14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці, у День захисника України, у селі Микитинцях (ліс Камерал) вшановували пам’ять поручника УПА Юрія Долішняка-«Білого», який загинув 70 років тому.

4-го квітня 1994-го року група пошуковців з Косівського товариства «Меморіал» у складі Василя Бовича, Ігоря Чайківського, Тараса Фокшея (косів’яни) і Миколи Мосейчука (з Микитинців) вирішила вшанувати пам’ять полеглого «Білого» — напередодні дня його народження (26 квітня).

Віднайти місце повстанської криївки їм допоміг житель Кривобродів (родом з Микитинців), пан Михайло Ориняк. Його старша сестра теж носила харчі повстанцям. І хоча точного місця розташування їхнього пристанища вона не знала, ймовірне коло, де могла бути криївка «Білого»-«Скидана», окреслила. Тож пан Михайло всередині 50-х його віднайшов, орієнтири запам’ятав.

Через 10 років — вже у 2004-му — криївкою «Білого» зацікавився лісничий ДП «Кутське лісове господарство» Петро Пліхтяк, який вирішив провести розкопки й реконструювати споруду в первісному вигляді. Заручившись підтримкою дирекції ДП «КЛҐ» й сформувавши групу однодумців, він втілив задумане в життя — криївку частково реконструювали й урочисто відкрили та освятили.

В процесі робіт відтворено направду знаковий об’єкт УПА, котрий, безумовно, стане окрасою такого роду реконструкцій не лише в Івано-Франківській області, але й Україні загалом. Адже криївка доповнена численними інформаційними матеріалами, які оформлені на високому художньо-професійному рівні з використанням матеріалів, стійких до несприятливих погодних умов.

Отож, відвідати цю місцину означає не лише долучитися до відчуття буремної новітньої історії України, але й отримати неабияке естетичне задоволення від побаченого і прочитаного.

Василь Гуменюк, дослідник світлин УПА.

 

Дізнатись більше про відновлені криївки УПА в Пістині та Микитинцях:

  1. Веломандрівка до криївки-музею УПА в селі Пістинь: фотографії
  2. Велотріп до криївки-музею УПА в селі Пістинь: gps-трек
  3. Веломандрівка до криївки УПА в село Микитинці: фотографії та gps-трек
  4. Веломандрівка до криївки УПА «Білого» в с. Микитинці: фото, відео та gps-трек
Share