Продовження. Початок — №18, 21.
Дорожнеча поштових послуг за листування дуже стримувала ділові контакти підприємців, діячів науки і культури. Високі ціни на поштові послуги зробили їх недоступними широким верствам населення. Ця обставина змусила поштових урядовців різних країн піти на проведення корінної реформи пошти.
Реформатором поштової справи у Європі став англієць Ровленд Гіль. Він у 1837 р. запропонував нововведення: за пересилання листів — єдину плату в межах держави, а також — за її межами. Його пропозицію англійський уряд втілив у життя лише 1840 р., коли на листі почали наклеювати спеціальний поштовий знак однієї вартості, який з 1864 р., на пропозицію французького поштовика М. Терпена, назвали маркою.
На західноукраїнських землях поштові марки почали наклеювати з 1 червня 1850 р., тобто часу, коли їх запровадили в австрійській державі, а на східноукраїнських — з 1857 р.
Конверти з маркою у поштовий обіг в австрійській державі введено 15 січня 1861 р. Однак на пошті ще приймали листи без конвертів, які перев’язували шнурком, запечатували сургучевою печаткою і відправляли адресатам, а також приймали листи у саморобних конвертах.
З 1 жовтня 1873 р. за розпорядженням Львівської дирекції пошти від 20 травня 1873 р. всі місцеві поштові відділення перестали приймати листи, вкладені в саморобні конверти, а брали тільки ті, які надруковані державними поліграфічними підприємствами.
Було багато колізій із запровадженням марок. Одержувачі відривали марки з конвертів, а потім наклеювали їх на новий конверт і відправляли своєму адресату. Це порушення набрало загрозливих розмірів ошукування держави, тому вона була змушена вживати якихось заходів.
З 4 червня 1862 р. всім поштовим відділенням австрійської держави було заборонено приймати і відправляти кореспонденцію адресатам, якщо на марці були сліди попереднього штампа.
З 1 жовтня 1869 р. місцеві пошти почали продавати поштові листівки з краєвидами місцевостей і найбільш відомих архітектурних пам’яток австрійської держави. Що стосується гуцульського краю, то тут поштові листівки на місцеву тематику були випущені значно пізніше.
Вперше продаж поштових листівок з краєвидами Гуцульщини та портретами Кобзаря крайовою пресою зафіксовано 1911 р. Того року пошти стали продавати листівки Романа Ясельського з видами Яремчі: «Водопад Пруту», «Кладка Альфреда», «Корито Жонки», «Перед тунелем» та ін. Повторна серія поштових листівок про Яремчу вийшла в червні 1913 р.: «Берег Пруту», «Вілла над берегом Пруту», «Вхід до тунелю», «Дорога до моста», «Загальний вид», «Міст на Пруті» та ін.
У мешканців Космача над Підстинькою великим попитом користувалися поштові листівки із зображенням Т. Шевченка. Одна з тих часів, як найдорожча реліквія, зберігалася у родині Євдокії Біловусяк, яка подарувала її авторові влітку 2003 р.
У 1934 р. було випущено у Варшаві нову спеціальну серію поштових листівок, присвячених Гуцульщині та окремо селу Космачу на Косівщині. Їх пошта поширювала серед мешканців краю. Кілька з них про Космач дійшло до наших днів і є у приватній колекції космацького краєзнавця Михайла Юсипчука.
Ціна комплекту з 12-ти поштових листівок тоді становила 1,5 золотого, окремо взята поштова листівка — 15 ґрош. Іншу серію поштових листівок про Космач видав у Львові фотограф Л. Янушевич. Одна з них — «Берізки» є у домашньому архіві автора.
Наступні нововведення в роботі пошти австрійської держави були 1871, 1881, 1904 та 1907 рр. Зокрема, з 1871 р. пошті дозволили приймати грошові перекази. Десятьма роками пізніше пошта почала відправляти одержувачам рекомендовані листи. На основі розпорядження міністерства торгівлі Австро-Угорщини від 21 травня 1882 р. при поштових відділеннях дозволено відкривати ощадні каси з 3 % ставкою.
Дещо пізніше, на основі розпорядження австрійського міністерства торгівлі, з 30 листопада 1904 р., пошта почала проводити для охочих передплату і продаж періодики. Виписування гуцулами періодики на місцевій пошті вперше документально зафіксовано у липні 1914 р. у с. Дора на Надвірнянщині.
Новацією у роботі пошти слід назвати прийом і відправку листів з повідомленням про вручення, яку австрійський уряд запровадив у життя 1 травня 1906р. Ці листи підлягали першочерговій доставці і перебували на особливому контролі в дирекції пошти Галичини та всієї австрійської держави. Їх вартість була на 25 гелерів вища за звичайну. Повідомлення про вручення мало зворотну адресу наданого листа. Тепер відправник був певен, що його кореспонденцію доставили адресату.
За австрійської доби на листонош, окрім доставки адресатам кореспонденції і преси, був покладений ще й обов’язок заносити додому бандеролі і посилки, а з серпня 1898 р. — і судові повістки. Доставка останніх адресату була надбавкою до зарплати, бо адресат мав заплатити листоноші 17 крейцерів.
З посилками і бандеролями листоноші мали клопоти. Якщо адресата не було вдома, то листоноша ніс їх назад на пошту. Носив їх до того часу, доки не заставав адресата вдома. Цю недолугість у роботі листонош відмінено лише 1 жовтня 1902 р. Того дня їм надано право залишати посилки дорослим з родини адресата.
Цікавими були поштові правила за австрійської доби. Зокрема, місцева пошта повідомляла одержувача спеціальним повідомленням. За листом він мав обов’язково прийти на пошту сам. Там його лист зберігали протягом чотирьох місяців.
Якщо одержувач не приходив по нього, лист знищували, і факт знищення фіксували спеціальним актом. Одержувач мав право відмовитися від надісланого йому листа. Тоді такий лист відправляли авторові. Його теж повідомляли про це, а коли за ним не приходили протягом двох місяців, то лист також підлягав знищенню зі складанням відповідного акта.
Поштові робітники працювали цілорічно, без відпустки. Лише у травні 1902 р. вони отримали право на 14-денну відпустку за свій рахунок. Трудовий стаж поштаря на початках становив 50 років, а в 1903 р., після кількох страйків поштових працівників, його скоротили до 35 років.
За австрійської доби заробітна плата поштових робітників була дуже низькою і не відповідала прожитковому рівню, тому вони вдавалися до акцій протесту. Широкого розмаху і резонансу в Галичині такий рух набрав наприкінці 1906 р.
Поштові працівники Австро-Угорщини, залежно від трудового стажу та фахової освіти, отримували класність. Службовцям І і II класу видавали формений одяг: мундир синього кольору. Підперізувалися пасками з бляхами білого (1 кл.) і жовтого (2 кл.) кольорів, на яких красувався австрійський двоголовий орел. Шапки мали з жовтими та жовто-помаранчевими шнурками.
З 20 серпня 1914 до 2 березня 1918 р. пошта, телефонні і телеграфні станції знаходилися у віданні міністерства оборони Австро-Угорської держави. В умовах воєнного часу вони працювали з перебоями, а деякі простоювали і їх заново довелося відкривати. Так, 16 квітня 1918р. запрацювала відновлена пошта в Татарові і при ній — ощадна каса та телеграф.
Петро Сіреджук.
Далі — буде…
«Гуцульський край», №32, 12.08.2022 року