В Україні активно розвивається формат приватного сімейного сироваріння з подальшим продажем натурального продукту в Інтернеті або на полицях еко-магазинів. Також часто це цікавий туристичний маршрут з екскурсією по фермі, цеху і дегустацією сиру. Гуцули ж в горах найчастіше виробляють сири на «полонинах» лише в теплу пору року.

В нашій статті мова піде і про високі полонини, а також і нові домашні еко-ферми сироварні, які відкрилися на Косівщині нещодавно. А для особливих гурманів в нас є навіть високогірна страусина ферма в селі Яворів.

Сир є одним з найбільш популярних молочних продуктів, до того ж він має постійний попит на ринку, що робить його виробництво ще більш актуальним. Цей продукт, містить в собі всі корисні елементи і вітаміни, які входять до складу молока, але в концентрованому вигляді.

Сир включає в себе жири, в комплексі з якими в організм потрапляють жиророзчинні вітаміни, необхідні для нормального функціонування людського організму. Тому сир особливо цінується серед модних в наші дні вегетаріанців. У складі даних жирів є жирні кислоти, вироблення яких не здійснюється людським організмом.

1.Полонина, колиба і сироварня Росохата (Шешори)

Полонина (від прасл. polnina «безліса рівнина в горах»— безліса ділянка верхнього поясу Українських Карпат, що використовується як пасовисько та для сінокосу. Назва «полонина» місцевого походження, що у гуцулів, бойків означає гірські поверхні, поверхні гірських пасовищ вище від верхньої межі лісу.

Автентична деревяна «колиба», в якій і розташована сироварня, знаходиться на полонині Росохата біля села Шешори Косівської ОТГ. Вона цікава тим, що майже кожен бажаючий невіддаляючись від цивілізації та дороги зможе побачити як справжні гуцули, які в сезон живуть і працюють на полонині майже 6 місяців, ще дідівськими методами готують сир, масло, вурду та бринзу.

В період випасання худоби на полонині, вас радо зустріне досвідчений, поважний ватаг Кравчук Василь Миколайович. У спілкуванні з ним можна дізнатись про те, як виготовляють бринзу, будз, вурду, а за бажанням, скуштувати і купити полонинську сирну-молочну продукцію та спільно приготувати гуцульський бануш.

  1. Полонина Росохата
  2. Колиба Росохата
  3. Полонина Росохата (gps-трек)
  4. Велодень-2012: gps-треки
  5. Мертве озеро (gps-трек)
  6. Печера Довбуша

2.Гуцульська екоферма сироварня (Яворів)

У Косівському районі, а саме в селі Яворів, відкрито ще одну цікаву туристичну атракцію — «Гуцульська сироварня». Місце, яке точно сподобається гостям та туристам і особливо шанувальникам здорового харчування із збереженням національних гастротрадицій, місцевої кухні, традиційного застілля.

Тут є дегустаційний зал, колиба, а також демонстраційні зали, де можна подивитися, як виготовляються гуцульські сири, а також: гауда, пармезан, качота та гуслінка.

Щоб потрапити до сироварні, потрібно спочатку пройти десяток сходинок до мальовничого місця над самою річкою. Зробити тут на пам’ять фото просто необхідно. На полонині пасуться сотні кіз та цапів. За цим цікаво спостерігати, особливо за видом, який відкривається навкруги. Тут є крамниця з сирами, бринзою, чаями та іншими гуцульськими смаколиками.

Можна продегустувати та придбати щось для себе чи для родини, друзів, колег.

Гуцульська сироварня-екоферма у Яворові

3.Високогірна сироварня “Далекі Гори” (Снідавка)

Високогірне село Снідавка, дe знaхoдиться сирoвaрня «Дaлeкi Гoри», рoзтaшoвaнe в сaмoмy сeрцi кaрпaтських гiр. Tyт чaрiвнo в yсi пoри рoкy, нaдзвичaйнo крaсивa прирoдa зaвoрoжyє. Біля сироварні є цікаві локації для туристичних маршрутів. Наприклад, скельний комплекс Терношорська Лада.

Нa Koсiвщинi нещодавно вiдкрили сучасну сироварню в горах на висоті 940 м над рівнем моря. Місця, де випасаються корівки високо в горах, дe yнiкaльнo чистe пoвiтря, кaрпaтськe рiзнoтрaв’я тa джeрeльнa вoдa гiрських стрyмoчкiв, пoзитивнo впливaють нa хaрaктeристики мoлoкa.

Виробництво здiйснюється зa єврoпeйськими тeхнoлoгiями тa рeцeптyрaми, примiщeння спeцiaльнo пoбyдoвaнe пiд сирoвaрню тa oснaщeнe сучасною технікою. Асортимент налічує 7 видів сиру: гауда, гауда з пажитником, гауда з перцем чілі, маасдам, чеддер, рікотта, гуцульська бринза.

