У Великому Ключеві на куті «Царина» за останніми сільськими хатами видніється дубовий хрест. А нижче хреста бункер, відбудований у 2020 році.

Цей хрест — перше вшанування пам’яті окружного провідника ОУН Івана Кулика «Сірого» та подружжя: кущового провідника Юрія Дронюка «Яра» і друкарки Анни Дронюк «Мухи», які загинули тут у криївці восени 1951 року через зраду Романа Тучака «Кірова».

Інформації про повстанців в інтернеті небагато. Найцікавішим фактом є те, що Іван Кулик був офіцером Червоної Армії родом з с.Грабове, Шахтарського р-ну, Донеччина. З німецького полону разом із учасниками українського підпілля Кулик потрапив на Коломийщину-Косівщину і заслужив такий рівень довіри серед повстанців, що став їх провідником.

Подружжя Дронюків — люди місцеві, з Великого Ключева. Коли повстанці загинули їх старшій доньці було 8, а синові — 4. Діти, онуки та правнуки «Яра» і «Мухи» проживають у Великому Ключеві, брали участь у відбудові криївки та присутні на всіх заходах біля відновленого бункера.

Історія відновлення бункера

Інформацією про «Сірого» зацікавився очільник Луганської «Просвіти» Євген Дзюба. Разом із громадськими активістами Коломиї він вирушив до Ключева, щоб відшукати місцезнаходження криївки. Серед тих, хто поїхав із Дзюбою був знаний на Коломийщині громадський діяч, координатор коломиян на Майдані, — Геннадій Романюк. Саме Геннадій згуртував активістів для роботи над відбудовою криївки, називаючи це справою свого життя.

Роботи розпочалися наприкінці літа 2020 року. Під час розкопування території було знайдено кулі, уламки побутових речей, частини прикладів, гасових ламп, рацій та багато інших предметів, що підтверджували наявність бункера саме в тому місці.

Над відбудовою криївки працювали активісти практично всіх патріотичних організацій Коломийщини та Косівщини, долучалися працівники лісництва, місцеві жителі та навіть люди з інших областей України.

Відбудова завершилася взимку 2020 року. А 3 січня 2021 — відбулося урочисте та багатолюдне відкриття бункера «Сірого», «Яра» та «Мухи».

Для відвідувачів

У криївці виставлені оригінальні речі, знайдені під час розкопок. Експозиція також доповнена іншими експонатами того періоду: друкарською машинкою, арифмометром, побутовими речами.

Поруч знаходиться потік Керлибага, джерельна вода з якого заведена у криничку криївки.

Димарі, вентиляційні виходи та й сама криївка замаскована та зачинена. Однак, тут завжди радо зустрічають відвідувачів, проводять екскурсію та розповідають історію повстанців.

А ще часто сюди навідуються і самі організатори відбудови. Палять ватру, варять банош та мріють, що колись на тому місці гримітиме великий фестиваль повстанської пісні. З цією метою у березі біля криївки вже зацементовані підвалини сцени.

Автор тексту, фото та відео Ольга Баранецька

Також читаємо:

Facebook коментарі
Share

Спеціальна пропозиція

Щоб потрапити до криївки, потрібно попередньо зателефонувати до Геннадія Романюка за номером +380 (67) 254-39-07. Візити безкоштовні.