За 10 років в туристичній сфері, я встиг побувати в цікавих точках і об’єктах Косівщини, Гуцульщини, Карпат та України загалом. Вже доступні мої статті «Косів — місто капличок та церков», «Криївки УПА на Косівщині», «Походи в гори на Косівщині», а також «Джерела на Косівщині».

В даній статті піде дослідження та короткий опис 20 водоспадів або як кажуть гуцули водограїв та гуків на Косівщині!

1. Косів – Гук і Таємничі водоспади

косів гукНайвідомішим водоспадом Косова є, звісно, легендарний водоспад Гук на річці Рибниця. Проте, через жахливі повені 2008-2010-х років в Карпатах він був сильно пошкоджений валом з каміння, що проносився річкою два роки. Зараз він доступний для огляду, проте з меншою висотою через зміну дна річки – така вона невблаганна сила природи. З позитиву варто відзначити новий оглядовий майданчик на ріку та водоспад, який відкрили в 2019 році, по вулиці Франка в Косові. Цей туристичний об’єкт вже встиг стати популярним як серед туристів, адже розташований на шляху Косів-Верховина, так і для місцевих, де вони часто відпочивають.

Також біля Гуку розташована найромантичніша «качалка» в Україні.

Та більш цікавим об’єктом неподалік хребта Острого є каскад з п’яти водоспадів на струмку Лючки. Це унікальне місце, каньйон, де залишився кам’яний акведук. Енергія цього місця унікальна і вражаюча, хоча коли посуха, то водоспади можуть пересихати.

2. Снідавка – Водоспад Терношорський Гук

Снідавка – Терношори (Лада) – БезулькаОдним з найбільш популярних туристичних місць на Косівщині є «Місце Сили» — «Терношорська Лада» або Нижні Терношори. Неподалік від легендарних скель, де езотерики з усієї України проводять свої «таємні ритуали», є дуже красивий водоспад на річці Безулька. Кажуть у воді навіть є райдужна форель. Водограй приваблює туристів не менше ніж Лада, тому там часто купаються (дехто навіть голяка) протягом всього року для «очищення енергії». Водоспад багатокаскадний — кількість каскадів: 3. Висота 3 м. (Фото Наталії Юрової)

3. Яворів — Гук і Ніагара

Яворівський ГукЯворівський Гук — водоспад, геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Об’єкт розташований на р. Віпчинка (притока Стоянова, бас. Рибниці) в селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області. Площа 0,1 га. Водоспад є одним із найвищих на Косівщині (6 метрів), каскадного типу (розділяється на три основні частини). Багатоступінчастий, висота уступів 2–3 м, загальна довжина – 30 м.

Яворів — Гук і НіагараЯворівська Ніагара – каскад водоспадів розташований на руслі потічка Бедзвінний і знаходиться між урочищами Запідок (присілок «Село 1») та Прочерть (присілок Широкий) неподалік Сокільського хребта та Яворівського Леля. Під час інтенсивних дощів цей водоспад цілком виправдовує свою назву — гуркіт стоїть несамовитий!

 

4. Шепіт – Великий і Малий Гуки

Шепіт Великий ГукШепітські Гуки (Великий і Малий) — водоспади в Покутсько-Буковинських Карпатах, геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Статус надано з метою збереження мальовничого водоспаду на річці Брустурці (притока Пістиньки). Водоспади розташовані на південний захід від центральної частини села Шепіт. Хоча варто згадати, що поруч є ще 2 великих водограї, які не мають назви, але не менш мальовничі.

Висота водоспаду Великий Гук — 5 м, має два каскади. Утворився в місці перетину водотоком стійких скельних порід флішового типу.

Шепіт Малий ГукМалий Гук має висоту — 3,5 м. Два водоспади утворюють невеликі, але дуже мальовничі лагуни, де можна із задоволенням купатись, хоча вода в гірській річці досить холодна, навіть в літню пору. Структура скель навколо водоспадів є не надто міцна, особливо це добре видно на Великому Гуці, тому поводити себе під час купання там треба дуже уважно і обережно, адже можливе відшарування порід. Сила і енергетика Шепітських Гуків просто зашкалює!

