Українські Карпати відомі своїми унікальними екологічними та туристичними ресурсами, пам’ятками старовини й традиційної культури.

Активне їхнє освоєння з метою перетворення на туристично-рекреаційний регіон спонукає до пошуку, вивчення і збереження місцевих старожитностей, всебічного дослідження давньої історії краю.

На території Косівського району виявлено низку стародавніх історико-культурних об’єктів, з яких на особливу увагу заслуговують скельні пам’ятки розташовані на Сокільських вершинах.

Сокільський гірський хребет простягається на 16 км між річками Рибницею і Черемошем й займає центральну частину Покутсько-Буковинських Карпат.

Згадані пам’ятки розташовані в районі сіл Великий Рожин – Малий Рожин – Тюдів – Бабин – Яворів.

Скельні пам’ятки Сокільського хребта супроводжуються багатою місцевою фольклорно-легендарною традицією, пов’язаною зі стародавніми святилищами, образами Білобога і Чорнобога, королем Гуцулом, діяльністю Олекси Довбуша,  печерами, численними скарбами тощо.

Різноманітні наскельні зображення людей і тварин, символи і знаки свідчать про те, що в давнину ці об’єкти служили місцем для відправлення релігійних культів, а також мали календарно-астрономічне призначення.

Стародавні скельні святилища були своєрідними астрономічними обсерваторіями. Про це свідчить їхнє просторове розміщення, яке враховувало точки руху небесних світил. Так, більшість з них мають східно-західний напрям, що фіксує весняне й осіннє рівнодення. Яскравим прикладом такої стародавньої обсерваторії з північно-східним напрямком орієнтації, характерної для літнього сонцестояння,  є пам’ятка на горі Лисина Космацька.

До середини ХХ ст. на цих священних місцях відзначали Зелені свята, Івана Купала.

Телефони, які можуть знадобитися туристу:

Як добратись до Косова

Про буклет «Стародавні пам’ятки Косівщини»

буклет «Стародавні пам’ятки Косівщини»

  • Буклет підготовлено на основі досліджень проф. М.Кугутяка,  здійснених у 2005 – 2011 рр. на Косівщині.
  • Світлини проф. М.Кугутяка.
  • Упорядники — Х.Мартинюк, І. Дімбровська, І.Дмитрук.
  • Макетування — І.Кочкін
  • Видрукувано в МП «Евріка».
Share