
Хтось колись при якійсь нагоді сказав про Гантер, що це український Косів на американському континенті. І правильно сказав. До Косова будь-хто не приїздив.
Можна з історичною точністю сказати що без титулу до Косова не було чого пхатися. В часі літа Косів був переповнений панами, радниками меценасами, докторами, директорами — а вже в найгіршому випадку редакторами.
Це саме можна сьогодні сказати і про Гантер. У товариських розмовах у Гантері інженер — це чи не найнижчого ступня уживаний товариський титул. Це мені дуже подобалося бо давні знайомі яких я і тут стрінув пригадали мені, що я також і меценас і маґістер, про що я за щоденною суєтою майже вже забув… (Серафим Архангел).
З вікі: Гантер (англ. Hunter) — селище (англ. village) в США, в окрузі Грін штату Нью-Йорк. Населення — 502 особи (2010). Фактично, селище є північно-західною частиною однойменного міста. Український культурний центр. Околиці містечка Гантер у Кетскілських горах (містечка Ашлянд, Віндгем, Гейнс Фалс, Генсонвил, Джувет, Лексінгтон, Маргаретвил, Пайнгил, Пейленвил, Пратсвил, Танерсвил, Фляйшманс) приваблювали місцевих українців умовами для відпочинку — мандрівок, спорту та культурного дозвілля.
У 1951 р. родини Івана-Володимира Кобзяра та Ярослава Гайваса спільно придбали будинок над річкою Іст-Кіл, а в подальшому родина Кобзярів залишилася жити в цьому місці.
З часом вони збудували мотель «Ксеня», а інші українці — мотелі «Марічка» (власники – родина Лампіків), «Никифоряківка», ще згодом — готель «Шумилів» (у сусідньому містечку Лексінгтон), мотель «Карпатія» (власники Шевчуки і Лашики), «Верховина» (власники Григоровичі).
В мотелі «Карпатія», починаючи від 1973 року, Українська Вільна Академія Наук з Нью-Йорка, щороку проводила курси українознавства. Так було започатковано осередок культурно-мистецького життя українців у Гантері, який узагальнено називали «Кобзярівкою», а незабаром там сформувався Український Центр Культури (Music and Art Center of Greene County).
Упродовж багатьох років до Гантера приїжджали українські емігранти з багатьох куточків США для святкування релігійних свят, літніх пластових таборів, курсів співу для дітей, гуртків народного мистецтва, спортивних змагань, з’їздів різних товариств, фестивалів. У 1962 році тут було збудовано дерев’яну церкву св. Івана Хрестителя (УГКЦ).
Уривок з газети «Гомін України», 1965 рік.
Підготував Богдан Павлюк.
На замітку
Старий-новий Косів на знимках Андрія Близнюка: міст, церква, стадіон