Миколу Стринадюка, без перебільшення, можна назвати найкреативнішим майстром сучасної косівської школи художньої різьби. В його творах традиційна орнаментика гуцульських виробів з дерева набула нового несподіваного звучання.

Безперечно, найвідомішим музеєм Косова і Гуцульщини є приватний музей родини Стринадюків за адресою Грушевського, 48, практично в центрі міста. Орнаментальні ікони, тарілки, картини, копії гуцульських ручних хрестів, традиційні зґарди та сучасні прикраси виготовляє родина косівських різьбярів Стринадюків. Творчу майтерню назвали «Кока».

Враження відвідувачів з різних країн та континентів надзвичайні від живого спілкування з паном Миколою, від знайомства з творчістю його синів Богдана та Захара. Синтез різних видів мистецтва і нестандартний підхід до традиційної гуцульської різьби по дереву вражають туристів. Обов’язково рекомендуємо при можливості потрапити до цієї незвичайної оселі!

Микола Стринадюк ще в дитячі роки опанував основи різьблення та інкрустації. Згодом юнацьке захоплення переросло в любов на все життя. У 1977 році він вступає до Косівського технікуму народних художніх промислів на відділ художньої обробки дерева. Отримавши фахові знання з композиції, роботи в матеріалі і технологи, створює свої перші авторські роботи.

Любов до обраної професії приводить його до виробничо-художнього об’єднання «Гуцульщина», де він працював творчим майстром різьби по дереву. З 1989 до 1994 року талановитий різьбяр працював у Косівському художньо-виробничому комбінаті, пробував себе в галузі художнього оформлення інтер’єру. Творчі роботи митця є у приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном. Він — учасник багатьох регіональних, обласних і всеукраїнських виставок.

У 2003 році Микола Стринадюк представляв Косівщину на XVII фестивалі культури в польському Сопоті. З 2008 року він — член Національної спілки художників України. Учасник і лауреат численних виставок і фестивалів, таких як: XIX міжнародний гуцульський фестиваль (м. Косів, 2011р.); міжнародна виставка «Сакральний птах Трипілля» (м.Івано-Франківськ, 2012 р.); виставка в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського «Во ім’я Отця!» (м. Коломия, 2012 р.); виставка «Світ Божий як Великдень» (М.Тернопіль, 2013 р.); крайова виставка митців Косівщини (2018 р.).

Митець мав кілька персональних виставок творчих робіт: «Тіні забутих предків» — м.Копомия, Музей писанкового розпису» (2013 р.); «Код доступу» — м.Чернівці, Чернівецький художній музей (2017 р.); «КОКАфонія» — м.Косів, Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2017 р.); перша сімейна ресторація Мулярових — м.Івано-Франківськ (2018 р.).

2017 року Микола Стринадюк отримав медаль «Лауреат премії імені Тетяни Яблонської».

Митець впевнений — кожну розпочату роботу треба відчувати, інакше якісного результату не буде. Все має значення — лінії, деталі. Це створює вібрації, які відчувають глядачі. Сила внутрішньої енергетики та монументальність заповнює творчий простір митця. Автору притаманне застосування у виробах великої кількості різних орнаментів і мотивів, що вносить особливу динаміку в структуру творів.

М.Стринадюк вміє майстерно поєднати усталені прийоми різьби з модерновими авторськими техніками – різьблені орнаменти доповнює тонування фарбами, аплікації писанковою шкарлупою, шкірою та текстилем, накладки з металу. Митець, навіть, зміг адаптувати до дерев’яних виробів деякі техніки вишивки.

Інна Войтенко.
«Гуцульський край», №1, 4.01.2019 року

Також читайте

Facebook коментарі
Share