Працівники ДП «Кутське лісове господарство» піклуються про вшанування визвольної боротьби воїнів УПА, облаштування історичних місць, про духовно-патріотичне виховання молоді на прикладі життя борців за вільну Україну.

На Покрову, у День захисників і захисниць України під горою Ґреґіт, що неподалік села Космач, в урочищі Завоєли, небайдужі місцеві жителі встановили пам’ятний хрест на честь воїнів Української повстанської армії, що у другу світову війну вели бойові партизанські дії проти тих, хто ступив зі зброєю на українську землю.

Освятив його отець Василь Абрам’як, настоятель місцевого храму Великомученика Юрія Переможця. Такими простими хрестами з необкоркованої берези здавна позначали і вшановували на Косівщині місця військових поховань.

«Саме тут у 1944 році діяла старшинська школа УПА під назвою «Ґреґіт», – розповідає головний лісничий ДП «Кутське ЛГ» Петро Пліхтяк, який з 2004 року займається розвідуванням і відновленням історичних місць боротьби українських повстанців.

Петро Пліхтяк та його колеги по роботі – директор Кутського лісгоспу Андрій Ониськів, майстер лісу Петро Вардзарук ініціювали і організували захід з вшанування пам’яті українських воїнів.

Це історичне місце стало відомим також завдяки спогадам сотенного Мирослава Симчича «Кривоноса», що лягли в основу книги Михайла Андрусяка «Брати грому».
Під проводом отця Василя Абрам’яка присутні відправили молебен за усіма полеглими захисниками України – і тими, хто проходив тут вишколи у 40-х роках, і сучасними героями російсько-української війни.

Присутні військовослужбовці дали три сальви за загиблими побратимами. Над осіннім лісом запала тиша у хвилині мовчання.

Після відправи до присутніх звернувся голова Космацької сільської ради Дмитро Мохначук. Він розповів про історію цього місця, відому з розповідей старожилів і безпосередніх учасників УПА. Сказав також про підтримку громадою ініціативи зробити тут потужне місце для рекреації. Для Космача, історія якого безпосередньо переплетена з історією боротьби УПА, наявність такого місця, яке не тільки багате історією, а й знаходиться в мальовничій улоговині під горою Ґреґіт на березі бурхливого потічка, є пріоритетною справою. Адже Космач щороку відвідують тисячі туристів з пізнавальною метою.

Облаштовувати тут місце рекреації і відпочинку почав ще кілька десятиліть тому лісник Петро Семчук. Він власноруч побудував з дерева невеличкий будиночок, поруч з ним альтанку і капличку, які стали популярними серед місцевих лісників, мисливців, туристів і тих, хто полюбляє відпочивати на природі. Будиночок звели на місці будівель, в яких у 1944 році проживали курсанти старшинської школи. Неподалік є полонина Абрам’яка, яка ще дотепер щоліта приймає маржину на випас і робить це місце ще більш людним.

Петро Пліхтяк розповів про історію віднайдення місця дії старшинської школи УПА, збору інформації про неї від місцевих людей, поділився практичним досвідом популяризації таких історичних місць.

Петро Петрович в деталях вивчив географію діяльності УПА в нашому краї. Цьому сприяють праці краєзнавців і дослідників. Один з них – Василь Гуменюк з Яворова є відкривачем Яворівського фотоархіву УПА і також має відношення до справи відновлення «Старшинської школи».

Було вирішено впорядкувати це місце і в майбутньому зробити тут базу для рекреації і військової підготовки під назвою «Старшинська школа». До 80-ї річниці створення УПА, яку відзначатимемо наступного року, ДП «Кутське лісове господарство» має намір побудувати добротний будинок для відпочинку і вишколу молоді.

Школярі, студенти матимуть змогу побувати на пізнавальних екскурсіях і лекціях, які для них проведуть ветерани бойових дій на Сході України. А військовослужбовці зможуть підвищувати свою боєготовність, відпрацьовувати тактику бойових дій у горах.

Також у планах Кутського лісгоспу облаштувати полігон, їдальню, загалом впорядкувати територію, відремонтувати дорогу для під’їзду легкових автомобілів.

Учасник бойових дій на Донбасі майор Мирослав Забарило розповів про важливість таких місць для духовно-патріотичного виховання молоді. Пан Мирослав є засновником Центру військово-патріотичного виховання та допризовної підготовки «Спартан», який діє у селі Кубаївка Коломийського району. Діти в цьому Центрі отримують інформацію про події на Сході України, вивчають історію, спортивне орієнтування, тактику, медицину в рамках програми допризовної підготовки.

Тож відзначення Дня захисників України в Космачі відбулося з вшануванням різних поколінь борців за волю і незалежність України на історичному місці бойових дій УПА і роботи старшинської школи під назвою «Ґреґіт».

Довідково:

У зв’язку з нестачею в Українській Повстанській Армії командирів, було організовано декілька старшинських і під старшинських шкіл. Перші випускали командирів рівня чоти (взводу) і сотні (роти). Другі – командирів рівня рою (відділення).

Одна з таких старшинських шкіл була організована орієнтовно у квітні 1944 року в Завоєлах за Космачем, під горою Ґреґіт, і отримала назву від цієї гори.

Старшинська школа «Ґреґіт» випустила близько сотні старшин для військової округи «Говерля». Випускником цієї старшинської школи є сотенний Мирослав Симчич «Кривоніс», який згадує деяких інших побратимів, з якими навчався, у книзі Михайла Андрусяка «Брати грому». Ось уривок з цієї книги.

«День, якого очікував з нетерпінням, наступив. Я — в УПА. Табір розташовано в Завоєлах. На південний захід від Космача височить гора Ґрегіт, під нею й облюбували місце повстанські командири. Партизанське пристанище мало вигляд тимчасового, повстанці не збиралися відсиджуватись у лісах. Підніжжям гори снував озброєний люд в уніформах усіх держав – мадярській, радянській, німецькій, польській, румунській, італійській, чеській…» (Мирослав Симчич, «Брати грому»).

Андрій Мацьків
Фото отця Василя Абрам’яка

Державне підприємство “Кутське лісове господарство”

Facebook коментарі
Share