1. Харук Микола Павлович, “Вихор”.

Народився 1915 р. в с.м.т.Кути Косівського р-ну Івано-Франківської області. Командир чоти в сотні ім.Богуна, згодом – командир цієї сотні, провідник збройного підпілля Косівського надрайону. Захоплений 24.06.1952 р. між Шешорами і Прокуравою внаслідок зради (виданий Р.Тучаком-“Кіровим” і М.Ільницьким-“Орестом”) разом з Дмитром Білінчуком-“Хмарою”, Харуком Миколою-“Вихором” і Столащуком Петром-“Вільхою”. Медведчук Василь-“Дніпро”, Кіщук Іван-“Грізний” і “Яворлик” (особу чекістами не ідентифіковано), за неможливості їхнього захоплення були ліквідовані спецагентами “Седовим” (Данилів Микола Дмитрович), “Михайлом” (Шевчук Андрій Васильович) і “Жовтневим” (Шкварило Остап Степанович) та прикопані на місці. Закатований в Станіславському УМҐБ 24.09.1952 р.; місце поховання невідоме.

2. Мельник Петро Васильович, “Хмара” (“Хмара-1”).

Народився 10.10.1910 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області. Сотник УПА, Лицар Срібного Хреста бойової заслуги 1-го класу, командир ТВ-21. Загинув 27.04.1953 р. в с.Лоєва Надвірнянського р-ну; місце поховання невідоме.

3. Ониськів Петро, “Пструг”.

Родом зі с.Шешори Косівського р-ну Івано-Франківської області. Стрілець УПА. Загинув у рідному селі (урочище Петричила) 01 грудня 1950 р в бою із загоном МҐБ внаслідок наведення на криївку повстанців невстановленим аґентом. Разом з ним загинули ще троє підпільників, в т.ч. субреферент СБ Коломийської округи Костянтин Ґеник-“Крук”; місце поховання невідоме.

4. Кузів Василь Іванович, “Базь” (“Чорнота”, “Галайда”).

Народився 7 жовтня 1927 р. в с. Камінне Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. Вступив до лав УПА в 16 років (ТВ-22 “Чорний ліс”), охоронець П.Мельника-“Хмари”. Захоплений у квітні 1951 р., засуджений до розстрілу; згодом вирок замінили на 25 років таборів. Покарання відбував у Воркуті, був покалічений на шахті і переведений на спецпоселення. Одружився, мав сина і дочку. Помер 7 жовтня 1981 р. в Омській області, де й похований.

5. Олексюк Дмитро Васильович, “Їлак” («Ілько»), “Вій”.

Народився 1914 р. в с.Шешори Косівського р-ну Івано-Франківської області. Бунчужний в сотні “Святослава” (“Вій”), згодом – кущовий провідник (“Їлак”). Загинув 1 лютого 1950 р. разом з дружиною Павлиною, своїм заступником Столащуком Федором-“Лужком” і ще одним не ідентифікованим підпільником біля с.Шепіт (урочище Рунок) Косівського р-ну в бою з опергрупою Косівського РВ МГБ; місце поховання невідоме.

6. Кузьменко Галина, “Надя”.

Народилася 30.07.1922 р. в с.Нова Басань Бобровицького р-ну Чернігівської області. В 1941 р. вступила до лав “Чернігівської Січі”, організованої Яром Славутичем (псевдонім Григорія Жученка); з 1943 р. – в УПА, член окружного проводу (референтура пропаганди). Заарештована хворою на тиф восени 1946 р. в м.Коломиї, засуджена на 10+5 років таборів; покарання відбувала у Воркуті. Після звільнення вийшла заміж за колишнього стрільця УПА Ярослава Когута із Золочівського р-ну Львівської області; згодом подружжя виїхало в Україну. Проживала в м.Броварах, пізніше – в Києві, де й померла в червні 2000 р.; точне місце поховання поки-що не встановлене.

7. Столащук Федір, “Лужок”.