5. Великий Рожен — Сикавка та Лужківський

Лужківський водоспадСикавка — водоспад в Українських Карпатах (масив Покутсько-Буковинські Карпати), в межах Косівського району, між селами Тюдів та Великий Рожин. Розташований при підніжжі Сокільського хребта, біля південної частини Сокільської скелі, на невеликому потічку за назвою Сикавка (ліва притока Черемошу). Водоспад Сикавка популярний серед туристів, адже розташований при автошляху Чернівці — Путила (автошлях Р 64), і тому легкодоступний.

Вище цього водоспаду на відстані 100 м є ще один невеличкий (бл. 3 м) водоспад «Сикавка верхня».

Лужківський водоспад в Покутсько-Буковинських Карпатах — один з найвищих водоспадів Гуцульщини. Розташований у Косівському районі, за 6,5 км на захід від центральної частини села Великий Рожин, біля початку присілка Лужки. Висота водоспаду ‒ понад 14 м. Розташований у місці, де невеликий лісовий потічок стрімко (місцями прямовисно) збігає похилою скелею. Дещо нижче водоспаду потічок впадає в річку Верхнє Середню, яка є правою притокою Великорожинки (басейн Черемошу).

Лужківський водоспад дуже схожий, як маршрутом під’їзду, висотою так і загальним виглядом на відомі Смугарські водоспади в селі Розтоки Путильського району Чернівецької області, які розташовані неподалік Лужківського.

Добратись до водоспаду можна не лише через Косів-Кути-Рожен, але і через Яворів і хребет Плоский – тут ви можете потрапити на унікальну гірську страусину ферму!

6. Водограї у Лючі та Рушорі (Космач)

Водограї у Лючі та Рушорі (Космач)Лючківський — позначений на карті «Водоспад під Пугачівкою» і є штучного походження — раніше тут знаходилася мала гідроелектростанція. Характерним орієнтиром з лівого боку від шляху є величезна цегляна труба, яка височіє поруч із кількома недобудованими приміщеннями. Трошки далі знаходиться бетонний місток на інший берег Лючки, прямо над водоспадом. Плавати можна поруч із місцем падіння води, бо тут хоч якась глибина присутня, а в озері вода мутна і зелена. —

Рушірський — водоспад в масиві Покутсько-Буковинських Карпат, гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташований неподалік від автошляху Яблунів — Космач, біля південної околиці села Лючі, що в Косівському районі. Висота водоспаду — 4 м. Утворився в місці, де річка Рушір (права притока Лючки) широким струменем під кутом 45 градусів стікає кам’янистим схилом.

Обидва водоспади розташовані неподалік один від одного, тому в описах часто теж розміщуються поруч.

7. Шешори – Верхній і Нижній «Срібляcті» та «секретний»

Шешори Срібляcті водоспадиШешори — мальовниче гуцульське село, що розтяглося на кілька кілометрів уздовж гірської річки Пістиньки, яка відома своїми водоспадами. Шешорські водоспади розташовані на р. Пістинці в межах центральної частини с. Шешорів. Малий водоспад розташований за 200 м вище по течії, а Великий — за 100 м нижче від моста, що веде до турбази. Шешорський Гук — один з найкрасивіших у Карпатах водоспадів з висотою падіння 5 м та площею 0.5 га. Над ним завжди стоїть хмара водяного пилу, гуркіт потрясає скелі. Водоспади утворені на виходах пісковиків, конгломератів, роговиків. Висота падіння Малого водоспаду — 2 м , Великого — 5 м. Долина в районі водоспадів каньйоноподібна, дуже мальовнича.

секретний водоспадВарто відзначити, що водоспади теж постраждали від повеней, але не так сильно як Косівський Гук, хоча теж зменшились у висоті водопаду.

Проте мало хто із туристів знає, що є ще один чудовий водоспад, неподалік відновленої криївки, на потічку-притоці Пістиньки, практично в центрі Шешорів.

Найкращий спосіб мандрувати до водоспадів Косівщини – це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів до води та gps-треки описані мною на сайті.

Тарас ПАСИМОК.

Facebook коментарі
Share