4. Еко-ферма сім’ї Сандуляк (Косів)

На околицях Косова подружжя Сандуляків розводить кіз. Із молока виготовляють різноманітні сири. В продукції вбачають еліксир здоров’я та молодості. Адже козяче молоко корисне при серцево-судинних захворюваннях, а ще укріплює імунітет.

Окрім виготовлення сиру, у Любові Сандуляк є ще одне дуже цікаве заняття: вона протягом кількох років створює ляльки-мотанки. Вони використовуються як сувеніри, декорації, подарунки, а ще – як обереги. Майстриня вивчила всі типи ляльок. До кожної – свої вимоги. І якщо до неї завітають туристи, вона з радістю їм розповість усі секрети.

5. Сироварня на полонині Копілаш (Писаний Камінь)

Який же смачний сир, зроблений у горах! Особливо в маленькій затишній сироварні неподалік гори Писаний Камінь (с.Буковець, Верховинський р-н.). Навколо – гірські пасовиська з ароматними травами, хвойні ліси та неймовірні краєвиди по маршруту на гору Писаний Камінь.

Там на вогні готують різні сири, будз, вурду та навіть пармезан. На власні очі можна побачити важкий, але приємний процес приготування гуцульських сирів. Головне, що виходить 100 процентів натуральний продукт. Лише уявіть, яку пахучу та чисту траву вживають місцеві корови. Там можна закупити сирів, смачних та привабливих на вигляд.

6. Найстаріша ґражда-сироварня (Ігрець)

На висоті 1100 метрів над рівнем моря під Ігрецем знаходиться полонина та найстаріша діюча гражда в Карпатах!

Підніматись до полонини можна і з Криворівні, проте з Буковецького перевалу не так довго і менш стрімко.Збудував цю гражду Микола Могорук, син війта Криворівні. Він був поважним господарем, йому належали декілька полонин, чимало лісу. Вирішив під горою Ігрець звести найкращий будинок на Гуцульщині й здійснив свій задум.

Сьогодні в хаті Миколи Могорука вже живе п’яте покоління — його внучка Калина Марусяк із чоловiком Миколою, їхня донька зі зятем та двоє онуків.Біля полонини розташовані дві хати – двоповерхова нова, а інша — «гражда», старовинна, де і сьогодні мешкають люди! Сир там виготовляються різний: копчений будз, вурда, бринза. Вся продукція виготовляється із коров’ячого та овечого молока — 50 на 50%.

Для будівництва гражди Могорук залучив майстрів, що зводили церкви — відомих на Гуцульщині Фішірюків. Обрали найкращі смереки, а рубали їх на Різдво, по пояс у снігу — адже тоді дерево не має соку і є найкращим. Далі дерево мало ще рік сушитися. І вже у 1925 році – лише за місяць – поставили хату. Без жодного цвяха!

7. Полонина Кринта (Верховина)

Полонина Кринта відома на Верховинщині виробництвом сиру та іншої молочної продукції.

Краєвиди там теж досить красиві – добре видно Чорногірський хребет, а також вершини Гринявських гір і Покутсько-Буковинських Карпат. Сюди часто приходять туристи, адже цей цікавий об’єкт розташований практично в межах Верховини.

Часто на полонину роблять екскурсії на автомобілях та конях. Натуральне гуцульське господарство, екологічно дружні: бринза, вурда, будз, масло, сметана, гуслянка, сербанка, маслянка. Смачне та справжнє в Карпатах. Ви можете не лише засмакувати, а й взяти участь у приготуванні полонинського сиру, зібрати цілющих трав та ягід, знайти справжнього білого гриба.

8. Полонина Маковиця (Яремче) — колиба і смачна кухня

Під вершиною гори Маковиця знаходиться колиба, в якій ви можете замовити традиційні карпатські страви. На схилі гори розташоване полонинське господарство «Полонина Маковиця», де дбайливі господарі вирощують карпатську породу овечок та виготовляють овечий сир за давніми гуцульськими традиціями.

Вівчарі тут працюють від весни до осені. Впродовж цього часу на схилах можна побачити чимало овець та добряче закупитись сиром. На полонині роблять будз звичайний та будз копчений, вурду та бринзу. Також тут можна ознайомитися зі справжніми традиціями випасу карпатської овечки, особливістю якої є те, що вона дає дуже багато молока.

На самій полонині є господарські будівлі, які місцеві називають стаями. У середині стаї з травня по вересень горить ватра, на якій готують їжу та обробляють молоко.

Тільки уявіть, яка смачна страва приготована на дровах! Окрім щоденного приготування їжі, пастухи збирають з молока сметану, а потім за технологіями, що не міняються століттями, виготовляють бринзу (сир з овечого молока) та вурду (сир з сироватки та овечого молока).

Гора Маковиця (Яремче)

Автор: гід та журналіст Тарас ПАСИМОК

Facebook коментарі
Share