Край» в грудні 2015 року вже прочитали більше 6000 користувачів. І це теж говорить про те, що творчість Руслана актуальна і затребувана.

Кілька відгуків про захід:

Руслан Трач про проект «МольфART — Геометрія шляху»:

«Раніше думав, що чим більшим ти стаєш, то більшою силою ти володієш, відкривається тобі більше світу. Але насправді отримуєш тільки страх розгубити свої скромні пожитки, тримаєшся за них з відчаєм, ніби то і є ти. В боротьбі за те, що тобі ніколи не належало витрачаєш свої сили до життя, втрачаєш саме життя. Тільки повернувшись до центру, будучи готовим втратити все, крізь пелену починає проявлятися величезний світ, світ який завжди був з тобою, який був тобою, як даність…»

Дзвіна Сорохан:

«Виставка Трач Руслана «Геометрія шляху» була дуже пізнавальною в плані особистісного зростання, пошуку себе істинного, відкриття власного потенціалу, відчутті прекрасного, знань секретів Всесвіту! Кожен, хто прийшов, зробив великий крок у світ, де є правда, у світ, де комфортним було все: ведучі, винуватці виставки, поетеса. Бути знайомими з такими людьми — це великий вклад в себе справжнього. Дякую всім за те, що ви віддаєте Світові!»

Тетяна Карилюк:

«Було гарно, пізнавально, захопливо навіть якось заворожуєче, особливо коли Руслан говорив. Увесь колорит презентації доповнювала душевна мелодія варганів і, звісно, поезія Іванки. Була рада з нею познайомитись, послухати вперше — вражена до глибини. Дуже рада, що знаю цих людей, вони чудові».

На завершення хочеться побажати Руслану творчих успіхів, щоб такі цікаві культурні події частіше відбувалися в нашому містечку над Рибницею. Більше світлин автора можна переглянути на персональній сторінці Руслана Трача у соціальній мережі Фейсбук.

Тарас ПАСИМОК.

Facebook коментарі
Share