Тяжкі настали чєси. За працю і зарібок трудно. Навіть коли хто має богато на продажу, часто мусит калатати біду, бо продавати тепер ни так легко: богато продавців, а мало купуючи. Тому лише добре, хто знає, ек заохотити до купна, хто не ошукає при продажи, але дасть купуючому ліпшу марфу, єк инші. Про такого дізнаютси скоро і до такого прийдут хотяйби з кінця світа.

Проходан (туриста) і люфтник (літник) приходячі на Гуцулшіну, то купец, шо хоче купити тут здоровє. Прийде він тут завше, ек переконаєси хоть раз в житю, шо з красних гуцулскіх гір привезе додому здоровє. Сам прийде і инших намовит на приїзд. За одержане здоровє лишит гроші, икі ґазді Гуцулови дадут заробок і утриманє.

Але єк замість здоровя, знайде тут хоробу, то нога иго напевно тут бірше не ступит. Сам ни прийде, а іншим відрадит. Гуцул надаремно буде ждати, ци хто на літо ни винаймит у него хату, ци ни купит масла, або сира, ци ни винайме коня, на прогульку.

Буде калатати біду і проклинати люфтників та проходанів, шо не приїздят. Але направду ни подумає про то, шо сам собі завинив, шо бруд і нехлюйство на задвірю, брак доброї води до питя і митя, брак добре урядженого чистого виходка, а особливо брудний ґазда і иго родина — то все може навести хоробу ни лише на самого ґазду, але і на люфтника та проходана, то все відстрашит людий, икі ни думают платити за то, шоби набратиси хороби.

Отож хто хоче мати заробок від проходанів і люфтників, той мусит допровадити своє обійстє до порєдку і чістоти. Мусит мати добру керницю — (чюркало) з помпов забезпеченов від занечищеня. Посудина на воду повинна бути чиста, найліпше емайлева, бляшана. Цебрики, коновки і збанки на воду ни повинноси уживати до поїня звірєт і до инших цілей при иких посудина брудитси. До умиваня треба мати пару великих бляшаних мидниц, бо в глиняній малій мисці ніхто добро ни може обмитиси. Хату до винаймленя треба довести до такої чістоти і порєдку, шоби все блишєло та пахло чистотов.

Най ніхто ни важитси винаймити хати, єк має хробацтво в стінах і в постели. Перед тим треба знишити цалком блоштиці, блихи і каргани, а вітак шойно запрошувати проходанів. До такого ґазди шо має в хаті блоштиці, під печев каргани, а в голові і на убирі вуши, напевно ніхто ни прийде, хиба помилково. А єк кого стріне раз така приємність, то вже’го бірше ни уздрите в тім селі, хотяйби то була околиця красна, єк в раю.

Ціле ґаздівске обійстє, задвірє і наоколо забудованя треба утримувати в порядку і чістоті. Єк задвірє, хліви та колешня брудні, а всюди там повно гною і бруду, то від самого смроду мусит чьоловік захорувати, а мухи, шо плодятси в гною, зїдят чьоловіка живцем. Гній треба викидувати поза колешню, складати иго па купу, або відразу вивозити па поле, ни тримати гною в колешни і по хлівах. Ни випускати звірєт, аби завше швендалиси по надвірю і занечишували иго, особливо коло керниці.

В кожнім обійстю мусит бути добре зроблений виходок, єма має бути щільно забезпечена перед мухами. Виходок треба чисто держати і з честа вичищувми. Аби забезпечити виходок від мухів, треба всипувати шоденно з пів шклянки білючього хльорку, шо то можна купити в кождім склепику де продают мило.

Найліпше зробити два виходки один побіч другого і ключ під замиканого виходка дати люфтникам, шо винаймили хату. Доступ до виходка повинен бути забезпечений навіть в часі непогоди і болота. Найліпше зробити доріжку з камінних плиток. Дах над виходком повинен бути щільний, шоби в часі дожю ни капало на голову. Сідало то є дошка в ниходку має бути завше чисто вишуроване і вімите. (Про то, єк добро збудувати виходок обширно писалисми в калєндари на 1935 рік в статі «Чістота — це перше услівє здоровя». В тій самій статі ми подали богато вказівок єк утримати свій дім і своє тіло в чістоті).

Єк хто винаймає хату з постелев і веретами на постіль, то повинно бути то все дуже чісте. Верети на постели треба змінювати за кождим разом, єк хто новий має спати на тій постели. Для тої самої особи треба змінювати верету на постели раз на тиждень. Рушники змінювати шо другий день. В кождій винаймленій хаті повинна бути коновка, або два збанки з чістов водов, бутля з чістов, шоденно зміненов водов до питя, зеркало, цебрик на помиї, кошик на смитє і нічник. Вікна в літі треба забезпечити від мухів. Кухонні начіня, то є горшки і миски та ножі, лижки і видельці повинні бути цілі та дуже чісті. До чистого хлюйного обійстя завше загляне проходан і люфтник, а коли переконаєси, шо є всюди чісто, то верне тут знова і инших намовит до приїзду.

W. Czarnecki «Калєндарь гуцулский на рік 1937»

Прислав Сергій Даниш

Facebook коментарі
Share