Народився 1928 р. в с.Яворів Косівського р-ну Івано-Франківської області. Стрілець УПА з осені 1944 р., згодом – заступник кущового провідника Дмитра Олексюка-“Їлака”. Загинув 01 лютого 1950 р. біля с.Шепіт (урочище Рунок) Косівського р-ну в бою з опергрупою Косівського РВ МҐБ разом зі своїм керівником Дмитром Олексюком-«Їлаком», його дружиною Павлиною і ще одним неідентифікованим підпільником; місце поховання невідоме.

8. Мельник Іван Васильович, “Залізняк”, “Гай”.

Молодший брат П.Мельника-“Хмари”. Родом зі с.Камінне (1923 р.) Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області. В УПА з 1943 р. (Чорний ліс), в 1946-49 рр. на Гуцульщині, потім – в підпіллі Надвірнянщини. В бою в с.Лоєва 27.04.1953 р. захоплений важко пораненим, екстренно прооперований і після одужання завербований МҐБ як аґент “Второй”; приймав участь у спецопераціях з ліквідації залишків підпілля на Прикарпатті. Проживав у м.Снятині Івано-Франківської області, де й помер (2006 р.) та похований.

9. Шкрібляк Василь (Катерінчин), “Черемха”.

Родом зі с.Яворів (присілок Плоский) Косівського р-ну Івано-Франківської області. Стрілець УПА. Загинув у бою з групою “істребків”, керованою колишнім повстанцем Михайлом Вепруком (родом з присілка Черлений с.Яворів) в районі хребта Сокільський восени 1949 р. Тіло вбитого лежало там кілька днів; на прохання матері оперуповноважений МҐБ дозволив поховати його на сільському цвинтарі, але заборонив встановлювати хрест чи будь-які написи, що і було зроблено. Таким чином могила “Черемхи” (зараз її сліди загублено) знаходиться неподалік поховання Юрія та Семена Корпанюків біля церкви в с.Яворові.

10. Шведюк Іван, “Сірко”.

Народився 1898 р. в с.Город Косівського р-ну Івано-Франківської області, там же й загинув 31.08.1950 р. Член ОУН з 30-х років, один з керівників Організації Косівщини. 29 серпня 1950 року група підпільників на дорозі біля с. Пістинь Косівського р-ну знищила двох рядових МҐБ, які на підводі поверталися у райцентр. У відповідь чекістсько-військова група Косівського РВ МҐБ організувала пошук і в лісистому масиві біля хребта Каменистий у бою знищила «Сірка». Під час перевезення тіла вбитого Івана Шведюка до Коломиї на дорозі між селами Рожнів Косівського р-ну і Тростянець Заболотівського р-ну автомашину МҐБ обстріляли повстанці та вбили шофера й солдата військ МҐБ, поранили начальника відділення УМҐБ старшого лейтенанта Радул і трьох солдат.

Почувши постріли зі с. Тростянець підоспіла підмога чекістам, через що повстанці відступили, маючи одного вбитого і забравши тіло “Сірка” зі собою. Чекісти організували ще більші пошуки iз залученням декількох чекістсько-військових груп під командуванням зам. начальника УМҐБ полковника Калганова. Одна з груп біля с.Хімчин 2 вересня виявила Савчука Василя, який, будучи оточеним, покінчив зі собою. Інша група 3 вересня біля с.Микитинці в лісі виявила повстанця, який не бажаючи здатися підірвався на гранаті. Другий повстанець з дерева чергою з автомата вбив молодшого сержанта військ МҐБ і зник. Місце поховання «Сірка» невідоме.

Опис світлини №201 з Яворівського фотоархіву УПА

  • Негатив: 6 х 9 см
  • Фотографував: Дмитро Білінчук-“Хмара”
  • Місце фотографування: невідоме
  • Дата фотографування: 1946 р.

Василь Гуменюк-“Явір”.

На замітку

Криївки УПА на Косівщині

Facebook коментарі
Share